Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Ралица Миланова: Децата трябва да посещават зъболекар поне два пъти годишно

Снимка: Радио Видин
Три са стъпките за здрави детски зъби - системно посещаване на зъболекар, правилно хранене и четкане на зъбите. Това обясни в предаването "Направление здраве" лекарят по дентална медицина д-р Ралица Миланова. По думите ѝ, първото посещение при зъболекар е добре да е на около 3-годишна възраст, а след това детето системно да бъде водено на прегледи:

"Децата трябва да се водят поне два пъти годишно на зъболекар. Обикновено родителите идват, когато забележат кариес в устата на детето си. Кариесът, когато стане видим за родителя, вече е доста напреднал. Ако дойдат просто на профилактичен преглед, ние сме подготвени, имаме инструменти и знания да установим наличието на кариес много преди да е станал видим за родителя. Може би към 3 години е една добра възраст детето да започне да ходи на зъболекар, да свикне с обстановката, с личния си зъболекар и когато се наложи да се направи някаква процедура, то вече да не е под стрес."


Храните, които са вредни за зъбите, са вредни изобщо за детското здраве, обясни още зъболекарят:

"Това са въглехидратните храни, които масово се продават навсякъде - вафли, бонбони, шоколади в изобилие ядат децата. Това се отразява не само на зъбите, но и на здравето на децата. Масово се виждат деца с наднормено тегло и болести, които не са типични за ранната детска възраст. Когато и хигиената е занижена, зъбите започват да страдат - появят се кариеси, след това усложнението на кариеса, болката..."


Децата трябва да се приучат на добра устна хигиена от най-ранна възраст, съветва д-р Ралица Миланова:


"Част от нашата работа с децата е да ги научим как да си мият зъбите. Хубавото, качествено миене на зъбите трябва да продължава поне 2 минути. Децата обикновено нямат това търпение... Целта на миенето на зъбите е премахването на плаката от всички повърхности, за което е нужно време - поне 2-3 минути."


Тази есен ще се проведе поредната кампания за силанизиране на първите постоянни дъвкателни зъби на децата от 5 до 8-годишна възраст. Д-р Ралица Миланова е един от лекарите по дентална медицина, участващи в инициативата.

"Кампанията започва от септември и продължава до ноември. Изпълнителите са определени, списъкът може да бъде намерен в интернет. Поставянето на силанти е профилактична мярка. Силантите се поставят върху дъвкателната повърхност на първите постоянни дъвкателни зъбки, които поникват в устата на детето. Това се случва между 5 и 8 години", обясни д-р Миланова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Празнична мода: Как да изглеждаме перфектно на сватби и кръщенета

Лятото и ранната есен са сезонът на сватбите и кръщенетата - време за празници, усмивки и красиви спомени. И, разбира се, модата е част от тази магия. От булката, през кумата и шаферките, до кръстниците - всеки има своята специална роля и визия.  При булките тази година тенденцията е към изчистени линии , но с ефектен детайл -..

публикувано на 25.08.25 в 16:30
Георги Павлов - Павлето

112 години от рождението на художника Павлето – спомен за живота и вдъхновението му

По повод 112 години от рождението на Георги Павлов - Павлето , си спомняме за човека и твореца, който превърна малката мансарда на улица "Раковска" в столицата в духовен дом за изкуството. Павлето е роден на 31 август 1913 година в Чипровци . Родителите му още от ранните му години разпознават таланта му и въпреки трудностите застават зад..

публикувано на 25.08.25 в 16:10

Жители на Видин настояват за спешни мерки срещу рушащи се сгради

Все повече жители на Видин изразяват тревога за състоянието на редица стари сгради , които се рушат и представляват реална опасност за минувачите. Само преди дни от една от тях, намираща се в самия център на града, паднаха стъкла . Сградата е дарение от един от големите видински дарители - Тома Лозанов, но от години стои в окаяно състояние ...

публикувано на 25.08.25 в 15:20

Как забраната на рискова съставка в гел лаковете ще се отрази на салоните

От 1 септември влиза в сила нова забрана на Европейския съюз, която сериозно ще засегне козметичната индустрия и най-вече - салоните за маникюр. Химическо вещество, използвано досега в почти всички гел лакове за нокти, вече ще бъде забранено за употреба на територията на ЕС. Засегнатото вещество най-често се използва за бързо втвърдяване на гел..

публикувано на 25.08.25 в 14:30

Националната награда „Йордан Радичков“ отново търси най-добрите разкази

10 автори участват в шестото издание на Националната литературна награда „Йордан Радичков“.  Според регламента в конкурса участват български автори, издали сборник с разкази през 2024 и 2025 година. Те ще бъдат оценени от жури с участието на писатели, представители на Община Берковица и Министерство на културата. Участващите в конкурса творци..

публикувано на 25.08.25 в 13:00

"Неделник" от 24 август 2025 година

„...Затичах се към вкъщи, вдишвайки за пореден път от мистичния въздух. Тук, покрай реката и божествената му сила, се случваха чудеса. Само трябва да повярваш малко по-силно в себе си, да затвориш очи и да вдишаш дълбоко. Да, реших да остана тук, за да градя бъдещето си, както и да откривам нови тайни места, за които ще знаем само аз и..

публикувано на 24.08.25 в 13:05

Да се отнасяме с благоговение и любов един към друг

В единадесета неделя след Петдесетница , Църквата насочва нашето внимание към един евангелски момент, към една притча, изречена от Господ Иисус Христос, която ни дава отговор какви да бъдем и как да се отнасяме към нашите приятели и ближни, и в това да бъдем подражатели на Христа. "Рабе лукави, аз ти простих целия оня дълг, защото ми се..

публикувано на 24.08.25 в 08:00