Днес отбелязваме 135 години от Съединението на Княжество България с Източна Румелия. На 6 септември 1885 г. хиляди българи, живеещи на изкуствено разделена територия, се обединяват в една държава.
"Това е един изключителен успех за българския народ", припомни събитията от онова време Христина Кирилова от Регионалния исторически музей във Видин:
"Ние постигаме нашата свобода благодарение на поредната Руско-турска освободителна война, но впоследствие Берлинския договор решава не в наша полза нещата.." Обединението е благодарение на дейността на Българския таен централен революционен комитет (БТЦРК), създаден през 1880 г. Това става след военен преврат, който е подкрепен от Княз Александър I Батенберг.
Историческата справка сочи, че заради несправедливото разпокъсване на България с Берлинския договор, обединението на територията й и националното освобождение, стават основен приоритет и мечтана развръзка за българския народ.
Така, след подготовка, започнала през есента на 1885 година и подкрепена от висши военни, на 6 септември бунтовници влизат в Пловдив и свалят от власт назначения от султана генерал-губернатор Гаврил Кръстевич. Георги Странски оглавява създаденото временно правителство.
Рано сутринта на 6 септември в Пловдив е обявено Съединението. Във времето след този радостен за целия народ ден обаче идва предизвикателството Съединението да бъде опазено и защитено. Редица общественици и революционери дават живота си за тази национална кауза, родила се и живяла години наред в умовете и сърцата на българите, разделени несправедливо от Великите сили.
Фактът, че днес празнуваме 135 години от националното Съединение, доказва и девиза, че именно"Съединението прави силата".
50-годишен шофьор от Враца, управлявал автомобил след употреба на алкохол и наркотици , опита да избяга от полицейска проверка и катастрофира на главен път Е-79. Инцидентът е станал на 15 октомври около 16.10 часа в Мездра, след като патрулен екип подал сигнал за спиране на лек автомобил. Водачът не се подчинил на разпореждането и ускорил в посока..
80-годишен видинчанин, управлявал лек автомобил, блъснал 79-годишна жена на пешеходна пътека на бул. „Панония“. Инцидентът е станал на 15 октомври около 19.45 часа, на кръстовището с ул. „Акад. Стефан Младенов“. Пострадалата е транспортирана от шофьора в спешния център, където след преглед е освободена без наранявания. Пробата за алкохол на..
Врачанският кардиолог д-р Нора Цветкова е номинирана за „Лекар на годината", съобщиха от Районната колегия на Българския лекарски съюз в града под Околчица. Тя е номинирана на областно ниво в категория „Най-заслужил лекар от Районна колегия". Наградата ще ѝ бъде връчена на 20 октомври на специално тържество на лекарския съюз, което ще се състои в..
Единадесет проекта на Община Видин на обща стойност 57 млн. лева са одобрени за финансиране по Програма „Развитие на регионите“. Средствата са за модернизация на образователна инфраструктура, обновяване на детски градини и жилищни сгради, създаване на нови социални услуги за хора с увреждания и възрастни, реставрация на културни обекти и развитие на..
В монтанското село Горна Вереница вече има редовно вода. Режим на водоподаването бе въведен в края на юни. Жители на селото сигнализираха за авария на напорния водопровод, която е от години. ВиК Монтана веднага изпрати екип на място. Жителите на село Горна Вереница първи в област Монтана това лято бяха поставени на воден режим. Това стана на 26..
Общо 33 точки са включени в предварителния дневен ред на редовното заседание на Общинския съвет във Видин, насрочено за днес. След питания към кмета, съветниците ще гласуват а ктуализация на Бюджета на Община Видин, Промяна на Поименния списък за капиталови разходи, Справка за извършване на неотложни текущи ремонти, както и Актуализирана бюджетна..
Няма яснота дали парламентът ще заседава днес след като вчерашният пленарен ден се провали заради липса на кворум. Продължават спекулациите около бъдещето на правителството след изявлението от вторник на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за преформатиране на управляващата коалиция. "Предсрочните избори не са вариант, защото ще сринат безвъзвратно..