Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква готовност имат училищата за новата учебна година в условията на COVID-19

Снимка: Радио ВИДИН

От Министерството на образованието и науката са изработили насоки за работа на училищата през учебната 2020-2021 година в условията на COVID-19. Те са общи (задължителни) и препоръчителни, въз основа на които всяко училище да направи своя избор от действия за превенция и реакция.

Второ основно училище ''Иван Вазов'' в град Вълчедръм има готовност да посрещне своите ученици. Тази година 160 ще са учениците. Част от децата пътуват от селата Мокреш, Разград и Златия. От ръководството са се съобразили с дадените насоки от министерствата на образованието и на здравеопазването. Обсъждат и изготвят план за работа.

"Обмисляме различни варианти за започване на учебните занятия по различно време. Да няма струпване на входовете, определяне на зони в училищния парк за провеждане на часове на открито. Предстои родителска среща, на която ще запознаем родителите със всички дейности и мероприятия, които предвижда училището. Правила, които трябва да се спазват", каза директорът Лилия Венчова.

Спазени са изискванията за топла вода, течен сапун. Всеки клас ще си учи в класната стая. Има готовност, при променена ситуация, училището да премине към обучение в електронна среда. Учениците се хранят в училището. Съгласно изискванията, това ще става в класните стаи. 

Снимка: СУ ВАСИЛ КЪНЧОВ- ВРАЦАВ СУ "Васил Кънчов" в град Враца учат деца от 5 до 12 клас. 420 ще са учениците в 16 паралелки. Броят на паралелките е равен на броя на стаите и потоците ще бъдат разделени на прогимназиален и гимназиален етап по отношение на влизане и излизане от сградата при спазване на съответните мерки.

"Маски и шлемове са осигурени за всички, работещи в училището. Резервни има, които ще предоставяме на учениците, в случай че са забравили своите. Ще бъдат разлепени стрелки по коридорите, които ще посочват посоката на движение. Учебните часове ще бъдат приоритетно в блок. Ще проведем родителски срещи с родителите", каза директорът Нели Борчева.

Училището има възможност да предостави таблети, ако на по- късен етап се премине към онлайн обучение. Определено е и помещение, в което ще бъдат изолирани ученици или хора от персонала във видимо нездраво състояние, до намесата на РЗИ или идването на родителите.

Снимка: СУ Н.Й.ВАПЦАРОВ- ДРЕНОВЕЦБойка Александрова е директор на СУ "Никола Йонков Вапцаров" в село Дреновец, община Ружинци. Училището се подготвя за една малко по- различна учебна година:

"Правим ремонт, почти основен, на санитарните помещения. Монтираме бойлери, нови казанчета. Ще има топла вода. Монтираме диспенсерите за течния сапун. Автоматичните диспенсери за дезинфектанта на трите входа, защото ние имаме възможност да отворим три входа и по този начин за разделим потоците на етапите- начален, прогимназиален и гимназиален. Портиери на всеки вход ще има, пропускателен режим. Духалки ще бъдат монтирани за изсушаване на ръцете пред санитарните помещения."

Поръчани са маски и шлемове. Родители няма да влизат в училището. Административните услуги ще се извършват във време, в което няма ученици в училището. Купени са шатри за обучение навън, докато времето позволява. Столовото хранене също ще бъде организирано по график, за да не се засичат класовете. 206 ученици ще се обучават през новата учебна година в СУ "Никола Йонков Вапцаров" в село Дреновец, община Ружинци. Паралелките са 12.

Веселка Асенова, началник на Регионално управление на образованието - ВидинУченици и учители във видимо нездравословно състояние няма да се допускат в училище. На входовете ще има медицински лица, които ще следят за температурата на влизащите. Това каза Веселка Асенова- началник на РУО- Видин:

"Подготвят се, за 14 септември абсолютно всички училища ще бъдат готови. Министерството на образованието и науката дава възможност парите, които са останали от храната от миналата година и които получават за уязвими групи, да ги пренасочат за купуване на дезинфектанти, на маски. Така че те имат такива средства. Ще се направи отказ от кабинетна система в тези училища, в които е имало. Препоръчали сме им да правят повече часове на открито. Очаква се целият септември да бъде топъл месец." 

Санитарните материали ще стигнат на училищата до месец, това показват разчените на образователния синдикат "Образование", защото откакто влезе извънредното положение са разчита на икономии, коментира председателят на синдиката Юлиян Петров:

"До месец може би ще имаме средства, след това, ако нямаме целеви средства, нещата няма да се случат. Дори и задължителните мерки просто няма как да се спазват."

По отношение осигуряването на таблети или телефона на учениците, които нямат, председателят на синдиката обясни, че има заявена политическа воля на министерството на образованието, но за следващия бюджет и припомни, че грижата за ученика и грижа на семейството на първо място:

"Тук някак забравяме, че за да се случи това обучение в електронна среда трябва да имаме дигитални средства към учителите. Огромна част от българските учители нямат такива служебни и или ползват лични, или нямат такива и трябва от училище да работят по някакъв начин."

Още по темата - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42