Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фермерски пазар по време на Врачанския есенен панаир

Снимка: Община Враца, Архив

132-ото издание на традиционния Врачански есенен панаир отваря врати за жители и гости на града. И тази година атрактивни стоки и продукти, автентични български занаяти и търговци от цялата страна ще са част от културната проява. Заради противоепидемичните мерки обаче, обичайните концерти и бирарии ще липсват от програмата, каза за Радио ВИДИН Радосвета Крумова, главен експерт отдел "Култура" към Общината:

"Преди няколко седмици във Враца се проведе фермерски пазар, който се хареса изключително много на гостите и гражданите на Враца. Новото на панаира ще бъде точно такъв пазар. На щандовете на производителите ще се предлагат екологично чисти млечни и месни продукти, сезонни плодове и зеленчуци, хляб, специални селекции сиропи, вина и сокове. Тази година панаира ще изглежда по-различно, заради спазването на противоепидемичните мерките. Няма да има и така очакваните бирарии. Тази година ще заложим на атракционите, които ще бъдат дезинфекцирани, ще се спазва дистанция. Ще има майстори на стари занаяти, родни производители, които ще предложат своите изделия и стоки.  Надяваме се, че и тази година врачани и гости на града ще намерят нещо за себе си."

За поредна година в изложението на българските стоки и продукти ще се включат и производители на специфичното за Северна България ястие - крокмач. Най-малките посетители на Врачанския панаир също не са забравени, за тях са предвидени много атракциони и забавления.

Есенният панаир във Враца ще се проведе от 14 до 18 септември. Откриването ще бъде днес от 18 ч. пред стадион "Христо Ботев".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диляна Генкова: Емоцията е ключът към привличането на публики в музеите

Възможностите за културен туризъм показа Община Берковица на туристическо изложение във Велико Търново. На щанда представиха чипровското килимарство, показано от майсторката от Берковица Златка Стойнова, макети на емблематичните берковски символи, местни производители на вина и козе продукти, сладки изкушения, приготвени от ученици от гимназията в..

публикувано на 16.10.25 в 16:40
Румяна Симеонова

Румяна Симеонова: Щастлива съм да давам на другите решения, които някога сама търсех

Днес в "Думата имат старейшините" ни гостува Румяна Симеонова - една дама с богат професионален опит. Тя е работила като агроном, развивала е собствен бизнес, преминала е през журналистическата професия, през местната администрация, за да достигне днес до длъжността изпълнителен директор на Местна инициативна група (МИГ) Лом.  Румяна Симеонова..

публикувано на 16.10.25 в 15:00

С нов облик е читалището в Ковачица

Обновиха читалището в монтанското село Ковачица.  Идеята е на читалищното настоятелство и се осъществява с подкрепата на Местната инициативна група (МИГ) Лом. Сред големите придобивки за културното средище са екран за лятно кино, музикална апаратура, обновени пространства в библиотеката и залата за изяви и други, разказа председателят на НЧ  "Никола..

публикувано на 16.10.25 в 14:00

Дискусия за разширяване на Синята зона ще се състои във Видин

Промени в обхвата на Синята зона във Видин ще бъдат подложени на обществено обсъждане утре, 17 октомври. Предлага се паркирането на няколко нови улици да бъде вече платено . Преди това, обаче, да се случи, тези улици трябва да бъдат ремонтирани и това е заложено в предвидени проекти, обясни директорът на Общинско предприятие "Зони за платено..

публикувано на 16.10.25 в 12:30

В "Музикална зона" на 16 октомври 2025 слушаме Лучано Павароти

На 12 октомври се навършиха 90 г. от рождението на италианския оперен певец  Лучано Павароти . Превръща се в супер звезда след изпълнението на арията  Nessun dorma  из операта "Турандот" на Пучини, станала тема на Световното първенство по футбол 1990 г. Тя е подписът на тенора. Павароти е сред основоположниците на стила класически кросоувър.  Слушаме..

публикувано на 16.10.25 в 09:00

Нова песен на Цветелина събира хората в ритъма на Дунавското хоро

Новата песен на Цветелина – " Празнично Дунавско хоро"  – е вдъхновена от духа на Северозапада и от творчеството на Дико Илиев. Музиката и текстът са на самата изпълнителка, а аранжиментът – на Пламен Велинов. Видеото е заснето в Монтана от Ивалина Василева и Чарли Жиров. Градът, вдъхновявал композитора Дико Илиев, се превръща в естествена сцена..

публикувано на 15.10.25 в 16:46

Нова вълна от измами: Как престъпници атакуват домовете на възрастни хора

През последните месеци в България се наблюдава тревожна тенденция на зачестили телефонни и измами по домовете, насочени предимно към възрастни хора. Измамниците използват различни сценарии, за да спечелят доверието на жертвите и да ги принудят да предадат пари или ценности. Поставяме фокус отново върху тези схеми, за да напомним на гражданите да..

публикувано на 15.10.25 в 16:35