Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отживелица ли е учтивата форма на обръщение

Снимка: Радио Видин

Всеки един от нас е ставал свидетел на ситуация, при която напълно непознат служител на гише в дадена институция или обикновен продавач- консултант в някой търговски обект се обръща към клиента си, говорейки му на "ти". Трябва ли да се обръща внимание на тази дреболия или това е особено важен момент при общуването между хората? Остаряла ли е вече учтивата форма на обръщение и има ли все още норми, които сме задължени да спазваме, когато разговаряме помежду си- това попитахме видинчани:

"Прави впечатление, че учтивата форма много рядко се среща у младите хора. Предимно са хора, които са възпитани по потекло, по манталитет ... Никой не използва учтивата форма. Направо говорим на "ти" даже някой път не и обръщат внимание, че сме влезли вътре в магазина. Възпитанието не е толкова от училището, колкото е от улицата ... Така ни учеха навремето и въобще в училището имаше някакъв морал и във всеки урок се търсеше етика."- коментираха видинчани.

Да говориш на "ти" с непознат е феномен, който толкова настъпателно навлезе в бита ни, че вече се e превърнал едва ли не в норма. Учтивата форма не е просто някакво граматическо правило, но и културна категория. Може ли обръщението на "ви", обаче да отпадне като цяло от нормата? Разговаряхме с Нина Хамилтън, телевизионен водещ и представител на Център за обучение на деца на добри обноски":

"Моите наблюдения са, че Фейсбук и социалните мрежи по такъв начин повлияха на хората, че те едва ли не, си мислят, че щом си говорят с непознати хора от отсрещната страна на компютъра, таблета или на телефона си, то те вече са си близки и могат да си говорят на "ти" ... Оттам тръгва това, че и на улицата хората съвсем спокойно могат да си говорят на "ти" ... Ние се опитваме с колегите педагози да обясним на децата, че между тях в детската градина или в училище, или в предучилищна възраст спокойно могат да си говорят на "ти", но когато са в автобус, когато са на обществено място те трябва да имат уважение към по- големите."

Според Нина Хамилтън добрите маниери са доказателство за добро възпитание. Те са задължителни, ако държим околните да се отнасят към нас с уважение. Много е важно качествата да се изграждат още от ранна детска възраст. На "ти" или на "вие"? До неотдавна общоприетата форма на обръщение в службата или към непознати хора беше "Вие". Днес тя като че ли вече излиза от употреба. Това, обаче не прави общуването по- лесно. Тъкмо напротив. Според златното правило на добрите обноски трябва да се реагира според ситуацията- нека тя да диктува кое е правилното обръщение- на "ти" или на "вие".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 06 февруари 2025 слушаме Луис Армстронг, Сифо Гумеде и Натали Кол

Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде  - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00