Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Линия на бедност и минимална работна заплата- какво реши Тристранката

Снимка: Радио Видин

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава в понеделник и обсъди промяна в начина за определяне линията на бедност и размера ѝ за следващата година. Социалният министър ще предлага еднолично размер на линията на бедност само при спад на брутния вътрешен продукт и само при особени обстоятелства, в каквито е страната ни в условията на COVID-кризата. Тази промяна в методиката за определяне на линията на бедност трябва да одобри правителството, обяви пред Националния тристранен съвет министър Деница Сачева. За следващата година се предлага линията на бедност да бъде 369 лева. Нарастването спрямо тази е със шест лева или 1,9 на сто. По данни на Евростат през 2019-та с доходи под прага на линията на бедността са били над 1,3 млн. души от българите или 18,6 на сто от населението. Същевременно от Асоциацията на индустриалния капитал предложиха замразяване на минималната работна заплата с мотиви, че не е сигурно дали догодина икономиката ще се възстанови. По отношение на мярката 60/40, социалният министър каза, че управляващите са се постарали да намерят необходимия баланс между необходимото и това, което е възможно.

Какво казват синдикатите? Пламен Димитров, президент на КНСБ подчерта, че след 1 октомври трябва да бъде продължена помощта за работещите, които са загубили своите работни места, в условията на подобна икономическа криза:

"Ние смятаме, че трябва да бъде продължено 151-во постановление, може би с модификации, като се съгласяваме да бъде разработен отделен  законопроект и изменение на Кодекса на труда, който да гарантира начина и условията, при които работниците, изпаднали в подобно частична или временна безработица да могат да получават съответните компенсации."- подчерта Пламен Димитров.

Потърсихме и Ваня Григорова от КТ "Подкрепа", която също присъства на поредния Национален съвет за тристранно сътрудничество.

"По отношение на минималната работна заплата, ние многократно казвахме, че замразяването и за нас е неприемливо. Има приет график за увеличението и той е по- скоро правителствен. В този смисъл правителството не смятам, че има основание да наруши този график, защото в противен случай ще създаде предпоставки да бъде редуцирана подкрепата му на следващите избори, когато и да бъдат те. Няма и аргументи за това, тъй като минималната работна заплата изостава дългосрочно, дългогодишно от нивата, които би трябвало да заема." 

Бизнесът, синдикатите и държавата обсъдиха и внесените от "Обединени патриоти" промени в Кодекса за социалното осигуряване които целят затягане на контрола при издаването на ТЕЛК решенията. От групата на "Обединени патриоти" предлагат при наличие на данни за неправилно издадено ТЕЛК решение медицинските комисии към териториалните поделения на Националния осигурителен институт да могат да изискват на въпросното лице да се извършват допълнителни изследвания и консултации в лечебни заведения, с които институтът има сключени договори. А ТЕЛК решението да се преразглежда въз основа на тези резултати. Предложенията коментира Ваня Григорова от КТ "Подкрепа": 

"Медицинските комисии към НОИ ще трябва да препращат решенията на ТЕЛК, по които имат някакви съмнения не обратно към НЕЛК, а директно към Административния съд. Това първо обезмисля съществуването на НЕЛК и второ- няколко години проточване на делото, като пред това време лицето с увреждания няма да може да получава пенсията, която би трябвало да получи."- поясни Ваня Григорова.

Минималната работна заплата отново се оказа на прицел през последните дни. Стана ясно, че правителството ще предложи увеличение от 610 на 650 лева, като част от управленската програма на кабинета "Бойко Борисов 3". Само преди дни, обаче от Асоциацията на индустриалния капитал предложиха замразяване на минималната работна заплата с мотиви, че вместо растеж, реално има спад и не е сигурно, че догодина икономиката ще се възстанови. Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал за Северозападна България:

"Минималната работна заплата трябва да се обвързва не само с линията на бедността, но и с необлагаем минимум, т.е. това е минимално възнаграждение и то не трябва да се облага. Оттук нататък всичко останало над нея, включително клас да бъде облагано. хората трябва да знаят, че като получават Х лева минимална работна заплата- Х лева ще влязат и в джоба им."- подчерта Иван Сергисов.

Видинчани също коментираха решенията на Тристранката и предложението на работодатели да бъде замразена минималната работна заплата:

"Никъде го няма това по света както се казва- да бъдат замразявани каквито и да е доходи. Независимо дали са на работници, дали са на пенсионери не трябва да има замразяване ... Това е направо подигравка. 600 лева трябва да е линията на бедността. Трябва да получавам 600 лева пенсия, за да мога да си платя тока, да се храня и не за да ходя по кръчмите ... Това въобще не е реалната линия на бедността. Тя е много по- нагоре, тя е над 650 лева."- казаха в анкета видинчани. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31

Ден след вота- равносметката в Северозапада

Поредните избори отминаха, а кои са победителите, кои са победените и задават ли се нови избори ще стане ясно в следващите дни. Изборите са темата и в "Посоките на делника".   Победата на парламентарни избори се изразява в 50 процента плюс. При всички положения ще има коалиционно правителство.  На две формации няма да им стигнат 121..

публикувано на 10.06.24 в 11:00

Младите се връщат в село Стубел

Отново сме в Стубел - в миналото голямо и достолепно село, с жители до 3800, днес населението се е стопило до 540 души.  Общо 35 км пък е уличната мрежа, която вече и трудно поддържане. Много къщи са без стопани.  Въпреки това кметът Емилия Йорданова не се отчайва. Тя упорито и целенасочено продължава да ремонтира покривите на големите..

публикувано на 07.06.24 в 12:00
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00