Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Линия на бедност и минимална работна заплата- какво реши Тристранката

Снимка: Радио Видин

Националният съвет за тристранно сътрудничество заседава в понеделник и обсъди промяна в начина за определяне линията на бедност и размера ѝ за следващата година. Социалният министър ще предлага еднолично размер на линията на бедност само при спад на брутния вътрешен продукт и само при особени обстоятелства, в каквито е страната ни в условията на COVID-кризата. Тази промяна в методиката за определяне на линията на бедност трябва да одобри правителството, обяви пред Националния тристранен съвет министър Деница Сачева. За следващата година се предлага линията на бедност да бъде 369 лева. Нарастването спрямо тази е със шест лева или 1,9 на сто. По данни на Евростат през 2019-та с доходи под прага на линията на бедността са били над 1,3 млн. души от българите или 18,6 на сто от населението. Същевременно от Асоциацията на индустриалния капитал предложиха замразяване на минималната работна заплата с мотиви, че не е сигурно дали догодина икономиката ще се възстанови. По отношение на мярката 60/40, социалният министър каза, че управляващите са се постарали да намерят необходимия баланс между необходимото и това, което е възможно.

Какво казват синдикатите? Пламен Димитров, президент на КНСБ подчерта, че след 1 октомври трябва да бъде продължена помощта за работещите, които са загубили своите работни места, в условията на подобна икономическа криза:

"Ние смятаме, че трябва да бъде продължено 151-во постановление, може би с модификации, като се съгласяваме да бъде разработен отделен  законопроект и изменение на Кодекса на труда, който да гарантира начина и условията, при които работниците, изпаднали в подобно частична или временна безработица да могат да получават съответните компенсации."- подчерта Пламен Димитров.

Потърсихме и Ваня Григорова от КТ "Подкрепа", която също присъства на поредния Национален съвет за тристранно сътрудничество.

"По отношение на минималната работна заплата, ние многократно казвахме, че замразяването и за нас е неприемливо. Има приет график за увеличението и той е по- скоро правителствен. В този смисъл правителството не смятам, че има основание да наруши този график, защото в противен случай ще създаде предпоставки да бъде редуцирана подкрепата му на следващите избори, когато и да бъдат те. Няма и аргументи за това, тъй като минималната работна заплата изостава дългосрочно, дългогодишно от нивата, които би трябвало да заема." 

Бизнесът, синдикатите и държавата обсъдиха и внесените от "Обединени патриоти" промени в Кодекса за социалното осигуряване които целят затягане на контрола при издаването на ТЕЛК решенията. От групата на "Обединени патриоти" предлагат при наличие на данни за неправилно издадено ТЕЛК решение медицинските комисии към териториалните поделения на Националния осигурителен институт да могат да изискват на въпросното лице да се извършват допълнителни изследвания и консултации в лечебни заведения, с които институтът има сключени договори. А ТЕЛК решението да се преразглежда въз основа на тези резултати. Предложенията коментира Ваня Григорова от КТ "Подкрепа": 

"Медицинските комисии към НОИ ще трябва да препращат решенията на ТЕЛК, по които имат някакви съмнения не обратно към НЕЛК, а директно към Административния съд. Това първо обезмисля съществуването на НЕЛК и второ- няколко години проточване на делото, като пред това време лицето с увреждания няма да може да получава пенсията, която би трябвало да получи."- поясни Ваня Григорова.

Минималната работна заплата отново се оказа на прицел през последните дни. Стана ясно, че правителството ще предложи увеличение от 610 на 650 лева, като част от управленската програма на кабинета "Бойко Борисов 3". Само преди дни, обаче от Асоциацията на индустриалния капитал предложиха замразяване на минималната работна заплата с мотиви, че вместо растеж, реално има спад и не е сигурно, че догодина икономиката ще се възстанови. Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал за Северозападна България:

"Минималната работна заплата трябва да се обвързва не само с линията на бедността, но и с необлагаем минимум, т.е. това е минимално възнаграждение и то не трябва да се облага. Оттук нататък всичко останало над нея, включително клас да бъде облагано. хората трябва да знаят, че като получават Х лева минимална работна заплата- Х лева ще влязат и в джоба им."- подчерта Иван Сергисов.

Видинчани също коментираха решенията на Тристранката и предложението на работодатели да бъде замразена минималната работна заплата:

"Никъде го няма това по света както се казва- да бъдат замразявани каквито и да е доходи. Независимо дали са на работници, дали са на пенсионери не трябва да има замразяване ... Това е направо подигравка. 600 лева трябва да е линията на бедността. Трябва да получавам 600 лева пенсия, за да мога да си платя тока, да се храня и не за да ходя по кръчмите ... Това въобще не е реалната линия на бедността. Тя е много по- нагоре, тя е над 650 лева."- казаха в анкета видинчани. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00