Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Урок по история край зидовете на антична Бонония

5
Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

Единадесетокласници от езиковата гимназия във Видин, с профилирано обучение по история, посетиха археологическия обект, където от две седмици работи екип, ръководен от доцент д-р Здравко Димитров. Идеята за урока на терен е на Валентина Александрова-преподавател по история и цивилизация в ГПЧЕ "Йордан Радичков": 


"Много ми е приятно, че има такъв отзвук сред младите хора на града ни, които са бъдещите писачи на нашата история- на Видин, Бъдин, Бонония, защото, както се вижда от последните пет години, още дълго и още много на картата на България като история Видин има какво да преразказва и какво да преоткрива. …Това са буквално казано първите, въвеждащи наши уроци. За нашите ученици и за нас като учители по история, да живееш във Видин и да преподаваш история във Видин е изключителна привилегия, защото нашият град е един истински жив учебник, защото, както виждаме в момента, пренаписва историята с всеки изминал археологически сезон... Няма нищо по-радващо от това- гражданското образование да се изучава точно както сме сега- на терен."


На място учениците получиха урок по археология от ръководителя на екипа доцент д-р Здравко Димитров:


"Какво представлява археологията? Някой смятат, че е търсене на находки…Находките са една малка част. Археологията е възстановяване на историческия процес, на живота на хората по веществени доказателства."


За учениците урокът сред пластове от миналото е вълнуващ:  


София Кехайова: "Историята, която ни разказват и научаваме, много ме  впечатлява. Изключително различно е, отколкото в училище, по-интересно е, по-интригуващо."


Николай Орловски: "Смятам, че това е един много добър подход на учителите като цяло, да покажат на учениците как се случват в реално време нещата, как професионалистите си вършат работата и откриват късчета история."


Археологът Валентин Витанов от екипа, който работи на антична Бонония, е възпитаник на езиковата гимназия във Видин. На място той се срещна с настоящите ученици, сред които вероятно са и бъдещи историци:


"Дано да поемат по този път. Не е лесно, но наистина си заслужава. Археологията има много проблеми, които трябва да се изяснят и да се решат."


Урокът край стените на антична Бонония не е само по история. Според преподавателя Валентина Александрова, това е и начин да се очертае връзката между сегашните ученици и града, в който живеят, а край стените на античния град срещата е между четири поколения:


"Където и да отидат, какъвто и професионален опит да имат, винаги, когато се връщат във Видин, ще са максимално полезни, когато знаят за историята, върху която ходят. За мен е изключително приятно да видя един млад археолог и бивш  ученик, чиято класна бях. Много се радвам, че тук вече става среща между четири поколения- университетски преподаватели, студенти и бъдещите студенти, които сега са наши ученици и между тях да стои учителят. Вълнението няма как да не се предаде като емоция в сърцата на децата, а учене чрез емоция, съм сигурна, че е най-доброто, което може да им се случи."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Психолог от Видин с хоби "Приключения на мотор"

Днес в "Минутите на редактора" ви срещаме с психолога Крум Крумов. Той е родом от Видин, но от години живее и работи в София. В свободното си време обича да свири на барабани и е барабанист на рок група "Mhz". Освен това от няколко години е собственик на мотор и е открил у себе си духа на пътешественика. Съвсем наскоро създава и собствен..

публикувано на 12.05.25 в 17:00
Теди Генова, психолог

Самооценката - как се формира и как влияе на живота ни

Днес в рубриката, в която насочваме вниманието ни към психичното здраве, ще си говорим за самооценката. Това е начинът, по който виждаме и оценяваме себе си - своите качества, способности, външен вид, постижения и дори мястото си в света. Тя не се ражда с нас, а се изгражда постепенно, още от детството, чрез думите и поведението на родителите,..

публикувано на 12.05.25 в 16:30

Петгодишната Изабел от Видин дари косата си за онкоболно дете

Днес ще ви разкажем за един жест, направен от дете към дете. Петгодишната Изабел Филипова от Видин направи нещо изключително трогателно - дари косата си, за да бъде изработена перука за онкоболно дете . Един благороден и дълбоко състрадателен жест, който идва от едно толкова мъничко, но голямо по сърце същество. Макар и още дете, Изабел..

публикувано на 12.05.25 в 15:45

Бързи, модерни, опасни: Тротинетките под лупа във Видин

  Днес ще обърнем внимание на една изключително актуална тема, която все по-често се превръща в проблем в цялата страна, това са - електрическите тротинетки. Ситуацията наистина започва да излиза извън контрол. Расте броят на инцидентите с пешеходци, пострадали вследствие на неразумно или нерегламентирано управление на тези модерни превозни..

публикувано на 12.05.25 в 15:35

Тео Софрониев в „Час при зъболекаря“: Не подценявайте профилактиката

Актьорът Теодор Софрониев е роден в Монтана, живее в София, играе на театралната сцена във Враца, често отскача до белоградчишкото село Фалковец, откъдето са родовите му корени, но винаги намира време да се погрижи за усмивката си. Това обясни Тео в "Час при зъболекаря" и си спомни за първото си посещение в зъболекарския кабинет: "Имам спомени..

публикувано на 12.05.25 в 14:00

Самодейците в Замфирово представят премиерата на „Опечалена фамилия“

Самодейците при НЧ „Развитие 1928" – с. Замфирово ни канят на новата си постановка. Това е „Опечалена фамилия" по Бранислав Нушич. Те вече са доказали колко са талантливи, постигнаха голям зрителски успех и спечелиха театрални награди със спектакъла „Варено жито" по Стоян Николов – Турлака. Талантливите самодейци от НЧ „Развитие 1928" – с...

публикувано на 12.05.25 в 12:00

Farhod va Shirin в „Музикална зона“

Биографията на Farhod va Shirin, творчески дует от Узбекистан, не е изпълнена със звучни завоевания на световната музикална сцена. Въпреки това младите, красиви и талантливи солисти успяват да спечелят сърцата на своите сънародници. По време на кратката си кариера те създават няколко музикални шедьовъра. Талантливите младежи са почти на една и съща..

публикувано на 12.05.25 в 09:00