Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартен Калеев: Учителят трябва да бъде посветен на младите души

Международният ден на учителите се отбелязва на днешния 5ти октомври

Снимка: Мартен Калеев, Личен архив



На днешния ден се отбелязва Международният ден на учителя.

Денят е повод да се отдаде почит на учителската професия по целия свят, да се направи равносметка на постиженията и да се насочи вниманието към гласовете на учителите, които са в основната на усилията за постигане на глобалната образователна цел - нито един ученик да не остане необразован.

За Мартен Калеев причината да бъде учител е защото не отмира у него мечтата за най-човешката му орис - да бъде достоен чрез другите.

"В рамките на своето развитие човек носи определени качества и в зависимост от тях се приспособява към дадена среда. По стечение на обстоятелствата станах учител. Много от нещата, които се случваха - инвестирането в човечност, възможността да бъдеш част от бъдещето и да въздействаш градивно върху нечия съдба, бяха притегателни за мен. Не съм остарял и с ден, защото преподавам на младите".

Многоликата жизненост на преживяванията е, че всеки ден е неподозирано изпитание, завършващо с носенето вкъщи на уроците, заедно с раните. 

Същността на професията е в това да бъдеш полезен. 

"Професията се промени като форма и отношение към нея, но не и като мисията, която следва. Тя винаги ще бъде изграждане, създаване и генериране на условия за образована човечност. Учителството винаги е било едно и също. Днес като че ли представата е, че не е толкова важно да си учител, че всеки може да бъде такъв. Страхопочитанието към учителя, онова благоговение към него, носещ мъдростта и да не престъпва определени граници, да може да вдъхновява, може би липсва. Учителят не е заплатата или служебния лаптоп. Той трябва да бъде посветен на младите, за да види отражението в тях, раждащо пламък. Заплатата, твърдя аз, не е решаваща. Всичко се свежда до думата доверие - да срещнеш твой възпитаник, а той да иска да те поздрави".

Когато говорим за учителската професия, имаме навика да използваме изрази като "това е професия призвание", "трябва да си роден, за да бъдеш учител" и "не е работа за всеки".

Ако абдикираме от просветителската мисия, бъдещето ще напусне своята човешка същност, продължи Калеев, за когото не заглъхва утопията, че човекът и човешкото ще са единствените шанс и мярка на утрешен свят.

"Да бъдеш учител наистина е призвание, но без украсени думите геройство, обреченост, драма, заслужил, съдбоносен. Призвание, защото това е изборът на твоя живот. Когато се прибереш у дома, трябва да почувстваш удоволетворението, че си се раздал. Онова истинско възнаграждение е вдъхновението на учениците. Учителят е пълномощник на самата човечност, трябва да изповядва човешкото и святото. Училището е последната инстанция, единствената имунна система, която може да защити обществото ни от уродливите неща".

Американският писател Уилям Уорд пише, че "Посредственият учител разказва, добрият обяснява, най-добрият - показва нагледно, а великите учители вдъхновяват".

"С любов си спомням за учителите, защото им вярвахме... Учителите даваха много, бяха пример... Учителят си беше учител, на него се гледаше с уважение... Учителите ни дават основата... Учителят заслужава уважение, почит".

Учител, който обучава, без да е вдъхнал у учениците си желание да учат, кове студено желязо, защото лошият такъв поднася истината, а добрият учи да я намират.

Честит празник!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да служим на Бога с дух и истина

На петата неделя след Пасха Христова Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката . По Христово време самаряните са живеели на юг от Галилея и на север от Юдея в палестинската ивица от Средиземно море до река Йордан. Самаряните не са израилтяни, а смес между асирийски преселници и завареното от тях..

публикувано на 18.05.25 в 08:00

"Подай ръка" с подкрепа за семейство от Монтана

Фондация "Подай ръка - дари по-добро бъдеще" обяви кампания в подкрепа на семейство от Монтана. Мери е самотна майка, която се бори, за да  отгледа трите си деца - на 14, на 11 и на 6 години. Няма постоянна работа, а семейството  оцелява благодарение само на детските надбавки, обясни социалният работник към благотворителната организация..

публикувано на 16.05.25 в 17:43

Групата "North West 3700" с нова песен и участие на фестивала "Summer vibes"

Вече сме ви срещали с видинската група North West 3700 . В състава ѝ са  Михаил Георгиев, Александър Марков, Марин Ангелов, Милчо Кръстев и Илия Илиев - петима приятели, обединени от страстта си към музиката и родния край . Те не просто свирят и пеят - те живеят музиката. Всеки от тях владее различни инструменти, пеят, пишат текстовете си..

публикувано на 16.05.25 в 17:40

Загадъчните "Момичетата от книжарница "Блумсбъри"

Лондон през 50-те години на ХХ век. Книжарница „Блумсбъри“. Изисканото царство на книгите изглежда измамно спокойно, почти съвършено, благодарение на петдесет и едно правила, които управителят Хърбърт Дътън държи да се следват по-строго дори от Десетте божи заповеди. Докато има дисциплина, нищо не може да се обърка, нали така? Под..

публикувано на 16.05.25 в 16:55

От всеки жълъд "човек" не става

Жълъдите са навсякъде в парковете, а освен храна за животни, те могат да се превърнат и в чудесна декорация за дома. От тях можем да изработим венци и свещници, лампички и висулки, рамки за картини, украси за маси и какво ли още не. Може би горният списък далеч не изчерпва всички варианти. Жълъдите са един от многото естествени материали, които..

публикувано на 16.05.25 в 16:50

Млади доброволци от България и чужбина променят живота в Чупрене

В сърцето на малкото, но изпълнено с живот село Чупрене, в Основно училище "Акад. Михаил Димитров“, се случва нещо различно. С усмивки, цветни материали и силна вяра в промяната, група млади хора вдъхновяват децата да мечтаят, да творят и да вярват в силата на общността.  Те са част от проекта " Бъдещи създатели за приобщаване и устойчивост "..

публикувано на 16.05.25 в 16:15

Докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата с тревожни данни за България

УНИЦЕФ публикува "Доклад 19: Благосъстоянието на децата в един непредсказуем свят". Проучването съпоставя данните от 2018 и 2022 година и анализира как пандемията от COVID-19 и глобалното спиране на работа са се отразили на децата в 43 държави от Европейския съюз и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. Обобщените данни..

публикувано на 16.05.25 в 16:11