Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартен Калеев: Учителят трябва да бъде посветен на младите души

Международният ден на учителите се отбелязва на днешния 5ти октомври

Снимка: Мартен Калеев, Личен архив



На днешния ден се отбелязва Международният ден на учителя.

Денят е повод да се отдаде почит на учителската професия по целия свят, да се направи равносметка на постиженията и да се насочи вниманието към гласовете на учителите, които са в основната на усилията за постигане на глобалната образователна цел - нито един ученик да не остане необразован.

За Мартен Калеев причината да бъде учител е защото не отмира у него мечтата за най-човешката му орис - да бъде достоен чрез другите.

"В рамките на своето развитие човек носи определени качества и в зависимост от тях се приспособява към дадена среда. По стечение на обстоятелствата станах учител. Много от нещата, които се случваха - инвестирането в човечност, възможността да бъдеш част от бъдещето и да въздействаш градивно върху нечия съдба, бяха притегателни за мен. Не съм остарял и с ден, защото преподавам на младите".

Многоликата жизненост на преживяванията е, че всеки ден е неподозирано изпитание, завършващо с носенето вкъщи на уроците, заедно с раните. 

Същността на професията е в това да бъдеш полезен. 

"Професията се промени като форма и отношение към нея, но не и като мисията, която следва. Тя винаги ще бъде изграждане, създаване и генериране на условия за образована човечност. Учителството винаги е било едно и също. Днес като че ли представата е, че не е толкова важно да си учител, че всеки може да бъде такъв. Страхопочитанието към учителя, онова благоговение към него, носещ мъдростта и да не престъпва определени граници, да може да вдъхновява, може би липсва. Учителят не е заплатата или служебния лаптоп. Той трябва да бъде посветен на младите, за да види отражението в тях, раждащо пламък. Заплатата, твърдя аз, не е решаваща. Всичко се свежда до думата доверие - да срещнеш твой възпитаник, а той да иска да те поздрави".

Когато говорим за учителската професия, имаме навика да използваме изрази като "това е професия призвание", "трябва да си роден, за да бъдеш учител" и "не е работа за всеки".

Ако абдикираме от просветителската мисия, бъдещето ще напусне своята човешка същност, продължи Калеев, за когото не заглъхва утопията, че човекът и човешкото ще са единствените шанс и мярка на утрешен свят.

"Да бъдеш учител наистина е призвание, но без украсени думите геройство, обреченост, драма, заслужил, съдбоносен. Призвание, защото това е изборът на твоя живот. Когато се прибереш у дома, трябва да почувстваш удоволетворението, че си се раздал. Онова истинско възнаграждение е вдъхновението на учениците. Учителят е пълномощник на самата човечност, трябва да изповядва човешкото и святото. Училището е последната инстанция, единствената имунна система, която може да защити обществото ни от уродливите неща".

Американският писател Уилям Уорд пише, че "Посредственият учител разказва, добрият обяснява, най-добрият - показва нагледно, а великите учители вдъхновяват".

"С любов си спомням за учителите, защото им вярвахме... Учителите даваха много, бяха пример... Учителят си беше учител, на него се гледаше с уважение... Учителите ни дават основата... Учителят заслужава уважение, почит".

Учител, който обучава, без да е вдъхнал у учениците си желание да учат, кове студено желязо, защото лошият такъв поднася истината, а добрият учи да я намират.

Честит празник!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит рожден ден, Миси Елиът!

Eдна от най-култовите звезди от началото на века- Миси Елиът е родена на днешния ден преди 53 години. За първи път от две десетилетия насам й предстои да направи турне. 53-годишната изпълнителка, която е първата рапърка, приета в Залата на славата на рокендрола, ще стартира турнето Out of This World - Missy Elliott Experience на 4 юли, след..

публикувано на 01.07.24 в 09:00

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30