Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животновъдите доказват реализирана продукция, Европа слага край на клетките

2
Снимка: Радио ВИДИН


Започна приемът на документи, с които животновъдите, кандидати по схемите за обвързана подкрепа, могат да докажат произведената и реализирана от тях продукция. Реализацията на млякото и млечните продукти се доказва за период от 01.10.2019 г. до 30.09.2020 г., като има няколко условията за получаване на държавните помощи, каза Николай Филипов, собственик на кравеферма във видинското село Гомотарци:

"Когато се пускат заявленията по СЕПП и за обвързана подкрепа, животните трябва да са съществуващи, налични, маркирани. Трябва да има и документи за соказване на продукцията...Ако е предадено- трябва да е с документ- на първи изкупвач или за преработка- както е в нашия случай, защото имаме мини мандра и преработваме. Всичко трябва да бъде доказано, да се платят данъците върху тази продукция..." 

Документи по образец на електронен носител се подават в областните дирекции на държавен фонд "Земеделие", не по-късно от 02 ноември. Животновъдите, които отглеждат крави, трябва да докажат реализацията на 2 тона мляко, а ако животните се отглеждат под селекционен контрол, тогава доказват 4 тона мляко, уточни Николай Филипов. 

Той и семейството му отглеждат крави повече от 15 години. Вече са затворили цикъла на производство, по проект са изградили мини мандра и произвеждат сирене, кашкавал и кисело мляко. Регистрирани са и по Наредба 26 за директни доставки, предстои да изградят и доилна зала... Сами подсигуряват храната за 130 женски животни- 80 крави, останалите са юници. Не мислят да увеличават стадото, защото има проблем при намирането на работна ръка...  Работят в името на животните и всичко, което изкарват, инвестират в производството си. Може би в упоритостта и любовта им към работата се крие и успеха им. 

Над един милион граждани на Европейския съюз, сред които и близо 18 хиляди българи, са подписали петиция до Европейската комисия, с която настояват да се забрани отглеждането на животни в клетки. Подписката от гражданската инициатива "Край на клетките" е внесена в Европейската комисия. Защо това е важно и какви са следващите стъпки- чуйте от Магдалена Пенева от "Четири лапи"- една от водещите български неправителствени организации, подкрепили инициативата.

Топъл октомври с по-малко валежи, абсолютно подходящ за довършване на недовършените неща по полето, в лозята и градините. Ще се наслаждаваме на златна есен - уверява Леночка Ангелова, директор на метеорологичната станция в Монтана- чуйте агропрогнозата в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24