Малцина знаят, че голяма част от знаковите сгради на София и много здания из страната са построени от двама архитекти от Оряхово - Иван Васильов и Димитър Цолов. И двамата са завършили в Германия и са се завърнали, за да работят в България. Те са сред създателите на съвременното архитектурно образование в България - Димитър Цолов е ръководител на катедра "Жилищни сгради" и един от преподавателите на първите випуски в Държавната политехника, от която после се разделят висшите технически и строителни училища в България.
За тях разказва директорът на Историческия музей в Оряхово, д-р Евгения Найденова:
"И двамата са родени в Оряхово, но завършват архитектура в Германия. Връщат се и създават в София общо архитектурно бюро "Васильов и Цолов". Заедно проектират емблематичните сгради в центъра на София. Сред тях са сградата на БНБ, Университетската библиотека към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Катедралният храм "Света Неделя", хотел "Балкан"- днес "Шератон", Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий", къщата на скултура Андрей Николов, известна като Червена къща на ул. "Любен Каравелов". Фасадата на Министерството на отбраната също е тяхно дело.
Това са все известни сгради в София, а ние се гордеем, че те са дело на наши, оряховски граждани. Проектирали са и нашето читалище "Надежда" през 1925 година и даряват сградата на Оряхово...".
Дело на архитектите Васильов и Цолов са също театър "Развитие" във Враца и университетът в Силистра.
В продължение на 20 години двамата оряховски архитекти създават десетки шедьоври и оформят облика на съвременната ни столица.
Самостоятелно и заедно те работят и по много сгради в страната - дело на Васильов е Ректората на Стопанската академия в Свищов. Цолов пък проектира бившия "Партиен дом", днес сграда на парламента.
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..
Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..
Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..
Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..
В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..