Наскоро в манастира е извършен основен ремонт, изграден е и още един етаж на сградата. Оборудването в стаите е ново и чисто, и светата обител е готова да посрещне миряни. Архимандрит Василий е игумен на манастира вече 14 години и с много труд и лишения успява да го промени. Сега има нужда от помощ за почистване на растителността около манастира, за да придобие и отвън добър вид. За целта той осигурява превоз и обяд на доброволците, които се надява да събере.
"Ремонтът на манастира стана по европейски програми. Кандидатствахме и успяхме да спечелим проекти, и стана ремонта... Ремонта бе осъществен на няколко етапа. Първо ремонтирахме църквата. Стенописите в нея също са реставрирани... Монашеската сграда е с още един етаж. Стаите са обзаведени с нова мебел и когато идват поклонници, да има условия за тяхното оставане и пребиваване... Имам нужда сега от малко доброволческа помощ. Да се почисти около манастира. Приканвам всички, които желаят, в събота, 24 октомври, да дойдат в манастира. Работата не е тежка, но си иска работни ръце, а аз съм сам. Осигурил съм превоз и ще ги чакам. Това може да стане и традиция за в бъдеще...", каза архимандрит Василий.
Поканата за почистване е за събота- 24 октомври. Сборен пункт на доброволците- в 9.00 часа пред сградата на СУ "Цар Симеон Велики" във Видин, автобусът потегля в 9.30 часа. За доброволците е осигурен обяд. Прибирането обратно е в 17 часа.
Интрвюто можете да чуете в звуковия файл.
Възможностите за културен туризъм показа Община Берковица на туристическо изложение във Велико Търново. На щанда представиха чипровското килимарство, показано от майсторката от Берковица Златка Стойнова, макети на емблематичните берковски символи, местни производители на вина и козе продукти, сладки изкушения, приготвени от ученици от гимназията в..
Днес в "Думата имат старейшините" ни гостува Румяна Симеонова - една дама с богат професионален опит. Тя е работила като агроном, развивала е собствен бизнес, преминала е през журналистическата професия, през местната администрация, за да достигне днес до длъжността изпълнителен директор на Местна инициативна група (МИГ) Лом. Румяна Симеонова..
Обновиха читалището в монтанското село Ковачица. Идеята е на читалищното настоятелство и се осъществява с подкрепата на Местната инициативна група (МИГ) Лом. Сред големите придобивки за културното средище са екран за лятно кино, музикална апаратура, обновени пространства в библиотеката и залата за изяви и други, разказа председателят на НЧ "Никола..
Промени в обхвата на Синята зона във Видин ще бъдат подложени на обществено обсъждане утре, 17 октомври. Предлага се паркирането на няколко нови улици да бъде вече платено . Преди това, обаче, да се случи, тези улици трябва да бъдат ремонтирани и това е заложено в предвидени проекти, обясни директорът на Общинско предприятие "Зони за платено..
На 12 октомври се навършиха 90 г. от рождението на италианския оперен певец Лучано Павароти . Превръща се в супер звезда след изпълнението на арията Nessun dorma из операта "Турандот" на Пучини, станала тема на Световното първенство по футбол 1990 г. Тя е подписът на тенора. Павароти е сред основоположниците на стила класически кросоувър. Слушаме..
Новата песен на Цветелина – " Празнично Дунавско хоро" – е вдъхновена от духа на Северозапада и от творчеството на Дико Илиев. Музиката и текстът са на самата изпълнителка, а аранжиментът – на Пламен Велинов. Видеото е заснето в Монтана от Ивалина Василева и Чарли Жиров. Градът, вдъхновявал композитора Дико Илиев, се превръща в естествена сцена..
През последните месеци в България се наблюдава тревожна тенденция на зачестили телефонни и измами по домовете, насочени предимно към възрастни хора. Измамниците използват различни сценарии, за да спечелят доверието на жертвите и да ги принудят да предадат пари или ценности. Поставяме фокус отново върху тези схеми, за да напомним на гражданите да..