Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Знаменитият капелмайстор кап. Камен Луков - автор на "Весели в боя"


На 14 октомври с тържествена церемония беше открит паметника на капитан Камен Луков Пейнски в родното му село Копиловци, общ. Георги Дамяново.

Големият българин е офицер, капитан, военен диригент и композитор. Участник е във войните за национално обединение, разказа Лорета Ценова от община Георги Дамяново. Обезсмъртява се в историята с авторството на марша "Весели в боя", който слушаме и днес като церемониален марш на българската войска на всеки парад и вечерна заря.

"Малко се знае за Камен Луков, за съжаление. Роден на 26 ноември 1875 г. в село Копиловци, Берковска околия. Останал от рано сирак, за него се грижи сестра му Мария. Завършва начално образование в родното си село. От малък се запознава със свирните, песните и хубостите на родния край. Към 14-годишна възраст постъпва като доброволец във военната музика на 5-и пехотен дунавски полк в Русе. Проявява музикална дарба и е изпратен да учи в Императорското музикално училище в Одеса. За да се издържа, работи като докер, прислужник и обущар. След завръщането си в България се явява на изпит за военен капелмайстор. От множеството явили се на изпита, са одобрени само 6 кандидати, като на първа позиция е класиран той. Малко по-късно е назначен за капелмайстор на базирания в Ловеч 34-ти пехотен троянски полк, с който свързва съдбата си завинаги. Наследява на длъжността Панайот Пипков. Присвоено му е и военно звание - капитан. Последователно служи в Русе, Разград, Харманли. През 1933 г. се завръща в Ловеч, където живее до смъртта си на 7 август 1949 година. В окопите той написва Церемониалния марш на Българската армия "Весели и в боя" и марша „Троянци”. През 1917 г., по време на позиционната война, когато 34-ти пехотен Троянски полк бил подложен на адска канонада по Дойранските позиции, кап. Луков засвирва марша „Троянци”. Още след първите звуци англичаните спират стрелбата и изслушват до край. И в следващите дни колкото пъти се засвири маршът, те спирали стрелбата".

През Първата световна война имало нареждане всеки полк да създаде свой марш. През 1949 година в органа на Съюза на българските композитори, списание "Музика", е поместено обявление:

"Канцеларията при Министерството на народната отбрана обявява конкурс между българските композитори и музикантските офицери за написване на церемониален марш за пехотата за пълен духов оркестър". 

Идеята е да се замени "Весели в боя" с по-хубав. Това така и не се случва, защото творбата на Луков не бива преборена. В чест на победата на българската конница през Първата световна война инспекторът на военните оркестри от 1936 до 1938  Константин Михайлов предлага на Военното министерство всяка година на 3 септември да се свири в цялата страна, включително и по радиото, музикалната картина "Триумф на българската конница в Добруджа" от Камен Луков.

Един от най-верните съратници в живота на големия българин е Бакунин.

"Едната му ръка е трудно подвижна след раняване на Дойранската позиция. За проявена храброст във войните е награден с "Кръст за независимост", "Сребърен кръст за военна заслуга - IV степен", "Орден за военна заслуга"- V степен, Орден "Св. Александър - V и VI степен и Орден за гражданска заслуга - V степен. Представен е за награждаване с "Орден за храброст" , но не го е получил. Докато е капелмайстор в Разград, се срещнал лично с цар Борис III в гората, по време на лов. Българският държавник му подарява едно от своето ловни кучета. На 20 май 1927 година се открива ЖП линията до Ловеч. Когато пристигнал царят, Бакунин го видял и хукнал към стария си господар".


Маестро Камен Луков е автор на над 100 музикални творби: военни маршове, хора, ръченици, оперетна и оперна музика. За съжаление голяма част от богатото му творчество остава непубликувано и след смъртта му в изпълнение на завещанието му е предадено в Съюза на българските композитори - гр. София.

Сред официалните гости на събитието бяха и наследниците на кап. Камен Луков - неговите правнуци Йонка Евтимова, Мирослав Аначков и Камен Аначков.

"В библиотеката в Копиловци се намира едно от тефтерчетата му. През 1937 година е посетил селото, било е огромен празник. През 1986 година се открива паметна плоча. Има я и до днес, но по онова време нали знаете, че не е било прието да се откриват монументи на царски офицери. Имал е една дъщеря, има двама правнука, които са на преклонна възраст. Живеят във Франция, не знаят български. Свързахме се с неговата правнучка, ще и изпратим запис от откриването на паметника".

Маестро Камен Луков е малко популярен в Северозапада, макар да има сходна съдба с известния самобитен военен композитор Дико Илиев.

След издигането на паметника в Копиловци ще бъде организиран и фестивал на военните духови оркестри.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44