Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологът Георги Ганецовски продължава да разбулва тайните на "Калето" в Мездра

Снимка: Мирослав Гетов


Започна вторият етап от археологическите разкопки на античната и средновековна крепост „Калето” в гр. Мездра, които бяха възобновени в началото на месец октомври след няколкогодишно прекъсване. Първата седмица на обекта работи доц. д-р Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, акцентирайки върху културния пласт от римската епоха (II-IV в.), а в момента неговият колега археолог Георги Ганецовски, директор на Регионален исторически музей (РИМ) - Враца, продължава проучването на праисторическите пластове, които разкриват останките от най-ранното заселване на скалния рид на левия бряг на река Искър.

Разкопките се извършват с целеви средства, отпуснати от Министерство на културата по Програма за финансиране на теренни археологически проучвания и теренна консервация 2020 г. за проект, изготвен от РИМ - Враца и одобрен за финансиране ок културното ведомство.

При тазгодишните разкопки Ганецовски проучва два сондажа с обща площ около 40 кв. м в западната част на крепостта. "В първия попаднахме на останки от опожарено жилище от каменно-медната епоха (V хил. пр. Хр.), разказа археологът. Над него се натъкнахме на ритуално съоръжение от тракийския период, в което открихме силно увреден бронзов накит от 30-на части.

В другия сондаж разкрихме пласт от финалния халколит (първата половина на IV хил. пр. Хр.), когато започва генезиса на траките, с характерна керамика и много специфични находки. Най-интересната от тях е двоен каменен чук (скиптър) със зачатък на перфорация. Последното говори, че евентуалният му приносител не е успял да го довърши, най-вероятно поради случили се в средата на IV хил. пр. Хр. военни действия, които са предизвикали драматични събития. Доказателство за горното е и един великолепен керамичен връх на стрела, който намерихме на същото място.

"Всичко това ни дава възможност да разкрием нови, неизвестни страници от историята на укрепеното селище, което е съществувало тук 500-600 години преди появата на първите египетски пирамиди“, каза в заключение Ганецовски, за когото това е 15-и археологически сезон на този обект. 

Становището на археолозите и на ръководството на Община Мездра е догодина разкопките в тази част на крепостта да бъдат окончателно финализирани. За да може през следващите две години да се реализира вторият етап от проекта за реставрация и консервация на „Калето“, а през 2023 г. да бъде отбелязана официално 50-годишнината от началото на научните проучвания на този кръстопът на цивилизациите - юбилей, с който могат да се похвалят малко археологически обекти в България. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 13 май 2025 година

Няма проблем с корабоплаването по река Дунав в началото на българския участък на реката. Нивото на водата е около средните стойности, каза капитан Тони Тодоров, директор на Дирекция "Речен надзор - Лом". Падналите у нас дъждове не са оказали влияние върху пълноводието на реката. Министърът на финансите Теменужка Петкова заяви пред..

публикувано на 13.05.25 в 18:00

Проект предвижда модерен спортен център в село Арчар

Модерен фитнес и уелнес център се предвижда да бъде направен във видинското село Арчар . Населеното място има голям потенциал за развитие, а идеята на този проект е да привлечем колкото може повече млади хора и деца да спортуват и да бъдат активни, каза за Радио Видин Стела Стаменова , инициатор на проекта: „Арчар е най-голямото село в..

публикувано на 13.05.25 в 16:40

Скатните води в Цар Симеоново са под контрол, уверява кметският наместник

Няма повод за притеснение относно скатните води и възобновяване на свлачището в село Цар Симеоново , обясни кметският му наместник Ивайло Томов . Не е имало кризисни ситуации след поройните дъждове, които паднаха в региона, допълни той.  "На този етап нямаме повод за притеснение. След като имаше наводнения има изградени канали." През 2015..

публикувано на 13.05.25 в 16:27

Дунав остава в границите на средното корабоплавателно ниво

Няма проблем с корабоплаването по река Дунав в началото на българския участък на реката. Нивото на водата е около средните стойности, каза капитан Тони Тодоров , директор на Дирекция "Речен надзор - Лом". Падналите у нас дъждове не са оказали влияние върху пълноводието на реката. "Дъждове има, но за съжаление вероятно няма обилно снеготопене..

публикувано на 13.05.25 в 16:02

Читалището в Дружба алармира за влошено състояние на сградата

Покривът на читалището във видинското село Дружба се нуждае от ремонт. То е създадено през 1927 година и първоначално се е помещавало в частен дом, след това в сградата на местното училище и накрая в кметството. Това каза Ивелина Николова , секретар на Народно читалище "Постоянство 1927" в с. Дружба. "При закриване на училището читалището се..

публикувано на 13.05.25 в 15:50

Медици от Спешното отделение във Враца искат охрана след нападение над лекар

Медици от Спешното отделение на врачанската болница настояват за жива охрана на отделението след поредния случай на агресия срещу тях. При инцидента, който е от началото на месеца, дежурна лекарка е нападната и бита от роднини на пациентка, на която е оказвана спешна помощ. "Категорично отказваме да работим в среда, в която постоянно има опасност за..

публикувано на 13.05.25 в 15:26
От ОУ

В Берковица с призив за подкрепа на украинско семейство

В Берковица помагат на семейство от Украйна , потърсило спасение от ужаса на войната.  Михаил и Албина пристигат в България през декември с трите си деца, най-малкото от които само на месеци. След три години опити да напуснат Украйна, преминават границата с Молдова пеша, с един куфар само. Очаква ги Ненчо Иванов , с когото Михаил се познавал...

публикувано на 13.05.25 в 14:13