Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна ли е нова стратегия за развитие на страната

Снимка: Радио Видин

Програма за ускорено развитие на България през периода 2021-2030 година бе представена преди дни във Враца. Програмата е създадена от група български учени- макроикономисти, сред които са и проф. д-р Александър Томов, проф. Гарабед Минасян, професор д-р Ганчо Ганчев, и предстои да бъде представена официално на управляващите и да бъде предложена за обсъждане и гласуване в пленарна зала. Какви са някои от основните акценти в програмата, която бе представена преди дни във Враца от проф. д-р Александър Томов, ръководител на групата учени създали идеята:

"Това е коренно различна доктрина за развитие на страната и основните и положения са промяна на ролята на държавата от пасивен наблюдател на изоставането, което всички ние виждаме, към много активна икономическа политика. Подчертавам, че не става дума за национализация, а става дума за много активна държавна икономическа политика с няколко цели. Първата цел е увеличаването на темповете на икономически растеж, като най- високи темпове предвиждаме за следващата година. Втората цел е догонването на другите източноевропейски страни. Категорично продължаваме работата си с еврофондовете, което означава Европа на квадрат ... Програмата се появява в дни на протести срещу правителството и главния прокурор и няма как да не бъде политически обвързана новата програма. Смятам, че протестните действия са законни, защото няма никаква възможност да се разговаря, да се работи, да се вслушва, а то не го прави ... В разработването на програмата участват видни български учени- макроикономисти и за нас е чест, че успяхме да се обединим в движението "Заедно за промяна", което ще търси реализацията на програмата с всички допустими от Закона начини."- каза Александър Томов и подчерта, че подкрепя протестните действия в страната. Програмата е публикувана в интернет, където може да бъде намерена в един по- кратък вариант, а в момента авторите обикалят градовете на страната, за да я презентират лично пред гражданите в различните населени места.

По темата потърсихме за коментар Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Имахме няколко такива опита, кои по- сполучливи, кои по- несполучливи, както от страна на политически сили така и от експертни екипи. БАН включително на няколко пъти правеше такива анонси за предложения за ускорено развитие на България. Въпросът в крайна сметка опира до това има ли го да чуе експертите, защото нито ЕС, нито България ще бъдат такива през следващите 10 години, каквито бяха прогнозите ни преди 2020 година ... Грешка е, че всеки опит за създаване на подобна стратегия се политизира и то грешка от неизбежните. Ако се върнем назад в годините ще видим, че едно от най- мразените неща от управляващите, независимо кои са те, е някой да им се бърка във визията за развитие на страната."- подчерта Иван Нейков.

Какво казва бизнесът по темата? Разговаряхме с Евтим Стефанов, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център - Видин. Нужни ли са промени и променя ли като цяло ситуацията пандемията, причинена от коронавируса?

"Тази пандемия е нещо ново, което променя всичко. Със сигурност е нужно да се адаптираме към новите реалности и условия, дори и да я нямаше пандемията. Като цяло, обаче нещата са направени така, че на човек да му се отще да работи въобще. Реалността в България е такава, че колкото повече човек работи, толкова повече го наказват за това, че работи и че е активен."- коментира  Евтим Стефанов, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център - Видин и подчерта, че туризмът е основния отрасъл върху който трябва да се акцентира в този регион на страната.

Видинчани също коментираха в анкета нужна ли е нова стратегия за следващите години и кои са отраслите, върху които трябва да се акцентира:

"Много неща ни куцат ... Сигурно е нужна нова стратегия, като гледам в световен мащаб колко много е объркано, едва ли могат все още да се видят някакви опори за една нова стратегия ... Добре е такава стратегия да не е политически обвързана, защото политиците се сменят, а тя е хубаво да е дългосрочна."- казаха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42