Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужна ли е нова стратегия за развитие на страната

Снимка: Радио Видин

Програма за ускорено развитие на България през периода 2021-2030 година бе представена преди дни във Враца. Програмата е създадена от група български учени- макроикономисти, сред които са и проф. д-р Александър Томов, проф. Гарабед Минасян, професор д-р Ганчо Ганчев, и предстои да бъде представена официално на управляващите и да бъде предложена за обсъждане и гласуване в пленарна зала. Какви са някои от основните акценти в програмата, която бе представена преди дни във Враца от проф. д-р Александър Томов, ръководител на групата учени създали идеята:

"Това е коренно различна доктрина за развитие на страната и основните и положения са промяна на ролята на държавата от пасивен наблюдател на изоставането, което всички ние виждаме, към много активна икономическа политика. Подчертавам, че не става дума за национализация, а става дума за много активна държавна икономическа политика с няколко цели. Първата цел е увеличаването на темповете на икономически растеж, като най- високи темпове предвиждаме за следващата година. Втората цел е догонването на другите източноевропейски страни. Категорично продължаваме работата си с еврофондовете, което означава Европа на квадрат ... Програмата се появява в дни на протести срещу правителството и главния прокурор и няма как да не бъде политически обвързана новата програма. Смятам, че протестните действия са законни, защото няма никаква възможност да се разговаря, да се работи, да се вслушва, а то не го прави ... В разработването на програмата участват видни български учени- макроикономисти и за нас е чест, че успяхме да се обединим в движението "Заедно за промяна", което ще търси реализацията на програмата с всички допустими от Закона начини."- каза Александър Томов и подчерта, че подкрепя протестните действия в страната. Програмата е публикувана в интернет, където може да бъде намерена в един по- кратък вариант, а в момента авторите обикалят градовете на страната, за да я презентират лично пред гражданите в различните населени места.

По темата потърсихме за коментар Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Имахме няколко такива опита, кои по- сполучливи, кои по- несполучливи, както от страна на политически сили така и от експертни екипи. БАН включително на няколко пъти правеше такива анонси за предложения за ускорено развитие на България. Въпросът в крайна сметка опира до това има ли го да чуе експертите, защото нито ЕС, нито България ще бъдат такива през следващите 10 години, каквито бяха прогнозите ни преди 2020 година ... Грешка е, че всеки опит за създаване на подобна стратегия се политизира и то грешка от неизбежните. Ако се върнем назад в годините ще видим, че едно от най- мразените неща от управляващите, независимо кои са те, е някой да им се бърка във визията за развитие на страната."- подчерта Иван Нейков.

Какво казва бизнесът по темата? Разговаряхме с Евтим Стефанов, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център - Видин. Нужни ли са промени и променя ли като цяло ситуацията пандемията, причинена от коронавируса?

"Тази пандемия е нещо ново, което променя всичко. Със сигурност е нужно да се адаптираме към новите реалности и условия, дори и да я нямаше пандемията. Като цяло, обаче нещата са направени така, че на човек да му се отще да работи въобще. Реалността в България е такава, че колкото повече човек работи, толкова повече го наказват за това, че работи и че е активен."- коментира  Евтим Стефанов, изпълнителен директор на Агенцията за регионално развитие с бизнес център - Видин и подчерта, че туризмът е основния отрасъл върху който трябва да се акцентира в този регион на страната.

Видинчани също коментираха в анкета нужна ли е нова стратегия за следващите години и кои са отраслите, върху които трябва да се акцентира:

"Много неща ни куцат ... Сигурно е нужна нова стратегия, като гледам в световен мащаб колко много е объркано, едва ли могат все още да се видят някакви опори за една нова стратегия ... Добре е такава стратегия да не е политически обвързана, защото политиците се сменят, а тя е хубаво да е дългосрочна."- казаха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45