Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е причината за малкия брой заболели от COVID-19 във Видинско

Снимка: Радио Видин

На фона на стряскащите цифри от Единния информационен портал през последните дни видинска област се нарежда сред градовете в страната с най-малко случаи на новозаразени с коронавирус. Дори нещо повече- според последните данни от тази сутрин област Видин е единствената зелена зона в страната. Това, разбира се е хубаво и дано тази тенденция продължи и занапред, но къде всъщност се крие причината за този малък брой случай? Потърсихме за коментар директорът на Регионалната здравна инспекция във Видин д-р Венцислав Владински. Дисциплинирани ли са, според него видинчани в битката с COVID-19?

"Дисциплинирани е малко трудно да се каже- то така е и в цялата ни държава. По принцип контролът е засилен за спазването на противоепидемичните мерки. Правим всичко възможно с колегите от всички други институции да ограничим вноса на вируса отвън ... Извършваме проверки и има написани актове, но не това е целта ни. Целта е хората да се научат да спазват тези противоепидемични мерки."- каза д-р Венцислав Владински.

Темата коментира и д-р Вилхелм Елисеев, началник на Отделението по анестезиология и интензивно лечение към видинската многопрофилна болница. 

"Раздвоен съм в мнението си. Бях на пазара в съботния ден, голяма част от хората бяха с маски, а единици бяха тези без маски, което ми направи силно впечатление. От друга страна цифрите, които се подават в Националния оперативен щаб мисля, че не са коректни, защото в разговори с джипита, те твърдят, че градът е пламнал буквално."- каза д-р Вилхелм Елисеев.

Спазват ли видинчани заповедите за носене на маски и други предпазни средства и как си обясняват ниския брой заразени с COVID-19- това ги попитахме в анкета:

"Не ми изглеждат дисциплинирани, имайки предвид, че докато стигнах дотук вървях около 10 минути и срещнах само няколко човека с маски. От друга страна мисля, че се правят по- малко тестове ... Аз мисля, че тия тестове са малко преувеличени."- коментираха видинчани.

Тестват ли се достатъчно видинчани и реални ли са цифрите, които характеризират епидемиологичната обстановка в региона- това попитахме д-р Венцислав Владински, директор на Регионалната здравна инспекция във Видин:

"Това, че при нас са по- малко положителните, това не значи, че ние не изпращаме проби в София за изследване- напротив. Има дни, когато в Националната референтна лаборатория, ние имаме най- много проби от другите градове, въпреки, че те са с повече положителни случаи."- поясни д-р Венцислав Владински.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Моя вина" или на другите

Романът „Моя вина“ на испанската писателка Мерседес Рон на пръв поглед е пълен с клишета, характерни за романтичните истории, предпочитани от тийнейджърите през последните години. Момиче с тъмно минало среща момче с тъмно настояще. И двамата имат какво да крият. И двамата имат причини да не се харесват. Привличането, разбира се, е..

публикувано на 17.10.25 в 17:05

Венцислав Нинков: Човекът, който рисува душата на Видин

В навечерието на Международния ден на художника ви срещаме с видинчанина Венцислав Нинков - човек, за когото изкуството не е просто работа, а път, по който върви цял живот. Венци рисува, откакто се помни. Завършил е училището по изкуствата в родния си град, където овладява различни техники - от графика и живопис до натюрморт, акварел и..

публикувано на 17.10.25 в 16:30

Пеперудената фея се превърна в един от символите на борбата с рака на гърдата

Пеперудената фея стана един от символите на Националната кампания за борба с рака на гърдата , организирана от Сдружението на жените мотористи "Lady Bikers MPowered Bulgaria" и Българското дружество за борба с рака на гърдата. Зад това приказно име всъщност се крие  розовият трабант на доброволеца Ина Николова от София. С него доброволката, която..

публикувано на 17.10.25 в 16:09

Без седмична грижа ще е дневният център към фондация "Уникалните деца на Видин"

От следващата година отпада една от дейностите, които се изпълняват от фондация "Уникалните деца на Видин". Няма да функционира Дневният център за деца с увреждания - Седмична грижа.  Според приетите промени, дейността не фигурира в Закона за социалните услуги, както не е включена и в Наредбата за качеството на социалните услуги, каза..

публикувано на 17.10.25 в 15:40

Актрисата Иоана Христова: Колкото по-често ходиш на зъболекар, толкова по-приятно ти става

С профилактични посещения в зъболекарския кабинет могат да бъдат избегнати по-големи проблеми. Това каза в    "Час при зъболекаря" актрисата от Държавен куклен театър - Видин Иоана Христова, благодарение на която на сцената оживява Малкото мравоядче - главният герой в най-новия спектакъл на трупата. Актрисата си спомни как самата тя е преодоляла..

публикувано на 17.10.25 в 15:31

Майка и дъщеря стоплят зимата за над 100 животни

Джулиана Цветкова и Камелия Русинова от Видин са майка и дъщеря, които посвещават живота си на това да помагат на животни без дом . Те стоят зад неправителствената организация " Четирикраки ангели " - едно малко, но изключително силно дело, родено от любов, упоритост и огромно сърце. В дома си, намиращ се в село Капитановци,..

публикувано на 17.10.25 в 15:30

Застрашена ли е свободата на словото?

Застрашена ли е свободата на словото в България? Постоянният въпрос, който вълнува в последните декади, изплува на дневен ред през пролетта, когато стана ясно, че страната ни се срива до незавидната 70та позиция в Индекса за свобода на словото на "Репортери без граници". Анализът показва, че свободата на медиите у нас е крехка и нестабилна, а..

публикувано на 17.10.25 в 14:59