Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се преборят със стреса българските учители

4
Снимка: архив




Близо 80% от учителите разпознават наченки в себе си на симптомите на прегаряне- бърнаут, показва анализ, представен от Синдикат "Образование". 
 
Според 2/3 от учителите стресът е вреден, а по-малко от една трета /младите учители/ виждат в него стимул за преодоляване на предизвикателства. Очакванията на Синдиката са тревожни- учителите са натоварени с огромен брой замествания, дежурства и допълнителни ковид-дейности, като това натоварване скоро ще прехвърли критичните нива на бърнаут.


Според Красимира Иванова, начален учител  в ОУ "Любен Каравелов" Видин стресът определено съществува в учителската професия: 
"Обичта към професията и децата ми помага да преодолявам стреса. Последната година беше много стресова. ...Би трябвало да бъдем втора категория труд и трудът ни заслужава да бъде оценен..."

За да се справят с бърнаут ефекта при учителите, е необходимо да се намали натоварването на учителите след 50-годишна възраст, както и минаването им към втора категория труд - се казва в доклада на Синдикат "Образование". Това са само пожелания, като всяка година се увеличават часовете по всички предмети - смятат Иван Станев и Мариета Тошева-  начални учители от ОУ "П.Р.Славейков" Видин:


"Работим и и по 12 часа като се включи и онлайн... Въпросът е да се помисли за редуциране на часовете на по-възрастните колеги, но това е в сферата на пожеланията. Не се надяваме това да се осъществи... Децата стават всяка година по-нервни, това го предават на родителите и те скачат върху нас.. Има електронна бумащина, психологически много сме натоварени.."

В представителното изследване  на Пловдивския университет доминират познатите стресогенни фактори като
прекомерната бумащина, кратки срокове, много документация, несвойствени роли, родителският натиск и напрегната работна атмосфера/ липса на подкрепа от страна на ръководство, внезапни проверки/ - обяснява Юлиян Петров, председател на Синдикат Образование "Подкрепа":


"Първо, учителят никога не е бил втора категория труд, но се е пенсионирал по-рано като втора категория труд. В момента също има подобна хипотеза - може да се пенсионира по-рано 3 години, но това лишава учителя от добавката, която би имал пожизнено. Това е несправедливо и ще започнем такава кампания - да получава част от добавката....  Сега желанието за ранно пенсиониране ще бъде по желание на самия педагогически специалист, а не от неговия работодател. Това е стъпка в посока справедливост към учителите. В момента се наблюдава по-скоро как се натоварват учителите, вместо да се разтоварват. Да е осезателно разтоварен след 50 години. Стресът на българския учител е национален проблем." 


Стресът е голям в работата на учителя, има и прегаряне, което отчитат колегите в по-напреднала възраст - казва Красимира Панова- начален учител в ОУ "Любен Каравелов" Видин: 


"Стресът е свързан с непрекъснато попълване на всякакви видове документации. Другото стресиращо - има непрекъснати изисквания от министерството, директорите,  родителите. Преодолявам стреса като чета книги, или си почивам, но нямам свободно време. За това трябва да се погрижат хората от министерството и да вземат съответните мерки..."
 

Справянето със стреса става на две нива- първото са личностните умения, техники за разтоварване от напрежението  и второто  - превенция на професионалните заболявания на учителя чрез Националната програмата за рехабилитация на педагогическите специалисти.


В ситуацията на световна пандемия прегарянето на учителите е скочило драстично нагоре от нивата в началото на годината, нива, които бяха обект на научното изследване и дискусиите. Затова Синдикат "Образование" ще инициира европейско изследване за техностреса и прегарянето на педагогическите специалисти при работа в електронна среда от разстояние.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39

Любители театрали се събраха на фестивал в Лом

Започна 17-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка в град Лом. Форумът е организиран от читалище "Постоянство 1856", съвместно с Община Лом и Съюза на народните читалища. Тази година в него ще участват 16 състава от Козлодуй, Белене, Берковица, Плевен. Има голям интерес от..

публикувано на 26.09.24 в 16:30