Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пчели, пчелари и мед в условията на пандемия

Снимка: Петър Младенов


Пандемия и коронавирус - под този знак минава годината. Икономиката забуксува, в отделни сектори имаше и фалити, косвено бе засегнато и селското стопанство. Как пчелите се отнесоха към пандемията- в "Земята, която ни храни" говорим с Петър Младенов, председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев". 

"Може би е ясно, че пчелите не се заразяват от коронавирус, има публикации, че и пчеларите не ги хваща... Иначе пандемията стартира точно когато започнаха активните пролетни мероприятия, затруднението беше най-вече заради придвижването до пчелините, но се прояви разбиране... По отношение на чисто пчеларските дейности нямаше големи проблеми..."

Според пчеларя климатичните промени се отразяват на силата на семействата и съответно на добивите, а пчелите са "индикатор" за това, което се случва около нас: 

"Трябва да се промени начинът ни на мислене, защото когато е нарушен баланса по цялата верига, това се отразява на пчелите... Годината бе най-нелогичната и най-лошата през моята практика, в целия регион- България, Източна Сърбия, Южна Румъния- изглежда този регион е обхванат от климатичен катаклизъм, който в пчеларството е сериозен проблем."

Заради неблагоприятните климатични условия, в много региони добивите от мед са значително по-ниски, в сравнение с минали години, коментира Петър Младенов: 

"Ако допреди години 40-50 кг от кошер се смяташе за нормален добив и отправна точка за калкулация при пчеларите, то сега 20 кг се смята за добра реколта..."

Според Петър Младенов цената на меда е пословично ниска и няма никаква логика защо това е така, щом като в съседна Сърбия мед се търгува на двойно по-висока цена. 


Започна приемът на заявления за подпомагане по Националната програма по пчеларство за 2021 г. Финансовият ресурс е над 6 милиона лева, документи се приемат в областните дирекции на ДФ "Земеделие" до 6 ноември. Пчеларите ще имат възможност да кандидатстват за различни мерки, които включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки, ще бъдат подпомагани и при закупуването на дребен пчеларски инвентар, подпомага се и подвижното пчеларство. 
Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане- една от мерките е за "Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства /мед, прашец/ за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми". От тази възможност именно ще се възползват и пчеларите от видинското сдружение "Димитър Балев". Петър Младенов смята, че това е една възможност да се доказва наличието на пестициди в произведения мед. Иначе секторът е системно и традиционно недофинансиран, а в много от нормативните документи са необходими промени- кои са те и какви са отношенията с арендаторите в региона- чуйте още в звуковия файл.


Красимир Каменов се разходи из видинския пазар и не забеляза драстично поскъпване на меда, а хората споделиха, че ще продължат да си купуват. 

И понеже сме в сезона на вирусите, не забравяйте, че пчелният мед е най-добрият антибиотик, при това вкусен. Откъдето и да го погледнем, домашният мед от сигурен производител е за предпочитане. А който смята, че е скъп- да си вземе кошер и да види лесно ли им е на пчеларите... 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10