На 82- годишна възраст почина кардиохирургът проф. Александър Чирков. Това съобщиха от Българския лекарски съюз. От съсловната организация изказват своите дълбоки съболезнования на семейството, близките и колегите на починалия:
"С огромна болка и прискърбие посрещнахме новината за смъртта на нашия колега. Изключителен лекар, човек и деец ни напусна. Медицината у нас загуби един от своите колоси и иноватори." се казва в съболезнователния адрес.
В едно от последните си интервюта за БНР проф. Александър Чирков заяви, че основната роля на държавата е да осигури здравеопазването на българите.
„Сигурно, ефективно здравеопазване, да знае българинът, че имаме страна, в която живее и тези, които ръководят, се грижат за него. Въпросът е, че в България много малко хора ми казват - добре, радваме се, живеем, а ми казват, че няма ли радост, няма ли здраве не може да се чувстваш щастлив на тази земя“.
Проф. Александър Чирков е роден в Лом на 27 януари 1938 г. Средното си образование завършва в ПГ "Найден Геров" - Лом. Завършва Висшия медицински институт в София през 1962 г. Заминава през 1966 г. за Западен Берлин, където специализира при известния кардиохирург проф. Бюхлер. Работи като лекар в Университетската болница, после се прехвърля в Западна Германия - в университета във Франкфурт на Майн и в университета във Фрайбург, където е професор от 1981 г. През 1984 г. се завръща в България, поканен от акад. Атанас Малеев, ректор на Медицинска академия и заместник-министър на здравеопазването. Извършва първата сърдечна трансплантация в България и на Балканите през 1986 г. Дълги години е директор на болницата "Св. Екатерина".
Проф. Чирков печели световна популярност и признателност за професионализма си в сферата на сърдечните болести, операции, трансплантации.
Първите си стъпки в професията проф. Александър Чирков прави в белоградчишката болница "Проф. д-р Георги Златарски". През 2005 година е удостоен със званието "Почетен гражданин" на община Берковица.
Екипът на Радио Видин поднася своите съболезнования на близките на проф. Чирков.
Преди няколко години роденият в Долна Кремена Красимир Алипиев възобнови мястото с оброчния камък на Свети Илия. Той вече не е между живите, но неговите наследници поддържат създадената традиция. Днес от 11.00 часа на мястото бе отслужена литургия, а от 12.30 часа в центъра на селото бе раздадена курбан чорба на жителите.
В деня когато Църквата почита паметта на Св. пророк Илия, село Старопатица отбелязва 10-годишнината от освещаването на своя храм "Св. пророк Илия". Тържествено бе отслужена пpaзничнa cвeтa литypгия от Видинският митрополит Пахомий в съслужение с отец Илия, архиерейски наместник на Кулска духовна околия, духовници и ученици от Софийската духовна..
В село Ракитница, Община Брегово бе извършен поетапен ремонт на сградата на бившето училище . Още през 2021 година Общинският съвет взе решение за изграждане на център за настаняване от семеен тип. Проектът, който е на стойност около 1 млн. лева за строителство и преоборудване на помещенията, в момента очаква одобрение от Министерството на труда и..
Врачанската МБАЛ "Христо Ботев" планира да закупи електромиограф за свои нужди. Апаратът прави запис на електрическата активност на мускулните клетки чрез електромиограма. Изследването помага за откриването на мускулни проблеми и заболявания на периферните нерви. Електромиографията е диагностична процедура, чрез която се прави оценка на мускулите и..
На 20 юли Светата православна църква почита паметта на Свети пророк Илия. За живота и делото на Светеца разказва Архимандрит Самуил, служител на видинска епархия. "Той бил от потомството на Аарон, от град Тесия, Галатия.Живял е през IX-ти век, преди Христа, про време на Цар Аахав. Илия значи "крепост" и той се показал като крепост, твърдина за..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца проверява сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Той бил подаден преди дни в екоинспекцията. Появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема, твърдят от РИОСВ. В района на Зверино има защитени зони по "Натура..
Общинският съвет в Лом одобри създаването на фонд "Култура", който ще предоставя финансова подкрепа на местни творци. Със средствата от фонда ще могат да се организират концерти, театрални постановки, изложби, фестивали и всякакви културни прояви. Местните парламентаристи одобриха и правилник за устройството и дейността на фонд "Култура”. Общият..