Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да заведем дело в Страсбург?

Михаил Екимджиев
Снимка: БГНЕС



В Националната пациентска организация са постъпили редица сигнали за нарушени права на пациенти.

Как да си търсим правата пред съда и как да заведем дело в Страсбург, ако са нарушени правата ни? 

"На първо място трябва да има заведен иск в България. Ако български съд се произнесе, че не уважава заведеното дело, то тогава може да бъде препратено в Страсбург. Обаждат ни се пациенти, че нямат достъп до здравеопазване, но ние не се занимаваме с правната страна на проблема. Опитваме се да помогнем на пациентите да бъдат хоспитализирани, но възможностите ни имат ограничения все пак. Ние сме държава, в която ако нямаш познат лекар, няма как да се случват нещата", каза Наталия Маева, член на УС на Националната пациентска организация.

Адвокат Михаил Екимджиев е председател на "Асоциация за европейска интеграция и права на човека". Той има десетки спечелени дела срещу България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Много от тях представляват прецеденти, довели до промени в българското законодателство. 

Какъв е неговият съвет към пациентите:

"Ако Прокуратурата установи, че проблемът е извън болницата - в непредприети организационни мерки на ниво държава, след това може да се подаде жалба в съда в Страсбург. Това е най-лесният начин да се стигне до този съд. Ако проблемът е в болницата, тя трябва да бъде съдена. Ако този процес не е справедлив, тогава можем да се насочим към Страсбург".

Като български граждани имаме конституционно право да се ползваме от медицинско обслужване, което може да е и безплатно при определени от закона случаи. То не би следвало да ни бъде отказано заради  възраст, пол, произход и други отличителни  характеристики: език; национална, расова или политическа принадлежност; образование; религиозни убеждения; културно равнище; сексуална ориентация; лично, обществено или материално положение; увреждане или заболяване.

Държавата гарантира равнопоставеност при ползване на здравните услуги и осигуряване на достъпна и качествена здравна помощ. Така е по закон.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00