Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 55 години е открито Могиланското съкровище

Снимка: Wikipedia


Дълги години в центъра на старата част на Враца стърчал полуразрушен насип. 

При археологически разкопки преди 55 години се оказва, че под него се крие тракийско съкровище.

Най-ценен сред находките от Враца е златният венец, украсявал главата на тракийска принцеса преди 2 500 години, разказа местният археолог Нарцис Торбов.

"Могиланската могила е проучена през периода 1965-66 година. Проучването започва случайно. Решили да правят жилищна сграда, но багерът, който следял Димитър Бучевски, видял че се изкарват железа, части от колесница. Сформиран е екип, който започва да проучва - Иван Бенедиков и Богдан Николов. Откриват скелет на ездитен кон, след това и такъв на жена робиня, преди да достигнат до същинската част на гробното съоръжение - каменно струпване, което започват да разчистват. Открити са множество златни накити. Траките са били многоженци, били погребвани с любимата жена. Затова екипът решава, че някъде там трябва да е и самият владетел. Разширен е сондажът, но скелет на мъж нямало".

Учените смятат, че Могиланската могила е била фамилна гробница на членове на династията, управлявала тракийското племе трибали. Трибалите населявали района между реките Дунав, Искър, долното течение на река Морава и Стара планина. За първи път са споменати от Херодот като едни от най-многолюдните и силни тракийски племена. Трибалите успешно отблъскват нападенията на могъщите одрики владетели. През IV в.пр.Хр. разбиват Филип II и начело със своя цар Сирм воюват срещу Александър III Македонски.

Могиланската могила със своите находки е уникална - няма друг европейски град, в чиито център има такова голямо съоръжение от IV век пр. Хр, което свидетелства за величието на тракийските владетели.

"На следващата година историята се повтаря. Вторият археологически екип проучва терена и през 1966 година. Николов открива още две гробни съоръжения. Първоначално на повърхността е изградена гробница с кръгла основа, направена от камък. Гробното съоръжение било затрупано, затова се образувала могила. В насипа има втора гробница. Третото гробно съоръжение е открито след като разкопките били разширени. В единия край на могилния насип е намерена част от ограда. Според Николов цялата могила е била обградена от тази ограда, а отгоре имало олтар с религиозно обреди".

Откритите находки се съхраняват в Регионалния исторически музей във Враца.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00