Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запознайте се с Барс

2
Снимка: Личен архив на Наталия Костадинова

В 97 лапи и една опашка ни гостува една не много популярна в България порода кучета. Това е Барс който е Бернски зененхунд /Бернско планинско куче/. Той е на 1 година и радва стопанката си Наталия Костадинова от Бяла Слатина. Едричък, но невероятно любвеобилен и добър. Пристигнал е от Словакия където тази порода освен в Швейцария се радва на голям интерес."Той ми е подарък за рождения ден от моят съпруг и много ме радва", коментира Наталия Костадинова:

"Интересното е, че една седмица му измислях име. Бях прочела за всякакви римски и гръцки богове, но в крайна сметка избрах българско име. Барс е старо име и от него произлиза Борис...Барс дойде при нас в един много интересен и тъжен момент. Имахме друг домашен любимец Цезар, който бе каракачанец. Беше много възрастен и болен. Аз се страхувах за него и исках двете кучета да се срещнат и да се запознаят. Случи се така, че Цезар си тръгна, а на другия ден дойде Барс. Много трогателно беше защото аз много страдах...Една седмица преди да му дам име ходеше след мен, а аз му виках "Ей ти". Смешно и забавно беше...Много мили и любвеобвилни кучата са те. Много обича да общува. Ако остане сам започва да плаче...В Швейцария ги впрягат в леки каручки в които има цветя и са голяма атракция", каза още Наталия Костадинова.

Историята на тази порода датира от над 2000 години. Селектирана е в района на днешния град Берн, откъдето идва и нейното име. Според изследванията породата е получена от кръстосването на римските молоси с местни овчарски кучета преди около 2000 години. Породата е използвана главно за паша и охраняване на стадата добитък. В миналото тя е наричана "дюрбехлер" по името на малкия град Дюрбах, където са създадени трицветните екземпляри.  Използвани са много през Средновековието, но в началото на 19 век почти изчезват. След това, в началото на 20 век няколко ентусиасти започват да показват представителите на породата по киноложки представления в Берн и през 1907 г. е основан първият клуб за бернски зененхунди, наречен Schweizerische Dürrbach-Klub, който същата година написва първия стандарт на породата. Към 1910 г. са регистрирани 107 представители на породата. През 1949 г. е направен експеримент, включващ кръстосване на бернски зененхунд с нюфаундленд, а през 1990 г. е добавена кръв на лабрадор ретривър, но резултатите все още не са ясни.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00