Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В община Кула се подготвят за традиционния ритуал "Къпачи"

Снимка: Христела Александрова

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване  е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.

Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са  с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.

Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и  вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори  заплахата от коварния корона вирус.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бюджет от над 107 млн. лв. отчете Община Монтана за 2024 г.

Община Монтана е работила с бюджет от близо 107, 5 милиона лева през миналата година. Това съобщи директорът на Финансови и счетоводни дейности Силвия Василева на публично представяне на отчета. На него присъстваха председателят на общинския съвет Иво Иванов и председателят на комисията по бюджет и финанси Станимир Стоев. Тъй като общата рамка на..

публикувано на 22.07.25 в 16:30

Ръст на сигналите заради горещините във Видин

Зачестяват случаите на пострадали от горещините хора във Видинско. Това каза за Радио ВИДИН д-р Любомир Виденов, ръководител на видинския филиал на Спешна помощ и допълни, че възрастните хора, хронично болните и малките деца са най-застрашени от топлинен удар и дехидратация. "Има доста повиквания на колабирали, с високо кръвно пациенти, има да,..

публикувано на 22.07.25 в 16:17

Разширяване на депото за битови отпадъци на Видин е възможно, показва експертиза

Геотехническа експертиза за свлачище край село Жеглица, поискана във връзка с изграждането на втора клетка на Регионално депо за битови отпадъци във Видин, показва, че получените коефициенти на сигурност надвишават нормативно изискуемите стойности. Това съобщи проектантът Васил Димитров, по време на заседание на постоянния Областен eкспертен съвет..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Отново пръскат срещу комари в Монтана

В Монтана утре  ще бъде извършена обработка на обществените площи срещу комари съобщават от общината.  Третирането ще започне на 23 юли от 21 часа от крайните квартали и ще продължи до 5 часа на 24 юли. Това е третата дезинсекция с препарати за сезона. Предстои още една. Досега са извършени и две обработки на контейнерите за отпадъци в града срещу..

публикувано на 22.07.25 в 14:10

Международен фестивал с алтернативна музика организират в Лютиброд

Дебютното издание на иновативния международен фестивал "XFest Bulgaria" 2025 ще се проведе в мездренското село Лютиброд от 25 до 27 юли, съобщават от Община Мездра. Фестивалът ще предложи най-добрата сцена за обединяване на световноизвестни музиканти в областта на некомерсиалната алтернативна музика, талантливи артисти с уникални творчески идеи,..

публикувано на 22.07.25 в 13:01

Близо 160 младежи са без работа във Враца и Криводол

158 мъже и жени на възраст до 30 години, които властите квалифицират като младежи, са безработни в общините Враца и Криводол в края на месец юни. По данни на бюрото по труда 111 от тях са жители на Враца и околните 20 села, а 47 са от Криводол и останалите 14 населени места. В сравнение с предходния месец май общият брой на регистрираните безработни..

публикувано на 22.07.25 в 11:17

Марияна Тодорова остава начело на лабораторията за зъбни протези във Враца

Марияна Тодорова по всяка вероятност ще остане управител на Медико-техническата лаборатория по зъбопротезиране във Враца. Комисията по избора на началник й даде висока оценка. Тя е преминала успешно част от етапите в конкурса. Остава й само последната част от надпреварата със самата себе си – да бъде оценена предложената от нея бизнес програма...

публикувано на 22.07.25 в 10:05