Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В община Кула се подготвят за традиционния ритуал "Къпачи"

Снимка: Христела Александрова

По традиция празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула по стар стил– на 19 и 20 януари и тяхното честване  е свързано със самобитния и типичен обичай за Кула– "Къпачи на Ивановден". Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именници, както и младите семейства, които наскоро са се събрали. Въпреки, че тази година е белязана с опасността КОВИД-19 и всякакви събития и празници, които предполагат струпване на хора, са забранени, в Кула все пак няма да пренебрегнем традиция, която датира повече от 100 години и ще проведем обичая, макар и с някои условия и ограничения.

Групата на къпачите винаги е от нечетен брой млади мъже – ергени, обикновено 11 души. Тази година групата е от деветима. Те се обличат в автентични национални костюми от Кулско – везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимния костюм кабаници– дебели вълнени ямурлуци. Окичени са  с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства "булката", облечена в костюм, който винаги е един и същ и се предава от поколение на поколение къпачи. Така е и с другите костюми. Къпачите носят котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят именници и младоженци. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода. Заради наложените противоепидемични мерки, сега къпаческата група няма да влиза в къщите, а домакините ще излизат на двора, където ще бъдат къпани за здраве. Ако стопаните все пак настоят да приемат в домовете си маскираните, то от групата ще влизат само двама. Ако домакините са притеснени от евентуална опасност от заразяване, то те са свободни да не приемат къпачите в къщите и дворовете си. Участниците в ритуала така или иначе носят плътни маски, които биха предпазили околните и тях самите.

Дружината в по- нови времена къпе и всички работещи в институциите, гражданите по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 Януари. За институциите са валидни същите ограничения– и там ще влизат само двама, или служителите ще посрещат маскираните гости навън. Няма да се състои и традиционната следпразнична сбирка на участниците, които сядат на обща трапеза със събраните месо, хляб и  вино. Обичаят е много тачен в Кула и се провежда от столетия. Има вече по няколко поколения къпачи, където обичаят, и костюмът се предават от баща на син и от дядо на внук. Пред тази силна и жизнена традиция бледнее дори  заплахата от коварния корона вирус.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 7 февруари 2025 година

Внасят законодателни промени за пълна забрана на вейповете и за продажбата на енергийни напитки на лица под 18 години. Вносители са депутатите от ГЕРБ-СДС. Предложените от тях промени предвиждат пълна забрана пускането на пазара, в това число вноса, търговията, продажбата, предлагането и разпространението в търговски обекти или онлайн на електронни..

публикувано на 07.02.25 в 18:00

Върховният административен съд потвърди прекратяването на пълномощията на кмета на Крета

Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Враца и остави в сила прекратяването на пълномощията на Васил Дацов като кмет на село Крета , съобщиха от Община Мездра. Причината е несъвместимост на длъжността му с управлението на търговски дружества. Съдът отбеляза, че предприетите от Дацов действия не са били..

публикувано на 07.02.25 в 16:56

Литературно четене за любовта и виното ще се състои в Мездра

Литературен клуб "Хр.Ботев" при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" организира литературно четене на 14 февруари, посветено на свети Трифон Зарезан и свети Валентин. Събитието носи името "Рубинени наздравици за любовта" и ще се състои от 17:00 часа в читалнята на библиотеката. Четенето е отворено за всички желаещи да участват с произведения на..

публикувано на 07.02.25 в 16:40

Предстои изграждането на нов водоизточник за село Златия

Очаква се до две седмици да започне решаването на проблема с водоснабдяването на село Златия , община Вълчедръм. Това обясни за Радио ВИДИН общинският кмет Иван Барзин : "Аз от три години работя, за да се узакони един сондаж и вече всичко е готово. Остава в двуседмичен срок да се почне строежът."  Според жители на село Златия, проблемът..

публикувано на 07.02.25 в 16:37

Неизвинени отсъствия спират помощите за ученици на 40 семейства във Видинско

Общо 18 семейства на ученици от първи до четвърти клас и 22 семейства с ученици от осми клас от област Видин няма да получат останалата част от еднократната помощ за децата си. Причината са допуснати неизвинени отсъствия и непосещаемост на учебните занятия, съобщиха от Регионална дирекция "Социално подпомагане".  За настоящата учебна година на..

публикувано на 07.02.25 в 16:24

Здравни инспектори проверяват козметичните салони във Видин

Общо 30 проверки на козметични салони са извършени през последните дни от инспектори на Регионалната здравна инспекция във Видин , съобщиха от институцията. Контролът е във връзка с разпореждане на министъра на здравеопазването за извънредни проверки в страната след случаите на нерегламентирано предлагане и прилагане на различни естетични процедури...

публикувано на 07.02.25 в 15:56

Ломски творци издават иновативна книжка по "Малкият принц"

Иновативна музикална книжка ще бъде издадена от творци от Лом . В основата е музикално-театрална интерпретация на "Малкият принц" от Екзюпери, създадена от детска театрална формация "Нонет плюс" с ръководител Лили Богданова . Според нея книжката всъщност е една режисьорска тетрадка.  "Отваряйки тази книга, имате драматургичния текст, нотирани..

публикувано на 07.02.25 в 15:54