Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

"Еразъм+" остава от ключово значение за европейското пространство за образование

Комисар Габриел с идея за създаването на европейска платформа за качествено онлайн съдържание

Снимка: Erasmus+

Програма "Еразъм" се определя като една от най-успешните инициативи на ЕС. От създаването си през 1987 г. нейният обхват е значително разширен и днес програмата обхваща всички сектори на образованието и обучението - от образованието в ранна детска възраст и училищното образование, до професионалното обучение, висшето образование и ученето за възрастни. Тя подкрепя и сътрудничеството в областта на политиката за младежта и насърчава участието в спорта. Пандемията от коронавирус оказа негативно влияние и върху образователната програма, като основно то е фокусирано върху мобилността, чисто физическия контакт и опита, който се получава вследствие на такова участие в проекти. Според българския еврокомисар Мария Габриел проблемът има своето решение и Европейският съюз има ясна визия за програмата:

"Голяма част от организациите се адаптираха и всъщност ни показаха, че една от новостите в програмата ще бъде въвеждането на виртуална мобилност. Тя няма да замести физическата мобилност, но в ситуации като сегашната, ще позволи, все пак да има обмен, който да бъде на един първи етап, но разбира се на един втори етап физическата мобилност ще остане. Друго нещо, което за мен е също толкова важно - в обществената консултация, която направихме във връзка с кризата, половината от учителите ни споделиха, че имат нужда от достъп до обучения и имат нужда от педагогически материали. Имат нужда от такъв тип интерактивни формати, които да им позволят след това те самите да ги адаптират спрямо нуждите на своите ученици. Затова се радвам, че с програмата "Еразъм +" имаме намерение да създадем 25 европейски учителски академии, където учителите да имат възможността да обменят опит и заедно да разработват такъв тип материали, които ще могат да бъдат прилагани в различните държави членки."

Новата програма "Еразъм+" за периода 2021-2027 г. е с безпрецедентен бюджет от 26 милиарда евро и си поставя амбициозните цели да включи в проекти нови 10 милиона европейски граждани. Комисар Габриел не скрива, че има и свои лични амбиции:

"Много трудно ми е да приема, че трите водещи платформи в Европа, които дават достъп до качествено онлайн съдържание не са европейски. Междувременно 70% от ползващите ги в Европа ясно казват, че имат огромна нужда от тях. Затова искам да работим, за да създадем европейска платформа за качествено онлайн съдържание, която да е с безплатен достъп до всички. Две са стъпките - най-напред януари месец ще направим анализ, за да анализираме в рамките на 6 месеца до юни '21 година - кои са трудностите, а трудности има. Трябва да вземем предвид превода на всички езици, защото и сега има платформи, но те са основно с достъп на един или два езика. Трябва да видим как данните биха могли да бъдат пазени, защото нека не забравяме, че тук говорим за данни, свързани с нашите деца, с нещо много важно в нашите системи, каквото е образованието. След като тези въпроси бъдат ясно адресирани колко време ще отнеме, какво ще е необходимото финансиране, ще мога да споделя и другата, втората стъпка вече да преминем към създаването на такава европейска онлайн платформа за качествено съдържание, където всеки на своя език, с безплатен достъп да може да намери необходимия педагогически материал и да може да обменя опит с други, така че максимално бързо да отразяваме и развитието в новите технологии."

Докато Европа работи за създаването на своята онлайн платформа, програма "Еразъм+" ще продължи да бъде от ключово значение за изграждането на европейското пространство за образование. Илияна Петкова е преподавател по немски език във видинското средно училище "Цар Симеон Велики", тя е участвала в над 10 проекта по "Еразъм" за надграждане на своята професионална компетентност, включително и такива за младежка мобилност и е убедена във значимостта на програмата:

"Лично за мен това допринася за повишаване на моята квалификация и за мотивацията ми да работя. За нас, учителите, е много важно да можем да отговорим адекватно на изискванията на нашите ученици. Ние трябва да променим адекватно нашите методи и подходи в преподаването. От друга страна се разработват и много методи от неформалното обучение. От друга страна пък, за учениците, смятам, че ползата също е огромна. Нашите ученици се събират с млади хора от различни страни. Те работят заедно по поставени задачи, живеят заедно. По време на тези проекти на учениците им се предлагат различни дейности, поставят ги в различни ситуации. Във всичките тези неща нашите ученици споделят своите знания, своя опит, виждат как реагират техните връстници, сравняват, анализират. Не на последно място е и ползата от употребата на чуждия език. Искам да пожелая да имаме все повече ученици, които да искат да работят по проекти и да кажа, че да работиш по проект, и проект, не означава екскурзия, както много хора си мислят. Преди всичко това е желание за активна работа, отдаване, желание за развитие, за откриване на нови неща, за прилагане на наученото и видяното."

"Еразъм+" ще мобилизира секторите на образованието, обучението, младежта и спорта за ускорено и устойчиво възстановяване от кризата. Виртуална мобилност, подкрепа за професионалното образование и иновациите в преподаването са сред новостите в програмата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00