Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи от Видин борят негативизма в социалните мрежи с видеопослание

| обновено на 19.01.21 в 12:47
Снимка: Зорница Мартинова

Млади хора от Видин заснеха филм срещу негативизма в социалните мрежи. Само за часове след като е качено в интернет, видеото вече е с хиляди харесвания и споделяния. Идеята е на Майкъл Кирилов, курсант в академията на МВР:


"Всичко беше една идея, понеже градът ни е малък и сравнително беден. Постоянно хората се оплакват, че не се прави нищо. Няма нищо ново. Няма забавления, няма разнообразие, няма какво да задържа младите и във всеки момент, когато се реши нещо да бъде реставрирано, подобрено или направено, хората  недоволстват и се оплакват от него. Реших, хрумна ми идеята, че трябва да се съберем и да направим нещо ново."


Така се събира екипът от шестима приятели. Всеки от тях е с различни интереси, но имаме обща кауза, разказва Ивайло Петков:


"Антонина е студент в УНСС и в НАТФИЗ, аз също съм възпитаник на НАТФИЗ. Уча актьорско майсторство. Зори, тя още е 12 клас, възпитаник на видинската английска гимназия. Белла е завършила пиар в Софийския университет. В момента е пиар на кукления театър и на симфониетата. Владко учи в юридическия факултет на Софийския университет. Общо взето сме една цветна палитра от цветни хора. Обаче всички бяхме изключително мотивирани, когато Майкъл се обади."


Всички приемат поканата на Майкъл без колебание:


"Каузата за нас си струва. Видин може да е малък. Може да е сравнително беден, но е богат на изключителни хора, които са допринесли не само за Видин, но има наши бележити личности, чийто път тръгва от Видин и са по цял свят. Опредено Видин не е загубена кауза и това не може да бъде клише. И не е клише. Докато има млади и будни хора като нас, както и като стотици, хиляди вече, хилядите други, които ни подкрепят в социалните мрежи и споделят нашия филм."


По време на заснемането на видеото концепцията се променя, обяснява Антонина Лозанова:


"Много неща отпадаха в процеса на монтиране, защото видяхме, че концепцията може да се измени по много начини и общо взето в крайна сметка успяхме да направим най-доброто, според нас и да изпълним нашата идея напълно. Първата част на видеото, нейната идея беше по-скоро осъдителна. Всъщност не толкова осъдителна, колкото да накараме хората да се замислят какво могат да причинят на човека отсреща чрез едни думи, написани с клавиатурата в един интернет сайт или платформа, а във втората искахме да им дадем причината, поради която да повярват, че всъщност Видин не е изгубена кауза и че, ако бъдем по-позитивни, подкрепяме хората около нас и тези, които са решили да се занимават с хубави неща, да допринесат за нашия град, трябва да ги  подкрепяме и че хубавото се случва и е около нас, само трябва да го оценяваме."




Героите във филма не са подбрани случайно, казва Зорница Василева:


"Решихме да направим видеото по-креативно и всъщност да завърши по-вдъхновяващо,  по-позитивно. Затова решихме да включим много хора, които са видни за нашия град, хора от различни категории, като например артисти, спортисти, танцьори, хора, които създават различни събития в нашия град и така се свързахме с тях от познати и по този начин взехме техни интервюта, кадри и така сглобихме видеото. Мисля, че се получи много добре, защото хората виждат не само нас, а и хора, които са много знаменити за града и правят нещо."


Сценарият е на  Белла Антова, която споделя, че се е сблъсквала с подобен вид агресивно отношение лично:


"Посланието е просто по-малко омраза, излята в социалните мрежи. Може би трябва да тръгна от това, че имам личен опит с подобен  тип гняв върху себе си. Просто да се замислят дали думите, които употребяват са правилни и дали не действат негативно на останалите, които ги четат."


Наричат филма "Градът с реката от омраза". Значението е и метафорично, обяснява Владимир Славчев:


"Градът с реката от омраза", защото обединява по един своеобразен начин, както идеята на Майки, така и сценария, думите, които Белла написа, защото реката е огромен символ на нашия град, но има и метафоричното значение - на наше огледало. Реката е такава, каквито сме ние, т.е каквото изсипваме в нея. Ако е надежда, ако е позитивизъм, ще бъде хубава, чиста. Но за момента нещата на този етап са, че реката е затлачена от омраза, която ние се борим общо взето да изчистим, да премахнем по някакъв начин, без да накърняваме достойнството на никого, а градивно и конструктивно да помислим как можем да направим Видин по-добър."


Само ден след като е качено, видеото е с повече от 50 хиляди преглеждания, хиляди споделяния и коментари, казва Ивайло:


"Учудващото е, че негативните коментари, хейтърските коментари са изключително малко, но до някаква степен, ние ги възприемаме като градивни,  защото критиката не винаги трябва да се отхвърля. Понякога се оглеждаме в нея, защото тя е ценна и можем и от нея нещо да получим. Но важно е да оставаме с една по-оптимистична нагласа към света и ние знаем, че след този клип, омразата може да не спре, но ако има поне един човек, когото сме накарали да се замисли, това означава, че нашата мисия е успешна и няма да спрем до тук."


Чуйте репортажа в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24