Потенциално опасното време, което изненада Северозападна България с минусови температури през последната седмица, заради което беше обявен и жълт код, ще бележи постепенно покачване. Поредицата от студени дни приключва днес, обясни климатологът проф. Георги Рачев.
"Днес е последният ден на това сериозно и чувствително застудяване. Ако прибавим първите три дни на декември, когато беше студено, това е цялата зима в България. През останалото време наблюдаваме топло време за началото и средата на зимата. Във Видин сутрешните температури докъм събота ще бъдат между -3 ºC и -1 ºC, а обедните максималните ще достигнат до 6ºC. В събота и неделя ще бъде по-топло, но с дъжд. Към 27 януари следва застудяване. Януари е с температурна аномалия, при това положителна за Видин - от 2.4 ºC, въпреки големите студове. С топлото време Видин ще завърши януари с температура три градуса над нормата. Зимата е гореща за вашия регион".
Валежите във Видин през сезона са над нормата, което очертава зимата като топла, влажна и много валежна.
"Валежите са с 150 % изпълнена норма за декември. До този момент сте с 300 % - три пъти над нормата. 110 литра на квадратен метър е валежът. В събота, неделя и понеделник ще вали, както и след 27 януари".
Ако прогнозите се изпълнят, Видин ще изпрати необикновена зима, каза още професор Рачев, който от над 35 години професионално се занимава с изследване на климата.
"Нищо ненормално няма до този момент. По-топло е, отколкото би трябвало да бъде. Такива топли зими се случват веднъж на 5 години. През последните 25 години обаче това са нормалните зими, те са по-топли, сравнени със стария период 1961-90 година на миналия век. Това е новата нормалност за Северна България. По-интересното е, че вали много. Валежите през февруари ще бъдат повече от нормата. Ако се изпълни прогнозата за по-топло време през следващия месец и с валежи един път и половина над нормата, ще се очертае уникална зима. Тази зима ще остане уникална в последните 20 години специално за района на Видин".
Средните месечни и сезонни температури, макар и с малко, стават по-високи. Необходимо е обаче обобщение от 30 години, за да се каже, че има истинска промяна, обобщи още климатологът.
Излизания над нормата през изминалата година няма. 2020 година се нарежда до 2016-а, която е най-топлата година на Земята - с температура с 1 градус по-висока от средната за миналия век. Лятото и зимата не се сливат, а сезоните остават все още четири. Продължава обаче да се наблюдава тенденция от удължаване леко на зимата в началото на пролетта и дълго и сухо лято.
"Нямаше излизания от нормата. Като време и като климат в България беше подобно на това, което е през последните 15-20 години. Температурите са по-високи през всеки месец. Зимата се измества в ранните пролетни месеци. Това не значи, че през март и април сме студували чак толкова, даже преваля сняг. Лятото вече е с дъждовно начало през юни. Втората част - юли и август - е топло. Лятото се удължава към октомври дори. Това трябва да продължи да се наблюдава още 15 години, за да заключим, че има реална промяна".
Продължителността на сезоните в България не е такава, каквато е в Германия или Франция, а причината е, че се намираме в най-южната част на умерения климатичен пояс.
През следващите седмици се очаква и силен вятър, който ще разкарва мръсния въздух във Видин. Градът традиционно е сред най-замърсените в България, напомни още професор Георги Рачев.
Кампания за безплатна кастрация на бездомни и домашни животни започва във Видин. Кампанията е организирана от международната организация „Четири лапи“ в сътрудничество с Община Видин. В периода от 2 до 13 юни ще се проведе кампания за безплатна кастрация, ваксинация срещу бяс и обезпаразитяване. Хора в затруднено финансово положение, които..
Във Враца вече два месеца Общинската академия по математика предоставя безплатни уроци за петокласници, които желаят да се усъвършенстват или да подобрят успеха си. Трима от петимата възпитаници на Природо-математическата гимназия във Враца, които преподават безплатно в Общинската академия по математика, са дванайсетокласниците Деница Мариянова,..
Фестивал на детския театър „Вълшебното килимче“ ще се проведе в Бяла Слатина на 31 май. Организатори са читалище "Развитие 1892" и община Бяла Слатина. Целта на фестивала е да се развиват актьорските умения на децата и да се събуди интересът им към театъра. Участие са заявили 10 учебни заведения от общината, детски градини, училища и..
28 май е обявен за Ден на парковете в България. Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна стойност. В България има три Национални парка - "Централен Балкан", "Рила" и "Пирин". Природните паркове са 11. Най-старият природен парк у нас е "Витоша",..
Днес отбелязваме Световния ден на спешната медицинска помощ. Обявен е през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина с цел да популяризира и повиши осведомеността в световен мащаб за това как добре организираната система за спешна медицина увеличава възможността за оцеляване на пациентите и намалява степента на инвалидност след..
12-класничката Елизабет Мари Уотле получи специалната награда "Криле", която Училищното настоятелство на ГПЧЕ "Йордан Радичков" присъжда всяка година на най-добрия зрелостник. Елизабет Мари Уотле е носителка на десетки награди и отличия от регионални, национални и международни състезания по време на своето образование в..
Учениците от СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин са с високи отличия от участието си в ученическия конкурс "Изкуството като мечта и мечтите в изкуството" за млади таланти в сферата на изкуствата. Конкурсът е организиран от Факултета по изкуствата на Югозападния университет "Неофит Рилски". Десетокласникът Любомир Иванов и..