В края на миналата година работна група от експерти от АЕЦ "Козлодуй", АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности", както и международни експерти е работила върху търсенето на възможност за реализация на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" на одобрената с решение на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в Атомната електроцентрала и влязлата в сила оценка за въздействие на околната среда по отношение на този проект. Работната група е провела разговори и разменила кореспонденция с компании с одобрени технологии по ОВОС. В доклада на експертите се отбелязва, че се подкрепя реализацията на 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй" с наличното оборудване от проекта за АЕЦ "Белене".
"С нашия доклад сме дали възможност да се вземе едно обосновано, аргументирано и информирано решение за бъдещето на нашата енергетика. И този проект не е лесен, но при добра организация можем до десет години да пуснем един нов блок“, категоричен бе изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Наско Михов.
Предстои министърът на енергетиката да предприеме необходимите действия за пълно използване на капацитета на одобрената със заповед на Агенцията за ядрено регулиране площадка №2 в АЕЦ "Козлодуй" за изграждане на нова ядрена мощност, включващо рационалното използване на доставеното оборудване за АЕЦ "Белене". Министърът на енергетиката трябва да организира изготвянето на модел за финансово структуриране на проекта за изграждане на нова ядрена мощност и на правен анализ на приложимата национална, европейска и международна правна рамка. Също така министърът ще разреши продължаване на действията по проучване на възможностите за изграждане на нова ядрена мощност чрез използване на нови ядрени технологии за малки модулни реактори.
Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града. Президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе..
Празник на духа и словото по повод Деня на славянската писменост и култура организира видинската математическа гимназия днес. Инициативата се проведе в Културен център " Жул Паскин" в града. Специален гост беше учителят Теодосий Теодосиев, който изнесе лекция-беседа. Присъстваха директори и преподаватели от всички детски градини и училища, от..
Днес Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“, гр.Мездра чества своя патронен празник. Денят премина в атмосфера на тържественост, вълнение и гордост от традициите и постиженията, които училището съхранява и развива вече повече от век. В своето слово директорът на училището Нели Найчова отбеляза, че 118 години тук се създават знания,..
Пострадалите семейства от наводненията в бойчиновските села Лехчево и Кобиляк получават тази седмица еднократна социална помощ от държавата. Към момента са обработени 13 от подадените 31 заявления. 14 698 лева ще получат 13 семейства от двете села в община Бойчиновци, които пострадаха от наводнението на 26 април. Комисия установи, че 56 къщи..
Жители на Видин излязоха н а протестно автошествие за трета поредна седмица заради забавения ремонт на булевард "Панония" в града. Организаторът на инициативата Иларион Дочев обясни, че кметът на общината все още не е предприел действия във връзка с исканията на гражданите. "Този протест е срещу безхаберието на господин кмета, който..
Водач на лек автомобил е загинал при катастрофа на Е79 край видинското село Гайтанци. От полицията съобщават, че по първоначални данни инцидентът е възникнал между лек и товарен автомобил днес малко след 11:00 часа. Загиналият шофьор е пътувал сам, посочват от областната дирекция на МВР. Предстои оглед на местопроизшествието. Движението по..
ГДБОП, ДАНС и прокуратурата провеждат операция в района на Враца и няколко села в района. По информация на БНР става дума за група, която проповядва антидемократична и неонацистка идеология, като се занимава и с хакерство. Трима души са арестувани. Акцията е централизирана и от врачанските структури няма официални данни по случая. Информацията..