Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-добри условия за живот искат в село Черни връх

4
Снимка: Народно читалище "Просвета 1927" Черни Връх

Село Черни връх, община Вълчедръм е разположило по поречието на река Цибрица, на 6 kм от Вълчедръм и на 24 kм от град  Лом. Намира се в равнина между село Якимово и Вълчедръм. 472 са жителите на село Черни връх, като преобладават младите хора. В селото има много ученици и по-малки деца, които ходят в детската градина във Вълчедръм, а учениците пътуват до училищата на град Лом и на Вълчедръм. Кмет на селото е 31-годишният Замфир Борисов. Това за него е първи мандат.  Роден е в София, но почти целия си съзнателен живот живее в село Черни връх, познава местните хора и иска да им създаде по-добри условия за живот: 


"Има около 50 деца - ученици, с автобус ги вземат и ги возят до училищата във Вълчедръм, Лом... Много е сложно с работата за хората, на социални помощи са, в Бюрото по труда, кой където намери работа. Има и в чужбина, които работят... някак си работят хората, имаме черешова градина към 450 дка, обработва се от хората, беритба има за около месец време и после - край. Пак няма работа, с работата е сложно, ако пуснат програма, назначаваме хора."


село Черни връх, община ВълчедръмЗамфир е един от младите кметове в община Вълчедръм. Неговите съселяни го избират, защото залагат на младостта и дръзновението и очакват промяна в родното им село: 


"Искам нещо да се случи в това село, имам някакви идеи за бъдещето на селото ми, тук не се случва нищо от 20 години, на едно място стоим и тъпчем... На първо място, най-голямата цел, която съм си поставил, е да се  смени водопроводната мрежа на селото. 22 аварии имахме за миналата година. Това е моят приоритет, да се подмени водопроводът чрез проект. Инфраструктурата да се подобри и детски площадки да се направят също...Трябва работа и да се прави нещо за село."


В село Черни връх, както за всяко населено място, е важно да има добро здравно обслужване. В селото има здравен кабинет и два пъти седмично идва лекар.
Едно от основните искания на хората е да се оправят улиците, които от години не са ремонтирани и са в лошо състояние. Като основен проблем за разрешаване пред кмета  на селото в момента  е проблемът с  подписването на  безработните хора  в Бюрото по труда във Вълчедръм. До сега в селото, на място  са идвали служители от Бюрото по труда. От началото на новата година хората ще трябва да пътуват до общинския център. То, обаче, е проблем за безработните, защото е свързано със средства. 


Кметът на село Черни връх Замфир Борисов си поставя за цел да разнообрази парка в селото и в него да се изградят   много детски площадки и места за игра. Самият той отскоро е станал баща, има син Светослав. Желанието му е детето да израсне в красиво и пълно с живот село:


"Имаме много хубаво място в селото, някога е било парк... Имам идея паркът да се облагороди, там да се направят люлки, пързалки, детски кът, да се радват децата. Имаме стадион и той може да се оправи, младите хора няма къде да се събират..." 


село Черни връх, община ВълчедръмМестните фолклорни традиции се пресъздават и съхраняват в Народно читалище "Просвета 1927"каза Виктория Александрова, която работи като секретар-библиотекар почти 30 години:

"Имаме зала за компютри, спечелихме проект и започнахме да организираме курсове за начални компютърни умения... без ограничения на възрастта. Имаше голя интерес... Имахме състав "Дунавска младост", нямахме костюми... Да се намерят работни места за младите хора е първото, което трябва да се направи...и улиците също да се оправят, в окаяно състояние са.."


Йоанна Миланова
е млада жена, чието родно място е село Черни връх. В момента тя живее и работи в София, но всеки свободен момент бърза да се върне у дома, гордее се, че е от това село.


Още за живота в село Черни връх  може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дигитална галерия показва рисунките от Магурата

Посетителите на пещера "Магурата" ще могат да разгледат уникалните праисторически рисунки на древните ѝ обитатели по един нов, модерен начин. На входа на пещерата вече функционира дигитална галерия, която ще ви върне назад във времето и ще ви даде отговори на много въпроси.  Галерията с оригиналите на рисунките е затворена от 2019 г. от..

публикувано на 09.07.25 в 17:25

Безводие обхвана видински села

От безводие се оплакват в селата Раковица и Киреево, община Макреш . В Раковица кранчетата пресъхнали, след като водата от резервоара за питейно-битови нужди била изчерпана при гасенето на големия пожар в края на миналата седмица. Хората се спасяват с вода от кладенците в селото, но не всички имат такива, обясни временно изпълняващата длъжността..

публикувано на 09.07.25 в 17:05
Габриела Георгиева на церемонията

Сопраното Габриела Георгиева се завръща у дома с "Магията на операта"

Петото издание на Летните музикални празници беше открито снощи във Видин с оперетата "Прилепът".  Сцената пред "Стамбол капия" ще посрещне още две музикални вечери – концерта "Магията на операта" на 10 юли (четвъртък) и спектакъла "Звездите на оперетата" в събота, 12 юли. На сцената ще излязат някои от най-изявените български оперни..

публикувано на 09.07.25 в 16:39

Предизвикателствата за пчеларите в условията на суша

Днес православната църква отбелязва Деня на св. Прокопий. В традиционната българска култура светецът се приема за закрилник на пчелите и покровител на пчеларите, затова го наричат „Прокопи пчелар“. Имат ли днес пчеларите нужда от закрила и кои са предизвикателствата пред сектора- в "Земята, която ни храни" говорим с Теодор Пушкаров - потомствен..

публикувано на 08.07.25 в 16:07

Най-добрите ученици в Националното състезание по роботика са от Видин

Две първи места и едно трето на Националното състезание по роботика "Роботика за България" в София спечелиха отборите на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин.  В голямата надпревара училището участва с четири отбора и получи също 19 плакета, казва преподавателят по информационни технологии Гергана Георгиева. Според нея  най-важното за..

публикувано на 08.07.25 в 14:55

Жители на Флорентин изградиха зони за отдих край Дунав

Четири зони за отдих край река Дунав изградиха в село Флорентин, община Ново село.  Масите и столчетата са направени от рециклирани материали. Масите са от използвани макари за кабели, а столчета са от паднали дървета. Идеята е на кмета, а в осъществяването ѝ се включват хора по програми към община Ново село и доброволци, казва кметът Радослав..

публикувано на 08.07.25 в 14:25

Погледни Чипровци през очите на килимарката

4 дневно обучение - предизвикателство "Погледни Чипровци през очите на килимарката" организира семейство Чушкареви от Чипровци.  Работилницата  се организира за трета поредна година и предлага обучение на тъкане на чипровски килими от А до Я, започва се от вълната, минава се през багренето и се стига до тъкането и крайния продукт - мини чипровски..

публикувано на 08.07.25 в 13:00