Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шампионът от Вълчедръм

Автор:
Снимка: Личен Архив на Цветелин Велков

Тракторист от Вълчедръм е трикратен шампион на България по рали кросЗа него във Вълчедръм казват, че кара Лада, ама не точно. Всъщност Цветелин Велков си изкарва хляба като тракторист, но хобито му е свързано със състезателните автомобили. Всичките си купи е спечелил с неговата любима кола.

"Тя си е Лада, купето е Лада, мотора е Лада, просто всичко е преправено, усилено, подобрено, за да отговаря на стандартите, които се изискват за автомобилните състезания. Никоя обикновена кола не може да участва в състезания, без да е подготвена за тази цел. Всичко си е оригинално, но например, скоростната кутия си е ладова, в ладов корпус, обаче не е тази стандартната кутия, която знаем, че бабите и дедите ни са карали - това си е специално за спортни цели, нищо общо няма вътре с оригиналната кутия. Както и мотора. Моторът на външен вид е същия - вътре са повече нещата от западни марки. В мотора има една глава от Лада и един блок от Лада, всичко останало е пърформанс. Спортни части, които се произвеждат специално за състезателни цели. Има си електроника, дюзи, настройва се на компютър", разказа Цветелин Велков. 

Шампионът разказва, че от малък му било интересно да се занимава с автомобили и мотоциклети, и имал не малка страст към техниката. Но основната роля в това да се запали по този спорт, изиграл баща му, от когото е наследил много умения

"Едно хоби се превръща в мечта. Мечтата малко или много - стремиш се към това да я осъществиш и или успяваш, или не. На мен лично ми се получи, като че ли съм си сбъднал мечтата и съм доволен", обяснява Цветелин и допълва, че това не може да се нарече професия, по-скоро е много скъпо хоби, което той много обича. Колата я подготвя сам, но винаги може да разчита на помощ от приятели и подкрепата на няколко сервиза и на хора, занимаващи се с тази сфера. 

"На състезания ходя с две-три момчета, сервизни механици. На състезание ми е трудно сам да обръщам внимание на всичко. Разчитам на тях да преглеждат течностите по колата, гумите, наляганията - да следят общото състояние на автомобила. Без подкрепа не става, сам не се стига до никъде".

Цветелин е завършил  Техникума по механо-техника в Монтана със специалност "Двигатели с вътрешно горене", казва за себе си, че е щастлив във Въчедръм. Купил си е къща, където живее с приятелката си и работи цитирам "супер престижната работа тракторист", която му носи спокойствие и удовлетворение. А какво му носят състезанията?

"Всеки човек, когато побеждава се радва и когато губи съжалява и се ядосва. Много често ми се случва да побеждавам и коли от по-висок клас, може би за хората е интересно - за мен не е, защото аз в никакъв случай не си подценявам колата като техника. Нищо, че тя е Лада, но аз знам какво има в нея. Знам, че отговаря на техните автомобили и не им отстъпва по нищо. Просто хората живеят в заблудата, че това е Лада-та на дядо и с нея побеждаваш, но това не е точно така".

Според Цветелин този автомобил се управлява лесно, и дори шофирането му му носи огромно удоволствие. Но истинско удоволствие и щастие изпитва като спечели и го наградят. Човешко, твърде човешко, въпреки, че няма парични награди, а материалните са символични. 

"За мен най-голямата награда е да съм награден. Като вземеш купата това е един вид признание и оценка".

Всъщност марката на автомобила е чиста случайност, разказва още Цветелин:

"Купих кола, която е участвала в автомобилни състезания. Купих я много евтино, зарадвах се, карах я любителски известно време. След това започнах да я развивам - едно по едно". 

Дебютът му е бил през 2015 година, когато става трети в неговия клас, което още повече го мотивира да върви напред и да се развива. В момента Цецо се готви за тазгодишните състезания и подготвя нов автомобил. Разбира се, отново Лада. 

Чуйте цялото интервю в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти от..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00

Какво представлява горската сертификация и как се управляват сертифицираните гори

Горската сертификация е механизъм, който служи за насърчаване на устойчивото стопанисване на горите. Основната идея, която е засегната при сертификацията е да се произвеждат и рекламират горските продукти, които произвеждат съответните горски стопани от своите гори с цел предпочитане на техните продукти от останалите контрагенти на пазара, които..

публикувано на 31.10.24 в 15:27

Видинчанин създаде доброволческа организация

Доброволческа организация в подкрепа на обществото при различни бедствия и аварийни ситуации създадоха във Видин. Инициативата е на Ромео Любомиров. Той вече е организирал доброволчески акции и има знанията и уменията за действия в подобни ситуации. Чрез сътрудничество с гражданите, местната власт и службите, ние целим да изградим устойчива и..

публикувано на 31.10.24 в 15:00