Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На границата между доброто и лошото

Наказанието понякога е полезно

Снимка: Жоро Александров

Работещите в системата на  Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" към Министерството на правосъдието отбелязват днес своя професионален празник. Дейността на службата е да упражнява контрол върху местата за лишаване от свобода. Тя е свързана с изпълнението на наказанията доживотен затвор, лишаване от свобода и пробация, както и на мярката за неотклонение задържане под стража. Областната служба по "Изпълнение на наказанията" във Видин включва три ареста и три пробационни звена в областния град, Кула и Белоградчик, обяснява началникът ѝ инспектор Николай Нетов:
 
"За изминалата 2020 година, общият брой на осъдените на пробация лица е бил 65 човека. Различен е срока на наложените им наказания. Най-много са хората, които изпълняват пробационни мерки от шест месеца до една година. Пробацията е една дейност, която наистина може да допринесе и допринася много за правния ред в обществото. Аз смятам, че за изминалото време сме показали, че с нашата работа се опитваме и допринасяме за промяна на хората. Пробацията е един вид наказание, а наказанието е полезно тогава, когато можеш да помогнеш на човека, да му покажеш пътя по който да върви, за да се върне обратно в обществото - да бъде полезен. Характерно за пробационните служители е, че това са хора с доста добра квалификация и с доста добра мотивация, защото пробационния служител винаги е знаел че има едно призвание, така да се каже. Самата професия е толкова многостранна и многообхватна, тук влизат и необходимост да бъдеш социален работник, необходимост да бъдеш педагог, необходимост да бъдеш психолог - като прибавим и изискването за осъществяване на контрол, контролни функции - поставя едни доста интересни предизвикателства пред пробационния служител. Аз мисля, че колегите се справят добре", каза Николай Нетов.

Работата на затворническите надзиратели е още по-тежка. За нея ни разказа дългогодишният надзирател във врачанския затвор Пламен Кръстев. 14 години е бил надзирател в затвора, а сега  вече е пенсионер. Неговото мото е "Първо казвай, после показвай и накрая наказвай".

"Аз съм един от най-дълго живелите сред затворници, така да се каже. Трудна професия, но като има сплотен колектив сред колегите, работата върви. Имало е и много трудности, имало е и хубави моменти като колектив - като всяка една работа", разказа Пламен Кръстев. 

В България затворите са подчинени на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". Освен изброените, има и затворнически общежития от закрит и открит тип, като в последните се настаняват затворници с леки присъди или малък остатък от присъдата, обикновено работещи на външни обекти през деня. В затворите обитателите са разпределени на "обвиняеми и подсъдими", т. е. с невлезли в сила присъди и осъдени. В затворите лишените от свобода търпят наказанията при строг и общ режим, като килиите се заключват само през нощта и затворниците са свободни да се движат в коридорите на съответната група през деня. Всички затворници, без значение режима, включително изолирани, наказани и доживотно осъдени, имат право на престой на открито поне по един час дневно. Всички имат право на телевизор и радио

Затвори в България има и в градовете София, Стара Загора, Сливен, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Бургас, Варна, Враца, Белене, Бобов дол. Поправителен дом за непълнолетни момчета съществува към към Затвор Враца, а за непълнолетни момичета - към Сливенския затвор за жени.
Най-големият затвор в света е областният затвор в Лос Анджелис в САЩ. Най-охраняваният и труден за бягства е бил "Алкатрас". Сред почти невъзможните за бягство са и руските "Полярна сова" (зад полярния кръг), "Черен делфин" и др. 

Чуйте подробностите в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20