"Това време беше най-трудното- ликвидацията на стопанствата и връщането на земята. Спомените ми са неприятни, защото едно го мислехме, а друго стана. Просто хората бяха разединени, всеки си имаше мнение и се работеше трудно. Но, все пак, преодоляхме и това нещо. По професия аз съм селскостопански специалист- зоотехник . И това, което е градено от нашите родители, след което ние сме го поели, всичко беше ликвидирано. Няма ферма, няма ТКЗС, няма нищо. Всичко беше съсипано...
Много малко искаме ние- да имаме ток, да имаме вода, да имаме доктор... Ние сме стари хора и не искаме много. Не искаме нито барчета, нито кафенета, нито ресторанти, нито кино- нищо. Искаме само да живеем спокойно..."
Че в селото са останали само възрастни хора не отрича и кметският наместник днес, Соня Ненкова и съжалява, че младите нямат стимул да се завърнат в родното място:"Най- големите ни проблеми са свързани с ЧЕЗ и с телекомуникационните компании- със сигнала на селото, защото 21 век без Интернет, ми се струва малко нереално. Но, въпреки всичко, се справяме. А що се отнася до електроразпределителното дружество, проблемите идват от непочистената и неподдържана мрежа. Даже преди Коледа сме били 10 дни сутрин от 9:00 до 16:00 часа без
захранване, за да сменят стълбове по далекопровода. И точно на Бъдни вечер токът ни спря за около 40 минути. Когато попитах защо зимата, като беше толкова дълга есента и лятото с хубаво време, те ми обясниха, че имало процедура, обществени поръчки, обжалвания и т.н. и сега бил дошъл моментът да сменят далекопровода. Не знам какво се случи с този далекопровод, но мрежата не е почистена в селото все още. Аз не мога да си представя, ако в това село имаше 4-5 деца, как щяха сега онлайн да се обучават...
Иначе, селото ни е най-хубавото. Имаме си гора, язовир, река- всичко си имаме. Животът тук е спокоен. Имаме и много дълголетници- преди 3 години почина един дядо на 103 години, а тази година почина баба на 100 години. Сега следващият дядо, който остана най-възрастният, е роден през 1925 година. Наистина спокойно се живее...
От миналата година, когато започна пандемията, в селото нямаме нито един човек, който да се е разболял- да е кихал или кашлял. Ние тук сме едно затворено общество и някакси се съхранихме и запазихме..."
Защо в този природен резерват, в който живеят не малко столетници, няма възможност за селски туризъм. Как местните хора гледат на ваксинирането срещу коронавируса и ще съумее ли Ботево да се запази или ще се превърне в поредното угаснало съкровище. Отговор на тези и други въпроси чуйте в пълните интервюта на кметския наместник, Соня Ненкова и Йошка Михайлова, а спомени за родното село ще чуем от известния акварелист Сава Цоновски и проф. Йонко Мермерски от Вашингтфон.
Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60 млрд. лв.,..
Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия: "През последните две години изключително много..
"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград. Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..
Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..
Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..