"Касова бележка се издава при плащане в брой или с карта и не се издава, ако за стоката или услугата се плаща по банков път или с пощенски паричен превод. Всички сме наясно, че има хора, които умишлено укриват приходи и се опитват да извършват измами, знаем също така, че не е възможно във всеки търговски обект да има непрекъснато данъчен инспектор, които да извършва контрол. Това е и причина НАП да разчита на помощта на гражданите. Изисквайки фискален бон гражданите осъществяват т. нар граждански контрол, чрез който се намалява дела на сивата икономика и се гарантира честната конкуренция. Благодарение на своята гражданска позиция, всеки може да помогне за намаляване на данъчните измами и за увеличаване на средствата, с които разполага цялото общество. Едновременно с ползите за обществото, чрез изискването на касова бележка, гражданите гарантират и своите потребителски права. Ако не вземете фискалното си бонче не можете да направите рекламация. Например закупената стока е повредена или с изтекъл срок на годност, без касова бележка няма как да докажете сделката и да възстановите загубите си. Липсата на касова бележка може да доведе до непредвидени разходи. Ако нямате касова бележка от закупената стоки, не можете да ползвате нейната гаранция, защото не можете да докажете, че търговецът Ви дължи поправка или замяна на повредения уред."
Попитахме видинчани дали изискват и съхраняват бонове за закупените от тях стоки:
"Да, взимам си касовата бележка и винаги я чакам, за да видя колко пари ми остават... Когато съм с картата си събирам касовите бележки... Взимам ги и вкъщи си правя справка, иначе не ми се е случвало без касова бележка да излизам от магазина... Да, взимам си ги и ги пазя, защото ако има проблем, да си го оправя... рекламация евентуално... Проверявам си на място бележките... Винаги си ги взимам, трябва да има ред от моя страна и от страна на продавачите..."
Само с три лесни стъпки всеки гражданин може да провери истинска ли е касовата бележка и те са:
- Инсталира мобилното приложение NRA Mobile от GooglePlay или AppStore;
- Избира услугата "Проверка на касови бележки";
- Сканира отпечатания на касовата бележка QR код
Ако бележката няма QR код или проверката покаже, че тя не е отчетена пред данъчните власти, може да се сигнализира на телефон: 0700 18 700. Това е номера на кол центъра на НАП, където служители на Агенцията ще приемат сигнала за неиздаване на касова бележка или издаването на нередовна (фалшива) бележка и ще предприемат действия за извършване на проверка в конкретния търговски обект.
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..
Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма. Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..
Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..
Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia). "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...