Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разходка до село Брусен

Според Стефан Петков- учител от село Брусен, написал историческа справка за селото, отначало то се намирало в местността "Горна лъка", където и до днес има останки от покъщнина, черничеви дървета и други. По тази причина старите хора и до днес наричат тази местност "Селището". Първите жители на Селището са били от родовете Пършовци, Вековци, Андреовци, Джурковци и Чергарете. Поради честите наводнения на тази местност от Искъра наложило се да се преместят селището на левия бряг, където е по-високо и по-просторно. Това станало към 1820 година, след поражението на Наполеон в Русия. На това място е имало храсти, тръне и павитак. А местността "Полето" е била обрасла с вековни дъбове, каквито е имало и по пътя за селото Царевец. 

Тук се заселил и един турски спахия, който направил воденица. Може да се предположи, че селото не е било голямо. Основният поминък на хората било земеделието и скотовъдството, ловили са и риба. По поречието на реката били изграждани и воденици за смиляне на зърното за приготвяне на хляба. Когато се заселват на новото място, дядо Стамен Джурковеца, който е родоначалник на рода Тошковци, предложил на събрание селото да се нарече "Лъкатник" на името на "Горната лъка", където живеели тогава. На това се противопоставил дядо Тодор Джамбазина. По мнението на бащата на абдията спахия, заселил се в селото, то било наречено Брусен, по име на малката, но живописна рекичка Брусник, която се влива в Искъра откъм юг, точно срещу селото. Тя води началото си откъм Типченица. От стари времена и  до днес в нея се къпят селяните, жени и девойки перат и избелват. В "Брусника" извира хубава студена вода от няколко извора в скалите, измежду които са изворите "Зоек" и "Райкьовец".

На изток от селото са запазени основите на средновековна църква, наричана от населението латинската черкова или манастира. Тук има стар оброк, наричан Кръста, който е почитан на празника на св. Илия.

Южно от Брусен са разкрити зидани с тухли и камъни гробници, които датират от късната античност. Иманяри са разкопали две от четирите могили до селото. Откритите човешки скелети са разхвърляни, а златните и сребърни накити от погребалните дарове са открити от иманярите. Селото се споменава в османските регистри от 1430 г. със седем домакинства като тимар с името Брусене, което означава, че е заварено от османските поробители в края на 14 в. с днешното си име и няма съмнение, че е било основано много преди нашествието.

Археологическите материали и градежът на средновековната църква ни показват, че около нея е имало българско селище през време на Второто българско царство /1187- 1396/. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 20 февруари 2025 година

В  Монтана  предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. От днес започват проверки на всички търговски обекти, в които се продават хранителни продукти. Това съобщават от..

публикувано на 20.02.25 в 18:05
Снимката е илюстративна.

Хипермаркетите в Монтана запазват клиентите си, въпреки бойкота

В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота . "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах каквото..

публикувано на 20.02.25 в 16:38

Църквата в Ослен Криводол отваря врати за Голяма Задушница

По случай отбелязването на Голяма Задушница на 22 февруари (събота), църквата в село Ослен Криводол ще бъде отворена от 8:30 ч до 11:30 ч. Желаещите да почетат паметта на своите близки и да се помолят за упокой на душите им могат да посетят храма и да запалят свещ. Църквата "Св. Николай Чудотворец" продължава да се оборудва благодарение на..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Преизбраха ръководството на БЧК-Видин за следващ мандат

Д-р Пеко Пеков е преизбран за председател на областната организация на Българския червен кръст във Видин, а д-р Пламена Вълчева за заместник-председател. На проведеното днес отчетно-изборно събрание присъства заместник-генералният директор на БЧК д-р Славита Джамбазова. Тя изтъкна ролята на организацията, както за справяне с бедствени ситуации,..

публикувано на 20.02.25 в 16:01

Заместник-кметът на Видин Найден Йонов е с обвинение в длъжностно престъпление

Окръжна прокуратура – Видин води разследване за длъжностно престъпление срещу заместник-кмета по строителството на Община Видин Найден Йонов , съобщиха от Апелативната прокуратура. Той е задържан на Летище София при пристигането си от държава извън Европейския съюз. Според обвинението той е нарушил служебните си задължения, за да осигури облага за..

публикувано на 20.02.25 в 15:19

Пострадал от катастрофата край Видин е превозен със спешния хеликоптер до София

Един от пострадалите в тежката катастрофа , станала вчера на главен път Е-79 край Видин, бе транспортиран с хеликоптер до София. Спешната помощ по въздуха не е осигурена вчера, защото е забранено да се лети по тъмно, информира директорът на Центъра за спешна медицинска помощ във Видин д-р Станислав Поломски : "Още снощи се създаде организация,..

публикувано на 20.02.25 в 14:57

Вършец отчете най-ниската температура в област Монтана

Във Вършец е било най-студено тази нощ в област Монтана. Отчетени са минус 12.2 градуса . Най-ниската измерена температура в област Монтана тази сутрин е във Вършец. Термометрите са показали минуси 12.2 градуса, съобщиха от Хидро-метеорологичната обсерватория в Монтана. Следващото най-студено населено място в региона е село Долно Церовене, където..

публикувано на 20.02.25 в 11:45