Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разходка до село Брусен

Според Стефан Петков- учител от село Брусен, написал историческа справка за селото, отначало то се намирало в местността "Горна лъка", където и до днес има останки от покъщнина, черничеви дървета и други. По тази причина старите хора и до днес наричат тази местност "Селището". Първите жители на Селището са били от родовете Пършовци, Вековци, Андреовци, Джурковци и Чергарете. Поради честите наводнения на тази местност от Искъра наложило се да се преместят селището на левия бряг, където е по-високо и по-просторно. Това станало към 1820 година, след поражението на Наполеон в Русия. На това място е имало храсти, тръне и павитак. А местността "Полето" е била обрасла с вековни дъбове, каквито е имало и по пътя за селото Царевец. 

Тук се заселил и един турски спахия, който направил воденица. Може да се предположи, че селото не е било голямо. Основният поминък на хората било земеделието и скотовъдството, ловили са и риба. По поречието на реката били изграждани и воденици за смиляне на зърното за приготвяне на хляба. Когато се заселват на новото място, дядо Стамен Джурковеца, който е родоначалник на рода Тошковци, предложил на събрание селото да се нарече "Лъкатник" на името на "Горната лъка", където живеели тогава. На това се противопоставил дядо Тодор Джамбазина. По мнението на бащата на абдията спахия, заселил се в селото, то било наречено Брусен, по име на малката, но живописна рекичка Брусник, която се влива в Искъра откъм юг, точно срещу селото. Тя води началото си откъм Типченица. От стари времена и  до днес в нея се къпят селяните, жени и девойки перат и избелват. В "Брусника" извира хубава студена вода от няколко извора в скалите, измежду които са изворите "Зоек" и "Райкьовец".

На изток от селото са запазени основите на средновековна църква, наричана от населението латинската черкова или манастира. Тук има стар оброк, наричан Кръста, който е почитан на празника на св. Илия.

Южно от Брусен са разкрити зидани с тухли и камъни гробници, които датират от късната античност. Иманяри са разкопали две от четирите могили до селото. Откритите човешки скелети са разхвърляни, а златните и сребърни накити от погребалните дарове са открити от иманярите. Селото се споменава в османските регистри от 1430 г. със седем домакинства като тимар с името Брусене, което означава, че е заварено от османските поробители в края на 14 в. с днешното си име и няма съмнение, че е било основано много преди нашествието.

Археологическите материали и градежът на средновековната църква ни показват, че около нея е имало българско селище през време на Второто българско царство /1187- 1396/. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 21 октомври 2024 година

Община Видин призовава своите жители, неправителствени организации, фондации и граждански движения да споделят идеите си за подобряване условията на живот в общинския център . Приемат се предложения, свързани с облагородяване на междублокови пространства, създаване на зелени площи, спортни зони, освежаване на обществени пространства, организиране на..

публикувано на 21.10.24 в 18:00

Един човек е задържан при полицейска акция в Монтанско

Полицията в Монтана проверява сигнал за евентуално нарушение, свързано с предстоящите парламентарни избори. При специализирана акция днес на територията на областта е задържано едно лице и е издирено едно, обявено за общодържавно издирване Това е третата полицейска операция в Монтанско за последните две седмици за предотвратяване на..

публикувано на 21.10.24 в 17:47

Инцидент забави обедния влак от Видин за София

Със 160 минути закъснение е отпътувал от гара Дреновец обедният влак Видин- София, съобщават от БДЖ. Бързият влак е потеглил от Видин в 12:30 часа, но поради инцидент след неправомерно пресичане на железопътната линия е спрян на гара Дреновец, уточняват от железопътната компания. Влакът е ударил човек, съобщи за Радио ВИДИН к метът на село..

публикувано на 21.10.24 в 17:27

Читалището в село Замфир отбеляза 125 години (снимки)

Читалището в ломското село Замфир отпразнува 125-годишен юбилей. За постижения в областта на самодейното творчество и по повод юбилея, Народно читалище „Замфир Хаджийски 1899“ бе удостоено със званието „Почетен знак на Кмета на Община Лом“. Заместник-кметът на Община Лом Хилда Владимирова поздрави юбилярите от името на градоначалника Цветан Петров..

публикувано на 21.10.24 в 16:11

Монтана чества будителите с факелно шествие

Монтана ще чества Деня на народните будители с факелно шествие , съобщават от общинската администрация. В него ще се включат всички образователни и културни институции, водени от Духов оркестър „Дико Илиев“ към Народно читалище „Разум 1883“. Маршрутът на процесията ще премине по бул. „Трети март“. Тя ще тръгне в 18:00 часа  на 30 октомври..

публикувано на 21.10.24 в 15:47

Полицията глоби пешеходци и родители на деца с тротинетки в Монтанско

Всеки трети проверен пешеходец при акция в Монтанско е глобен. Униформените са съставили актове на родителите на четирима непълнолетни, управлявали електрически тротинетки . Над 100 проверки са извършили униформените в област Монтана на водачи на мотоциклети, мотопеди, велосипеди, електрически тротинетки и пешеходци. Засиленият контрол бе..

публикувано на 21.10.24 в 15:34

Видинската езикова гимназия ще награди ученици за "Радичковите дни"

Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин  ще отбележи края на "Радичковите дни" , посветени на патрона на училището,   с  раздаване на награди на ученици . Тържеството ще се състои на 24 октомври, каза за Радио ВИДИН директорът на учебното заведение  Боянка Никова : "На самия ден, пред барелефа на Радичков, ще има..

публикувано на 21.10.24 в 14:02