Антигенни тестове са направени преди началото на втория учебен срок сред учителите във Видин. В четвъртък и петък ще бъдат поставени първите ваксини на преподавателите и непедагогическия персонал, които са пожелали. С директорите на училища е проведена среща за противоепидемичните мерки и готовността за присъствени занятия и сред по-големите ученици. За готовността за втория учебен срок обяснява началникът на Регионалното управление на образованието Веселка Асенова:
"В училищата в област Видин смятам, че готовността е изключително добра. В предишните две седмици с моя екип направихме работни срещи с всички директори от областта по всички теми, които наистина са важни за образованието. Проговорихме още веднъж готовността и противоепидемичните мерки след като излезе заповедта на здравния министър от 26 януари как по график ще се връщат учениците в училище. Мога да кажа, че всички имат готовност, тъй като една голяма част от тях, които са средни училища, учениците от първи до четвърти клас и в момента са на училище. Имат готовност, имат препарати. Спазват всички противоепидемични мерки. Искам да се обърна и към родителите да бъдат спокойни, към учениците да спазват правилата, защото, ако всички ние ги спазваме, намаляването на заболеваемостта ще е още по-голямо. Ще доведе до този резултат, който всички ние чакаме, мерките да бъдат разпуснати. Затова моля, всички спазвайте противоепидемичните мерки, независимо дали се намирате в училище, на улицата, понякога в институции. Всичко това е важно за всички нас. Родителите нека бъдат спокойни.
Всички знаем, че са уведомени какъв ще бъде графикът, но аз още веднъж ще го повторя за всички: от 4 февруари до 17 февруари присъствено ще се обучават ученици от 7, 8 и 12 клас. От 18-и февруари до 2 март присъствено ще се обучават ученици от 5, 10 и 11 клас. От 4 март до 17 март присъствено ще се обучават ученици от 6, 9 и 12 клас като всички занятия ще се провеждат в съответствие с изготвените от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването насоки за работа на системата на предучилищното и училищното образование през учебната 2020/2021 година в условията на COVID-19, публикувани на интернет страницата на Министерството на образованието и науката.
Уважаеми ученици, уважаеми родители, уважаеми колеги, започва вторият учебен срок на 4 февруари. Всичко е по график и надявам се да бъдете здрави и да спазвате противоепидемичните мерки."
Радио Видин: Има ли притеснения сред учителите и съответно сред родителите за здравето на децата им и такива, които са пожелали обучението да продължи дистанционно?
Веселка Асенова, началник на РУО на МОН:
"Родителите са запознати. Тези, които имат притеснения, могат децата им да останат (бел. ред. в електронна среда). Подават заявления до съответното училище. Вече ние по съответния ред разрешаваме от Регионалното управление на образованието.
Родителите трябва да бъдат спокойни, защото миналата седмица бяха направени антигенни тестове и на педагогическия, и на непедагогическия персонал. Мога да кажа, че 71% от педагогическия персонал и 68% от непедагогическия са тествани и всички тестове са отрицателни. Останалите проценти са хора, които са прекарали COVID-19. Просто не са пожелали към този момент да им бъдат направени антигенни тестове. Така че нека всички да бъдат спокойни, защото ние всички в тази обстановка малко или много се притесняваме. Правим всичко възможно учениците наистина да бъдат в условия, в които всички мерки се спазват."
Радио Видин: Как ще се съчетае присъственото обучение с електронното за тези ученици, които няма да влязат в училище?
Веселка Асенова, началник на РУО на МОН:
"Учениците, които няма да учат присъствено, ще учат така нареченото хибридно обучение. Тъй като това в момента е приложено в начален етап, аз съм предвидила през тази работна седмица една среща с учениците от начален етап, защото искам наистина да проуча как се случва хибридното обучение. Ще може на последваща среща подробно да разкажа как се осъществява хибридното обучение, защото прогимназиален и гимназиален етап сега ги връщаме в училище. Наистина ще бъде интересно за всички, защото има заявления от училища- от СУ "Цар Симеон Велики" и от училище "Иван Вазов", където има ученици, които се обучават от разстояние и има хибридно обучение. Това ще го проуча лично аз как се осъществява и какви са проблемите, има ли проблеми при това хибридно обучение, защото за нас всички е важно образованието на децата ни. "
Радио Видин: Учителите са сред първите, които ще бъдат ваксинирани срещу коронавирусната инфекция. Кога започва ваксинирането и колко от учителите са пожелали да бъдат ваксинирани?
Веселка Асенова, началник на РУО на МОН:
"В област Видин ваксинирането ще започне на 4-ти февруари, четвъртък. Ние ще уведомим медиите точно в колко часа. Ваксинирането ще бъде в РЗИ. На директорите на училища ще бъде представен график. Вероятно ще се започне с Професионална гимназия "Професор д-р Асен Златаров, СУ "Цар Симеон Велики", ГПЧЕ, Основно училище "Иван Вазов", по-големите училища…48 дози ще бъдат поставени в четвъртък и петък, тези два дни. Това, което искам да кажа, е, че 25% от учителите в област Видин са пожелали да се ваксинират към момента. Ние имаме отворен списък за желаещи, който непрекъснато се обновява. Има училища, които подават всяка седмица заявки за нови колеги, които ще бъдат ваксинирани. Ще бъдат ваксинирани по съответния график, определен от РЗИ, плана за ваксинация на населението."
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..