Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наталия Костадинова: " Възможности има, важното е ние да не се отказваме"

6
Наталия Костадинова
Снимка: личен архов



В "Калейдоскоп" ви срещаме с една борбена и целеустремена жена от Бяла Слатина. Това е Наталия Костадинова. Тя е посветила живота си на  работата, свързана с обществото, хората и най-вече децата. А отношението ѝ към тях се основава на любовта и пълната отдаденост. През 2002 година с група ентусиасти създават Сдружение "1 юни", неправителствена организация, работеща в социалната сфера и насочена най-вече към децата. Отскоро преподава руски език, музика и изобразително изкуство в Професионалната гимназия  по облекло в Бяла Слатина. Има две деца, дъщеря и син. Наталия е дете от смесен брак на рускиня и българин, а детството ѝ е изпълнено с много пътувания до Ленинград, Москва, Батуми, Грузия:
  
"Детството ми беше много весело, много забавно, изпълнено с много приятели... На улицата, на която израснах беше пълно с деца. Такова едно хубаво детство... Майка ми ме научи на търпение и на толерантност към най-различни хора, тъй като у нас, може би поради тази смесица от различни народности, никога не е стоял въпросът с какъв произход е човекът, а по-скоро дали е човек. И двамата ми родители са широко скроени хора и мен ме научиха на нормално човешко поведение спрямо другите хора и приемането на другите хора  такива каквито са. И това, на което ме е научила още е някаква изключителна любов към работата си..."

Наталия Костадинова завършва средното си образование в Професионалната агротехническата гимназия в Бяла Слатина със специалност "Електротехник". Мъжка професия, но Наталия се гордее с нея. Любовта ѝ е към българския език и литературата я насочва към специалността "Социални дейности" във Великотърновския университет.  Това образование се оказва основата, върху която Наталия по-късно се развива професионално. Завършва втора магистърска степен в УНСС специалност "Управление на човешки ресурси", има още ред други обучения. Минава обучение  "Управление на европейски проекти" към Американския университет в България и има сертификат по Национална програма "Управленски умения" на Българското училище за политика. Една от първите ѝ работи е в Дома за деца с умствена изостаналост в село Търнава.


Наталия КостадиноваДЕТСТВОТО
"Имам едни много хубави спомени, които са свързани с моята баба, майката  на моя баща, която живееше тук в Бяла Слатина. Тя имаше много хубава градинка с много интересни и разнообразни неща, като мушмула, дюля, плюс набор от животинки, за които тя се грижеше. И беше такава българска трудолюбива жена и жена, която обича децата си. Споменавам го, защото много хубави дни и вечери съм имала при нея, тя много обичаше да ми разказва за своето детство и нейните мъдрости от живота. Много ме беше впечатлило нейното трудолюбие и нейното постоянство в това, което правеше... Хубаво е, когато човек има добри и хубави хора в живота си, от които да вземе нещо."

СОЦИАЛНАТА ДЕЙНОСТ
"Още докато учех във Велико Търново не си представях, че ще работя на някакво бюро. Това, което си представях като социална работа имах шанса после да го реализирам през организацията, в която съм. Изключително много знания и умения придобих във всички тези учения, учения, които ми помогнаха в работата, с която съм ангажирана. Всеки ден си казвам, че съм голяма късметлийка и сякаш всичко, което правя е свързано с предходното нещо, което правя и то се надгражда. Едно от нещата, които ме впечатлиха в Американския университет е "Работа в мултикултурна среда". Няма нищо лошо в това хората да живеят с други хора и да научават от тях добри неща, и си мисля, че, ние, българите не трябва да се страхуваме и да се поддаваме на такива внушения, че ако има друг етнос в нашата държава, нещо лошо ще се случи с нашата държава и с нас самите. Да нямаме толкова много предразсъдъци към хората, които са по-различни от нас."

Наталия Костадинова като обучител в община Оряхово1 ЮНИ
За да създадеш такава организация, абсолютно човек трябва да застане в нея, до нея,  с всичко - с ума, с душа, със сърце, както напосследък е модерно да се казва 24/7, 365 дни  годината и така. Тогава ръка ни протегнаха едни колеги от Центъра за независим живот, те имаха юрист в екипа и този човек ни помогна с абсолютно цялата информация - устав, членове и т.н... Това, което ми харесва в нашата работа, в автентичния граждански сектор е, че много си помагаме колегите с много информация и това пести много време и много разходи. Факт е, че през октомври 2002 година регистрирахме организацията и оттук се започна моето голямо търсене за възможности за някакви финансирания за идеи и за проекти и т.н... Имахме и много идеи какво бихме могли да правим... Първият ни проект, който се осъществи се казваше "Правата на децата" и бях много щастлива, когато разбрахме, че  е одобрен... Всъщност за това, за което най-много помогнахме на децата в дома в Търнава дойде три години по-късно, когато се въведе т. нар. интегрирано образование с училището в село Търнава. Благодарим на далновидността и човещината на Ирена Янкова, директор, тя ни протегна ръка. То е първото училище в нашата община, което въведе интегрираното обучение. Правихме различни иницитиви, за да можем да закупим компютри за децата."

Наталия КостадиноваПРИЯТЕЛИ НА ДЕЦАТА
"В момента имаме един много цветен проект, на който много се радваме  и той е свързан с децата и се казва "Приятели на децата". В ДГ "Незабравка" и нейните филиали помогнахме  да се оборудват с костюми, театрални реквизити и декори за пресъздаване на драматизации... Нашата по-дълбока идея е  ученето на децата на езика, на отношение, на внимание, на приспособяване на децата едно към друго. Идеята е да се създаде истинска атмосфера на драматизация, в която те да бъдат артисти...
 
Думите любов, обич, търпение и щастие са думите, които използвам за работата си с децата, макар и да звучат като клишета - това е усещане, когато си с тях ...
Ако не получавахме това усещане за радост, че все пак, макар и малко, нещо променяме, ние нямаше да се занимаваме с това всичкото."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10