Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза?

Разпространението на пандемията от COVID-19 у нас доведе до временно затваряне на много бизнеси. Някои от тях работят на минимален капацитет, а други намалиха значително продажбите си. Хиляди хора останаха без работа, други пък трябваше да работят с намалени заплати. Целта и на държавата и на бизнеса е обща- да се запази производствения потенциал и човешкия капитал, така че след епидемията икономиката бързо да може да се рестартира. Помнят се поуките от предишната криза и би било добре да не се повтарят същите грешки. В началото на 2021-ва година фирмите са съкратили всички разходи, които не са абсолютно необходими. Така вътрешният пазар се свива драстично заради увеличената склонност към спестяване и срива на потреблението. Кризата, причинена от пандемията от коронавирус, вече има сериозни икономически последици върху малкия и среден бизнес. Изследване сред различни браншове в края на миналата година показа, че най-тежко са засегнати именно малките и средни предприятия. Част от търговските обекти, които оперираше малкият бизнес бяха затворени, а други изобщо не отвориха. Разговаряхме с Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение на малкия и среден бизнес, която подчерта, че подкрепящите мерки трябва да са с хоризонт от една до три години. По думите и някои от представителите на малкия и среден бизнес са в състояние на технически фалит, спрели са работа и няма да могат да рестартират:

"Други пък са спрели с идеята да си преформатират стратегията, ограничават щетите и търсят вариант да зациклят отново при първа възможност. За тях наистина имат смисъл такива краткосрочни мерки да бъдат насочени от сорта на тези, които в момента действат или пък тези, които се планират от правителството. Има и трети, които намериха ниша в тази криза, те за съжаление са доста по- малко от тези, които имат проблеми и всъщност се въз-ползват от новата ситуация."- уточни Елеонора Негулова и допълни, че в момента се търси мост за по- дългосрочно развитие на бизнеса след като премине икономическата криза. Социално- икономическите мерки за справяне с последствията от коронакризата в България трябва да имат синергичен ефект с тези, които бяха обявени и тези, които предстоят.

Справят ли се малкият и среден бизнес в условия на криза в регион Враца- разговаряхме с Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца. 

" По време на пандемия е трудна да се говори за ръст на индустрия, на услуги и за напредък. Всички са засегнати, виждаме го и все повече ще излизат тези рани от пандемията. Погрешно е да говорим, че след кризата нещата ще се върнат по местата им, както е било през добрата 2018-та, 2019-та година ... Имаме разкрити и нови работни места, специално за град Враца мога да спомена, че непрекъснато текат обяви за набиране на нови кадри от новите работодатели- чуждите инвеститори, които стъпиха по време на пандемията и изградиха своите производствени мощности ... Относно затворени предприятия- микро и малки има безспорно такива и ние знаем кои са най- засегнатите сектори. Това са хотелиерство и ресторантьорство- малките кафенета, малките места за хранене, малките магазинчета."- каза Илияна Филипова, изпълнителен директор на Търговско- промишлена палата Враца и уточни, че малките и средни предприятия от Северозападна България са потърсили и са се възползвали достатъчно активно от помощта на държавата. 

Как наложените мерки, заради пандемията от коронавируса се отразяват върху производствения процес на представителите на частния сектор в българския Северозапад? Разговаряхме с Евгени Генов, собственик на малък цех за боза в Монтана. Рецептата, по която приготвят бозата е предадена от дядо на внук, а първият цех е построен преди години в берковското село Замфирово. Днес във фирмата няма съкращения, но продажбите на готовата продукция са спаднали с 30%. Собствениците на заведения бяха сред най- потърпевшите от създалата се ситуация и все още остават такива. Нели е управител на заведение в Лом, а с нея разговаря Владимир Недев:

"Нашето заведение функционира повече от 24 години в Лом. За съжаление извънредната обстановка много зле се отрази върху бизнеса ни, не само заради факта, че много от колегите останаха без работа, но и това, че нашата дейност бе стопирана."

В Лом от години се издава и печатно издание - вестник, от който жителите на крайдунавския град черпят регионална информация. Макар да не определя дейността си като бизнес, издателят на вестника Камелия Обретенова, разказа за радио Видин, че ситуацията около пандемията допълнително е затруднила дейността на печатницата. Представихме и един добър пример от Враца- фирма създадена през 2000 г. за производство и монтаж на алуминиева и PVC дограма, окачени фасади, стъклени врати и витрини, окачени тавани, зимни градини, щори, покривни конструкции с поликарбонат, днес продължава да работи на пълни обороти и да радва своите клиенти. Фирмата е успяла да разшири дейността си и да запази работния си персонал. Разговаряхме със собственика инж. Димитър Иванов

"Строителния бранш не беше толкова засегнат и на практика инертността позволява ние да работим със сключените договори. Дори ние спряхме поръчките още миналата година в средата. Не разчитам на помощ от държавата, защото не отговарям на условията."- каза Димитър Иванов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05