Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Нели Драгинова: Технологията навлиза с бързи темпове в денталната медицина

Снимка: Фейсбук

9 февруари се отбелязва като Международен ден на стоматолога. Денят е в чест на александрийската светица Аполония. При гоненията срещу християните тя била измъчвана, като ѝ извадили всички зъби. Твърди се, че произнасянето на името ѝ облекчава силен зъбобол. Д-р Нели Драгинова, която е председател на Районната колегия на Български зъболекарски съюз за Видин споделя, че професията е избрала нея, а не тя професията.

"Професията ме избра случайно. Аз нямах представа, какво точно искам да правя с живота си на 18 години. Кандидатствах, това ме приеха. Първоначално не го харесвах, но изведнъж се превърна в моя любов, така че съм много щастлива и благодарна на съдбата. За щастие лошите моменти минават и отминават и не ги помним. Хубавите моменти са тези, които се запомнят, които ни топлят, които ни карат да продължаваме с усмивка и настроение да обичаме работата си, да се развиваме и да се усъвършенстваме."

Стоматологията напредва с много бързи темпове, обясни д-р Драгинова. Компютрите навлизат и в зъболекарското съсловие.

"Новостите са свързани с микроскопско лечение, лазерно лечение на зъби. Компютрите навлизат, както във всяка една друга сфера на живота, така и в живота на зъболекарското съсловие. Дигитализация на отпечатъци, принтиране на фабрични шини, и както всички сфери на живота, така и нашата се развива с бързи темпове." 

COVID пандемията засегна всички сфери в нашия живот, включително и зъболекарското съсловие. През месец март миналата година стоматолозите изпитаха шок, заради липсата на дезинфектанти и други предпазни средства, а някои колеги с придружаващи заболявания и на възраст преустановиха работа, за да се предпазят. Сега всичко се нормализира, сподели още д-р Нели Драгинова. 

"Март месец изпитахме шок, дори паника, защото се появи голям вакуум от липсата на дезинфектанти и лични предпазни средства. Някои колеги се притесниха за себе си, за здравето тези, които са по възрастни, и тези с придружаващи заболявания и спряха да практикуват. Разбира се, лека по лека, нещата тръгнаха и се оправиха. Кабинетите възвръщат първоначалният си прием. Приемът между отделните пациенти е през по-голям интервал, защото кабинета трябва да се почисти и проветри щателно. Работим, освен с обикновения медицински екип - маска, очила, ръкавици, слагаме и допълнителни предпазни средства като шлемове и еднократни престилки. Това ни прави малко по бавни, но се справяме. COVID промени и нашата професия, защото всеки зъболекар, който желае да върви напред и да се развива посещава курсове, лекции, семинари. Тези неща станаха невъзможни в условията на пандемията. По случай Международния ден на стоматолога пожелавам на всички колеги много здраве, щастие и обич. Да работят с усмивка, вдъхновение и настроение."

Попитахме видинчани страх ли ги е от зъболекаря, колко често го посещават и промени ли се отношението ни спрямо стоматолозите, заради коронавируса:

"Не,защо да ни е страх?... Миналата година бях на зъболекар профилактично... Честно казано аз си ходя, когато имам нужда...  Не ме е страх, миналата седмица бях на зъболекар по принуда... Мисля, че когато ти се наложи ще отидеш. Няма значение, че сме в пандемия, както ми се случи на мен... Оооо, това недей да ме питаш, защото много ме е страх...  Мисля, че към всичко се е променило отношението. Пандемията повлия във всяка една област. Мисля, че малко повече се страхуват да отидат, не толкова от зъболекаря, отколкото от контакта. Мисля, че и стоматолозите вече се страхуват от пациентите, поне по мое мнение."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00