Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родители предлагат: Aнтигенен тест в училище само при симптоми

Снимка: БГНЕС


Днес изтича срокът, в който регионалните управления на образованието, трябва да представят обобщена информация от проведеното проучване на нагласите на родителите за тестване на децата с бързи антигенни тестове. Ден по-рано Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" оповести, че между 20 и 25% от родителите са дали съгласие децата им да бъдат изследвани.

В професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Видин едва около 10% от анкетираните родители са заявили интерес детето им да бъде тествано. Постъпило е предложение тестове да има при училищния лекар и да се правят, когато има някакви основания за това, обясни директорът на учебното заведение Мариета Георгиева:

"Да, направихме проучването сред родителите, като цяло доста нисък е процентът на тези, които имат желание и интерес да бъде направено анкетирането. Постъпи предложение такива тестове да се съхраняват в медицинския кабинет на училището и,  ако има деца, при които има някакви проблеми, съмнения, да може да се направи тест, а не просто така, масово, на всички, без някакви причини и подозрения. В общи линия някъде около 10% са тези, които проявяват интерес за тестване..."

Липсата на достатъчно информация за самото проучване и за предстоящото тестване притеснява родителите. Затова мненията им се разделени, показа анкета на Радио Видин:

"Аз съм "За" тестването на децата, защото смятам, че за мен лично ще е успокоение да знам здравословното състояние на детето, дори само за момента. Мисля си, че така е по-отговорно и към домашните хора, още повече, че имам родители със заболявания, възрастни... Смятам, че самата анкета беше много набързо създадена, мисля си, че преди това трябваше да има някакво разяснение по-подробно, защото изведнъж просто се спуснаха тези анкети и хората не са наясно нито какви тестове ще се правят, нито кой ще ги прави, нито как ще се правят... Аз нямам нищо против тестването. Но имайки предвид, че моят съпруг пътува всяка седмица и на границата му взимат всеки път проба за PCR тест, и евентуално при положителна такава бихме получили информация, всъщност неговите винаги са отрицателни, защото нямаме никакви обаждания. Имайки предвид, че и аз съм правила тест за антитела, който е отрицателен, така че не виждам смисъл на моето дете да се прави. Всъщност го попитах той какво предпочита.  Детето също каза, че не би желал да му вземат проба. Така че оставих нещата така, без да даваме съгласи... Не, не съм се включил, защото не искам детето ми да бъде подлагано на такъв тормоз, а и ние сме карали COVID-19, доказано с PCR тест, и мисля, че  няма нужда да бъде тествано, след като още имаме антитела. Детето е в първи клас, даже го изкара безсимптомно и затова не подкрепяме... Аз не съм съгласна. Няма полза от това - днес е отрицателен, утре - положителен. Никаква яснота не дава, плюс това е много неприятно изследването. Това са малки деца. Като се разстроят 20 деца и почнат да реват от самото взимане, какво ще ги правят... Против. Необмислено е, все пак е доказано, че малките деца са само преносители, ако има такова нещо, те са в една и съща среда... Доколкото разбирам целта на това изследване е да се провери доколко е безопасно изцяло връщането в училище в присъствена форма на обучение на децата, за което аз съм твърдо "За". Затова смятам, че едно такова масово тестване на учениците щеше да реши проблема с твърде дългото неприсъствено обучение, което е изцяло във вреда на учениците и на процеса на обучение. А и аз самата искам да знам дали децата ми не са потенциални вирусоносители, безсимптомно за себе си и за семейството си. Освен това не смятам, че самото тестване крие рискове или вреди за децата." 

От Регионалното управление на образованието във Видин обясниха, че окончателните резултати от проучването на нагласите на родителите ще бъдат оповестени в края на седмицата. Преди това се очаква изявление по темата да направи министърът по образованието.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Агенцията по заетостта представи програми за безработни и млади хора във Видин

Агенцията по заетостта продължава с приема на заявки по инициативата "Възможности за повишаване на професионалната компетентност на заети и незаети лица на територията на община Видин". Днес бяха представени програмите по 3 проекта в тази сфера. Инициативата „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“ е насочена към неактивни и безработни лица,..

публикувано на 25.02.25 в 16:56

Предвижда се бивше училище да стане място за спорт на видинчани

Община Видин е предвидила в новия общински бюджет средства за възстановяване и реконструкция на училищния двор и спортните салони на бившето училище "Христо Ботев" във видинския квартал "Строител". Идеята е да се разкрият още места, където видинчани ще могат да спортуват, каза заместник-кметът по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо..

публикувано на 25.02.25 в 15:00
Огнян Исаев

Огнян Исаев: Зрелостниците в област Враца намаляват заради бедността

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванадесетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма. Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 25.02.25 в 14:00

Гимназия в Мездра разкрива паралелка по изкуствен интелект

В Професионална гимназия "Васил Левски" в Мездра ще бъде разкрита първата в Северозападна България паралелка по програмиране на изкуствен интелект . Това се случи с подкрепата на Комисията по заетост на Областния съвет за развитие в област Враца, областния управител Николай Николов и началника на Регионално управление по образованието Лорета..

публикувано на 25.02.25 в 13:00
Д-р Олга Папушева

Д-р Олга Папушева: Зъбните импланти не са за всеки

Не всеки пациент може да бъде протезиран чрез импланти , каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева . По думите ѝ, преценката се прави след съответната консултация.  "Импланите са вид възстановяване на един или няколко зъба с идеята да се възстанови дъвкателната функция и естетиката в устата. Вече зависи колко..

публикувано на 25.02.25 в 11:00
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00