Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Увеличават се новите лозя в Ново село

Снимка: Радио ВИДИН

Пет са винарските изби със собствени лозя на територията на община Ново село.  410 декара са новите лозя, от тях  100 дка са сорт "Новоселска гъмза", те са насадени от най-младата винарна в Ново село. "Новоселска гъмза" се е наричало  най-старото винарско предприятие наследник на новоселската изба, създадена на кооперативни начала по времето на Втората световна война. Тя е имала своите върхове и своите падове. В момента винарната прави по 200 тона вино годишно, като основно разчита на своите 250 дка лозя. В тях са събрани 10 сорта лози от целия цветови спектър – от бяло до червено.


Пандемията затвори ресторантите и затова намалява бутилираната продукция на избата за сметка на наливната. В момента  малки партиди се изнасят в Германия, Холандия и Англия. Последното признание за качествата на произвежданото тук вино е дошло на "Дефилето на младото вино", състояло се през ноември миналата година  в град Пловдив, където първото  място заема  младото червено вино на "Новоселска гъмза".


 Журито на дефилето даде "Сребърен Дионис" за новоселската гъмза в раздела "Най-добро младо вино розе". Това е втората награда на младото предприятие, което пак с новоселска гъмза спечели медал и на престижната "Винария 2020" в  Пловдив. Избата е собственост на двамата братя Петьо и Владимир Петрови, които закупуват и ремонтират част от старата новоселска изба. Независимо, че строителните дейности продължават избата вече има вид на модерно европейско предприятие като с европейски средства е закупено оборудването.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Бог е любов", с която трябва да живеем

"Който обича баща или майка повече от Мене, не е достоен за Мене" (Мат. 10:37) "В първата Неделя след Петдесетница, когато празнуваме снизхождането на Светия Дух и рождения ден на Църквата Христова, е определено да се празнуват заедно всички светии. Всички онези човеци, които със земния си живот са доказали, че са достойни за..

публикувано на 30.06.24 в 08:00
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24