Ваксинацията е от съществено значение за излизане от тази криза. Вече са осигурени достатъчно ваксини за цялото население на Европейския съюз. Сега трябва да се ускори доставянето им и самото ваксиниране. Целта е до лятото да бъдат ваксинирани 70% от възрастното население. Това може да бъде повратна точка в борбата ни с този вирус, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен:
"Наистина в Европа ситуацията със здравето остава много сериозна... трябва да подсигурим доставката на ваксини от кампаниите и трябва да осигурим бързо и ефективно използване на ваксините на разположение. Радвам се, че с членовете, успяхме да администрираме колкото ваксини е възможно през следващите седмици и месеци. Рaзбира се, за да поддържаме това ние работим ръка за ръка с Европейската агенция по лекарствата и компаниите. Решени сме да предоставим повече предвидимост и стабилност при процеса на доставяне. Гледаме напред към още ваксини и дози, които да дойдат скоро. След няколко месеца в Европа ще имаме повече дози, отколкото можем да използваме. С оторизирането на Бионтех и Модерна можем да ваксинираме до 85% от популацията на Европейския съюз. Това са 380 милиона души."
Гражданите на ЕС трябва да са убедени, че ваксините, които сме разработили са безопасни. В момента 3 компании са получили зелена светлина за използване на ваксини от Европейската aгенция по лекарствата, която пък е гаранция за качеството. Тези компании вече са започнали и ще произведат почти 1,2 милиарда дози ваксини, коментира Стефан де Кийрсмакер, говорител на Европейската комисия относно общественото здраве:
"Ваксинациите текат, ние сме налице, за да помагаме на държавите членки. Правим съвместни поръчки, които позволяват да купуваме оборудване за ваксинации. Имаме съвместна поръчка за 1,2 милиарда спринцовки. За да правим ваксинации ни трябват ваксини, ето защо толкова изкъсо следим, заедно с държавите членки, да се спазват сроковете на доставки. Когато Европейската aгенция по лекарствата даде зелена светлина за ефективността, безопасността, това се прави въз основа на много щателна оценка. И е важно да се обясни на гражданите, да знаят, че когато получат инжекцията с ваксината, тази ваксина е проверена из основи от много интелигентни хора. Те я гледат и на дълго и на дълбоко и разглеждат и производственият процес. Европейската aгенция по лекарствата е гаранция за качеството на закупеният продукт. Това го искаме всички да излезем от пандемията. Именно затова сме си поставили цели, ако стигнем тези цели ще сме направили голяма крачка да излезем от пандемията."
Повечето хора биха се ваксинирали, за да се предпазят от коронавируса и смятат, че това е пътят за излизане от пандемията, сочи анкета с граждани на ЕС:
"Сестра ми и племенницата ми са ваксинирани и двете. Сестра ми е медицинско лице, племенницата ми е психолог. Те са убедени. Това, което те ми говорят като по-компетентни, разбира се, от мен е, че трябва да го направим, бих да... Не съм се ваксинирал, казал съм, че съм си дал здравето на личният лекар. Ако личният лекар ме покани, защото аз съм с инсулт, пием някакви лекарства. Каквото прецени личният лекар, ако ми се обади: елате - нямам проблем. Доверявам се особено на лекар, дали е за ваксина или нещо на 100% и отгоре даже, медицината го препоръчва... Да, защо не? Аз съм на 84, 85 години вече... За мен ваксинирането е една хубава превенция, защото ние сме в такава възраст и трябва да се вземат някакви мерки. Вярвам във всяка една ваксина, постоянно следя. Европа като цяло ми харесва как си върши работата... Ще се ваксинирам. Би трябвало да помогне, за здравето на хората, няма да има заразени хора."
Според плановете на Европейската комисия до март 2021 г. следва да бъдат ваксинирани във всяка държава членка най-малко 80% от хората на възраст над 80 години и 80% от работещите в областта на здравеопазването и социалните грижи. До септември 2021 г. следва да бъдат ваксинирани 70% от цялото възрастно население в отделните държави членки.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..