Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С онлайн среща във Враца стартира кампанията за медийна грамотност на "Аз чета"

Проект 48 - за да остане Оруел само фикция

Предстои преиздаването на "1984"


С онлайн среща във Враца стартира кампанията за медийна грамотност, организирана от най-голямата българска онлайн медия за книги и четене - Аз чета. Инициативата, която се провежда в сътрудничество с Читалище.то, е вдъхновена от емблематичния роман "1984" на Джордж Оруел

Знаковата антиутопия ще бъде отпечатана в ново библиофилско издание, а 10% от тиража ще бъдат дарени на училищни библиотеки в страната, разказа създателят на платформата Аз чета Александър Кръстев, който ще представи "Проект 48" утре от 18 часа в регионална библиотека "Христо Ботев".

"Тази година сайтът Аз чета става на 15 години. Чудейки се как да отбележим тази важна годишнина, решихме да се завърнем назад във времето. Първото книжно ревю, което поставих в моя блог през 2006 година, беше за най-популярната антиутопия - романът на Оруел "1984". Вдъхновихме се това да прерасне в цяла кампания, защото знаехме, че авторските права върху оригиналното издание и текст ще паднат в началото на годината. Книгата е основа за по-голяма, по-сериозна и продължителна кампания, посветена на медийната грамотност, как процедират медиите, как да се предпазваме от фалшивите новини, какво е журналистиката, какво е новина, как работят професионалистите, каква е мисията им. Проект 48 е с тайнствено име, но през тази година (1948) е написан романа. Започнахме преди година, но се случи пандемията. Не беше редно и честно да събираме дарения в момент, в който се събират такива за респираторни апарати".
Александър Кръстев
Разговорът за липсата на медийна грамотност в българското общество често е жертва на особено злостна подмяна, извършвана именно от създателите на фалшиви новини, каза още Кръстев и подчерта, че целта на Проект 48 е начало на голямата промяна в разговора за медийна грамотност в България. 

"Без да изпадаме в академични определения, един човек да е медийно грамотен означава да употребява медиен текст, осъзнавайки какво се случва, да може да анализира съдържанието. Да може на базата на получената информация да прави съзнателен избор. Социалните медии са съществена част от живота ни, но имат влияние върху решенията и изборите ни - и като част от една общност, и като потребители".

С приходите от продажби на изданието ще се финансира поредица от срещи и уроци по медийна грамотност - в училища за ученици и библиотеки за ученици и възрастни. Предстои провеждането на подобни образователни срещи из цялата страна.

"Структурата на Проект 48 включва публични лекции като тази, която във вторник вечер ще имаме с регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца. Ще се срещаме онлайн на този етап, ще се излъчва на нашата страница и на тяхната. Засега това е пилотно издание на лекцията. Нямаме финализирани дати за следващи срещи, но целта ни е, въпреки че целевата аудитория е младежите от гимназиален курс, да достигнем и до по-възрастното население. В основата на функционалната грамотност, част от която е и медийната грамотност, както и обикновената, свързана с писането и четенето, е да се задават въпроси. Ще видиим какви реакции ще предизвикаме, а натам ще се опитаме да организираме срещи из цялата страна".

Преиздаването на романа ще е с нов, съвременен превод, дело на Борислав Стефанов, за който авторитарната фигура на антигероя в сюжета се нуждае от осъвременяване, поради което Големия брат ще бъде Батко. Първата глава от романа вече е публикувана в интернет, но предизвика широки дискусии.

Предстои редактиране на част от превода, отбеляза Александър Кръстев.

"Получи се хубаво поупражняване върху нефинализиран текст. Признаваме грешката си, че пуснахме текст след първа редакция. В момента търсим редактор, който за втори път да мине книгата. Нашата цел като срок, която беше началото на март, няма да се случи. Това, което се случи, показа проблем. Ще го решим, обмисляме го внимателно. Заставам зад идеите на Борислав Стефанов, който е млад преводач, но с опит. Нашият превод е смел, насочен към младата аудитория. Не означава, че подменяме посланията, не сме пренаписали книгата. За нас като издатели е важно да продължим да поддържаме нивото на Аз чета".

Посланието на кампанията е книгата да остане само фикция и да не живеем в свят като този на Оруел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39