Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психичното здраве при работа от вкъщи

Снимка: Ройтерс


За да се съхрани психичното здраве на човека при продължителна работа от вкъщи, е важно да се запази режимът, спазван преди това - ранно ставане, обличане и приготвяне във вид, подходящ за реалната работна среда. Това препоръча в предаването "Направление здраве" психологът Елеонора Бойчева от Лом. По думите ѝ, рисковете за психичното здраве на човека по време на дистанциране зависят от типа на личността и от състоянието ѝ преди началото на трудовата дейност от дома:

"Рисковете за психичното здраве, които крие дистанционната работа, бих могла да отнеса до типа на личността - дали сме екстроверти, или интроверти, дали предпочитаме по-динамична, активна среда, свързана с ежедневни контакти с хора, или пък точно обратното - предпочитате уединението в изпълняването на работните задължения, самостоятелността, вместо работата в екип. Всичко това е относимо към екстроверта и интроверта съответно. По този начин аз бих могла да направя оценка за риска. Разбира се, всичко е субективно. Важно е да се подчертае и състоянието на личността преди затварянето у дома, преди налагането на работа от вкъщи, преди дистанцирането от обществото. Всичко това са фактори, които влияят и биха могли да сформират една представа за риска, който крие дистанционната работа."

Продължителна промяна в емоционалното състояние на човека може да е признак за настъпил проблем. В тези случаи е необходимо самият човек да прецени дали поговори с близък, дали да се наслади на дълго отлагана почивка или да се консултира със специалист, обясни психологът:

"В случай, че забележим, че дадено наше емоционално състояние продължава по-дълъг период и оказва по-силно влияние върху нас и вече то ни контролира, отколкото ние сме в способността си да контролираме него, ето тогава това е една червена лампичка. Дали ще е една тревожност, дали ще е едно безразличие към трудовия процес, към личните ни отношения, към отношението ни към нас самите или ще една нервна възбудимост - всичко това са едни емоционални състояния, които са абсолютно нормални, абсолютно естествени, но тяхната продължителност и техният контрол върху нас е всъщност сигналът за проблем. Всеки един от нас може да прецени кога има нужда да се обърне внимание на дадено състояние и е много важно да не се пренебрегва, да не се потиска, защото рано или късно то излиза на повърхността със своите последствия..."

На работещите от дома психологът препоръчва запазване на създадената преди това рутина и оценяване на позитивите от това да прекарват повече време вкъщи.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството тази..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01