Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинска ученичка сред първите в Национално състезание по икономикс

3
Светослава Бисерова, 12 клас, пг "Проф д-р Асен Златаров" видин
Снимка: личен архив

Светослава Бисерова, ученичка в  12-и клас, специалност "Икономика и мениджмънт" в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин, се класира на четвърто  място в Националното състезание по икономикс, организирано от  Асоциацията на икономическите училища. Състезанието е било оспорвано, а подготовката за него започва от 8 клас, разказва Светослава:


"Реших, че би било добре да участвам, говорих с г-жа Върбанова, която е учител по икономика и ме подготвя от 8 клас. Тя ми даде материали, с които да се подготвям. Темите са 26 върху микро- и макроикономика, тази година са с 4 по-малко, това е голям материал... Сама се подготвях... Самият изпит е с продължителност 3 астрономически часа и се състои от 80 въпроса, като цяло самият тест не е толкова елементарен, имаше един въпрос за формула, която трябваше да се познае дали е вярна..."

 
изпит в УНСС - София160 са били  участниците - средношколци, от тях 22-ма са се класирали с достатъчен брой точки и с отлична оценка. Според приетия регламент на всички тях се признава оценка "отличен 6,00" за успешно положен конкурсен изпит за кандидатстване в Университета за национално и световно стопанство в направление "Икономика" за учебната 2021/2022 г.


"След като съм взела успешно изпита, мога да избирам от 33 специалности в направление "Икономика" в УНСС и след завършване на средното си образование мога да се запиша, в която искам специалност... Счетоводството ми харесва, интересна е специалността... На учениците от по-малките класове бих им казала да не се притесняват, да се изправят пред възможностите, които имат, да не се страхува  дали ще са победители в дадено състезание, но пък  хубаво е, ако се класират, емоцията е различна."

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Където има буря, Бог дава покой

В Девета н еделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня за силната вяра, която трябва да имаме към Бога. Вяра, която спасява и ни прави синове на Бога и наследници на Неговото Царството.  "Учениците, като Го видяха да ходи по морето, смутиха се и казваха: това е привидение; и от страх извикаха. Но Иисус веднага..

публикувано на 10.08.25 в 08:00

9-годишна туристка от Козлодуй със златна значка от БТС

9-годишно момиче от Козлодуй посети всички 100 места, включени в Движението "Опознай България - 100 национални туристически обекта" и получи Златна значка от Българския туристически съюз /БТС/. От съвсем малка Калина Христова обикаля със семейството си най-хубавите места в страната - природни забележителности, исторически обекти и музеи. Така..

публикувано на 08.08.25 в 17:31

„Гаснеща светлина“ – мрачен реализъм с хаплив хумор от Шотландия

Според всички негови колеги, детектив-сержант Логан Макрей, познат още като „Лазар“, от Грампианската полиция в Абърдийн е много добър полицай. Е, поне според повечето от колегите му. Както се очаква, има и такива като детектив инспектор Нейпиър, които са намразили Логан от пръв поглед и половин дума. Надхвърлиш ли едно определено ниво на..

публикувано на 08.08.25 в 17:05

Ани Димитрова: Модният дизайнер мисли като артист, твори като архитект

Ани Димитрова е моден дизайнер. Дълги години е работила в чужбина, след това със съпруга си се връщат в България и се установяват в град Годеч. Участва в прет-а-порте във Видин, на което бяха представени модни колекции на дизайнери от Северозапада. Казва, че професията е творческа, модният дизайнер мисли като артист, но всъщност е архитект, който..

публикувано на 08.08.25 в 16:25

Среща с Миха и Бела в Международния ден на котката

8 август е Международен ден на котката. Избрахме да ви разкажем за две видински котки- майка и дъщеря, порода "Британска късокосместа". Майката се казва Миха, на 8 години, а дъщеричката е на 2 години и се казва Бела. Двете женски котки отначало съжителстват трудно на една територия, разказа Мария-Надежда Миленова: "И съответно малката е на..

публикувано на 08.08.25 в 15:40
Богомил Николов

Богомил Николов: Умението да пестиш от електроенергия е преди всичко навик

С повишението на температурите през лятото се увеличава и разходът на електрическа енергия.  Можем ли обаче да се насладим на комфортна прохлада, без да се притесняваме за по-високи сметки за ток? Този въпрос си задаваме всяка година между юни и септември, когато зачестяват продължителните периоди на високи температури. Ежедневието на всяко..

публикувано на 08.08.25 в 15:24

25 души от Видинско са одобрени за модерни помощни средства

Общо 25 души от област Видин очакват да получат своите високотехнологични помощни средства . Това е нова социална услуга, която се предоставя по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за изпълнение е краят на 2025 година, каза Венцислав Боянов , директор на Регионалната дирекция "Социално подпомагане"- Видин. "На територията на..

публикувано на 08.08.25 в 14:00