Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умеем ли да правим добро?

Снимка: bgfoodbank.org

17 февруари се отбелязва като Ден на спонтанната проява на доброта. Празнува се по цял свят. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Добротата и щедростта са свързани с умението да правим добро около себе си. Според позитивната психология, известни са 6 добродетели и 24 сили за щастие. Добротата и щедростта представляват една от тези сили, част от добродетелта “Човечност”, свързана със способността на човека да поддържа отношения на уважение и любов с хората, които го заобикалят и с които общува. Какво значи да си добър или щедър? Ти добър и щедър човек ли си? И ако не си, как да станеш такъв? Темата коментира Тодор Христов, основател на сайта за професионално и личностно развитие novavizia.com:

"Нека първо да кажем, че на правенето на добро от дълбока древност, та чак до наши дни, обръщат внимание много световни религии, редица философски школи, много мъдрости и предания, както и съвременни психологически теории... Тук е важно да изясним какво точно значи да правиш добро? Доброта е качеството, благодарение, на което отделяме време на другите и им помагаме, вникваме в преживяванията на хората около нас и улесняваме живота им, доколкото можем. Добротата е качеството, което ни прави хора... Може да започнете с малки добрини. Ако се чудите откъде да започнете с добрите дела, започнете с малки неща. Понякога дори едно отваряне на вратата пред друг човек или казването на думи като "Благодаря" и "Моля" е достатъчно. Направи услуга или зарадвай някого. Това може да стане под формата на материална помощ или отделяне на време и внимание към близък човек. За да подейства, подобен жест следва да е искрен и основан на нуждите на другата страна.Когато сме добри и щедри към околните, ние всъщност се откриваме към тях. Подхождаме с оптимизъм и позитивизъм към хората и живота като цяло. Не се налага постоянно да се пазим, все да сме нащрек…Смята се, че любезните и добри хора страдат от тревожност далеч по-малко от нелюбезните. Смята се също така, че щедрите хора често са по-щастливи от онези, които по някакви причини се въздържат да бъдат такива.", обясни Тодор Христов.

Добротата е естествена част от човека, убедени са видинчани, показа наша анкета:


"Трябва да правим добрини. То в такъв свят живеем, че те се забелязват... Правил съм и ще правя. Например да поправя колата на някой приятел без пари... Трябва да правим добрини и не трябва да чакаме благодарност...", смятат видинчани.

Добротата и щедростта са една от основните сили, които трябва да развием, за да живеем по-пълноценно и щастливо. Всеки би могъл да прави добро около себе си, стига само да желае това. Ако човек е чувствителен към околните, ако проявява малки жестове на човечност и щедрост и ако е благодарен на това, което получава от другите, той ще изгражда здрави взаимоотношения с хората около себе си. А здравите взаимоотношения с околните са ключови, тъй като много малко от положителните и щастливи събития в живота се случват в самота.

Всичко по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Румяна Георгиева: Връзката с корените ни е неизмеримо ценна

В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..

публикувано на 05.02.25 в 17:00

Защо Видинският панаир заприлича на сметище за строителни отпадъци

За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..

публикувано на 05.02.25 в 16:20

Видинският художник Богдан Александров получи национална награда

Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..

публикувано на 05.02.25 в 14:50
Боряна Миткова

Видинчанка ще представи България на конкурса "Мисис Свят"

Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...

публикувано на 04.02.25 в 17:05
Ясмина Витанова и Симона Георгиева бяха отличени на училищен турнир.

Видински ученици разработват бизнес идеи

Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ .  На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..

публикувано на 04.02.25 в 15:00

Алманах "Под лъчите на слънцето" отново набира произведения

Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца.  Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му  Глория Костадинова -..

публикувано на 04.02.25 в 14:00

Излезе от печат втората книга на видинска авторка

Видинската авторка Лилия Маринова издава втората си книга. Повестта носи заглавието "Само ако повярваш" . Това е разказ за превратностите в живота на една млада жена, които тя трябва да преодолее. По какъв начин, разказва авторката Лилия Маринова: "Книгата се роди преди няколко години... Тогава се роди заглавието, после сюжетът.....

публикувано на 04.02.25 в 13:00