Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 2 200 жертви на насилие са потърсили помощ от "Асоциация Анимус" за миналата година

Снимка: Радио Видин

Пандемията отключи случаите на домашно насилие. Рязко се е увеличил броят им през май миналата година и този януари. 2 200 жени и деца, пострадали от насилие са потърсили помощ във фондация "Асоциация Анимус" през миналата година. В същото време у нас не достигат кризисните центрове за настаняване на пострадали, нужни са и нови услуги в защита на жертвите, казва клиничният психолог и психотерапевт Надежда Стойчева, директор на  "Асоциация Анимус". Вече 24 години към организацията има гореща телефонна линия за пострадали от насилие:


"Това, което се забелязва и на телефона, и в консултирането е, че има увеличаване на насилието над жени по време на кризата, тъй като изолацията е един от механизмите и феномените за насилие над жени. Ето защо има известно увеличаване. След като приключи локдауна, има много голямо увеличение. Първо жените са много затруднени да се обаждат на линията.  Нека кажем и линията 0800 186 76, където могат да се обръщат жени, жертви на всякакъв вид насилие, главно на домашно насилие, и да получат подкрепа, емоционална подкрепа и информация. Като цяло можем да кажем, че има увеличение и на писмата, които получаваме. Веднага след големите затваряния, можем да наблюдаваме едно рязко увеличаване. През януари имаме едно такова рязко увеличаване и миналата година през май, имаме също увеличаване на случаите. Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2 200 жени, хора, които са преживели насилие и са се обърнали към нас. Около 1800 са на линията и около 400 са консултираните онлайн или директно жени и деца, обърнали се към нас. Това, което също можем да кажем е, че проблемът с насилието не е преставал, но в моментите на тази криза има повече случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени, е необходимо да се вземат по-сериозни извънредни мерки."


Според Надежда Стойчева са необходими нови социални услуги, с които  да се подпомогнат по-директно жени, претърпели насилие, както е например във Франция, където за такива случаи може да се сигнализира чрез кодово текстово съобщение. В България такава система няма, въпреки че увеличаване на случаите на домашно насилие се отчита и от подадените сигнали на телефон 112, каза Надежда Стойчева. Като проблем тя посочи и недостига на социални услуги в подкрепа на пострадалите. В 12 области у нас няма кризисни центрове. Няма и систематична грижа за жертвите на домашно насилие. Сред най-уязвимите групи са възрастните, жените с увреждания,  мигрантите, бездомните и тези от ромски произход.


Като мярка за противодействие, Европейският парламент  призовава насилието над жени да се криминализира. Също така препоръката е в националните програми за защита и превенция да се отбележи насилието над жени по време на пандемията.


"Като цяло можем да кажем, че да, в България има национален телефон, нашият телефон, който е подкрепен от Министерството на правосъдието. Има в момента и предложение за изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, което все още се обсъжда, но има и националистически партии, които използват в момента изборите, за да критикуват този закон и са против него, а той е изцяло изработен от работна група експерти." 


Горещата телефонна линия към "Асоциация Анимус" е  първата и понякога единствената възможност на хората, пострадали от насилие, да потърсят подкрепа, посочват от организацията.


В момента от неправителствената организация търсят доброволни сътрудници, които да обслужват телефонната линия. Кампанията е до 5-ти март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18