Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 години от смъртта на Видинския митрополит Неофит

Снимка: Видинска света митрополия

На 26 февруари се навършват 50 години от смъртта на Видинския митрополит Неофит. По този повод утре в митрополитския храм "Свети Николай" ще бъде отслужена заупокойна молитва. Подготвена е и брошура с негови духовни наставления обясни Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Даниил и разказа за живота на митрополит Неофит, посветен на духовността в региона в продължение на 57 години:

"57 години от дядо Неофит е неразривно свързан с Видинска епархия. Оставя огромно духовно и материално наследство и е един от изключителните Архипастири на Видинска епархия и на родната ни Българска православна църква. 3 дни след въдворяването му, което става на 16 ноември 1914 г., се взема решение да се учреди и организира едно братство и да се учреди един фонд за милосърдна дейност. През 1920 г. се основава такова братство при митрополитският храм "Свети Николай". Това братство поема издръжката за един старчески дом в град Видин, като е имало 26 човека, за които са полагани грижи. Чрез фондовете, които се основават тогава, се построява административната сграда на Видинска митрополия, която и до днес е една от дълголетните и красиви сгради на град Видин. По-късно се построява мирополитският храм "Св. Николай Мириклийски Чудотворец" тук в митрополитския комплекс, мавзолейната гробница на първият български екзарх Антим и епархийското училище, което по-късно през атеистичната власт е използвано като пионерски дом. Във Видин, в следствие на неуморнитите грижи на дядо Неофит, се построява един детски дом, който и сега се използва по това предназначение - детската градина "Желязко Попниколов". Редица храмове са построени по негово време."

Видинска митрополияМитрополит Неофит се ражда в ескизаарското село Кум Дуванджии със светското име Никола Митев Караабов. Рождената му дата е неясна - различни източници сочат 29 юни 1868 г., 17 юли 1868 г., 20 октомври 1868 г. Според Българската патриаршия нови данни сочат, че той е роден в 1865 година. Първоначално образование получава в родното си село, а след това учи в третокласното училище в село Обруклии. След като завършва втори клас, през 1884 г. е назначен за писар на селската община, като същевременно е и певец при местната църква. На 12 януари 1889 година е ръкоположен в дяконски чин, а на следващия ден и за свещеник. Назначен е за енорийски свещеник на търновосейменските села Гючерлии и Пиринчлии. В 1889 или 1890 година съпругата му Желязка умира при раждане. С помощта на управляващия Старозагорската епархия архимандрит Максим от януари 1892 година свещеник Никола Караабов учи в Цариградската българска духовна семинария. По-късно се мести в Самоковското богословско училище и през 1896 г. завършва Санктпетербургската духовна семинария. От същата година учи в Санктпетербургската духовна академия, която завършва в 1900 година. След Деветосептемврийския преврат ръководството на фонда "Желязка презвитера и син Желязко" е овладяно от хора, които се опитват да откраднат приходите и митрополит Неофит е принуден с писмо от 5 февруари 1946 г. да се обърне към Епархийския духовен съвет да закрие фонда. В 50-те години натрупаните капитали в благотворителните фондове на митрополит Неофит са национализирани от комунистическата власт. През лятото на 1949 година заместник-министърът на вътрешните работи Йонко Панов го определя като "предан представител на реакцията в църквата" и предлага да бъде отстранен от Светия синод в рамките на кампания за "демократизация", но предложението е отхвърлено от Политбюро. Митрополит Неофит умира на 26 февруари 1971 година във Видин. Погребан е зад митрополитската църква в града. 

Заупокойната молитва ще започне утре (20.02.2021 г.) от 9 часа в митрополитската църква "Свети Николай Мириклийски Чудотворец“.

Повече за Видинския митрополит Неофит чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 5 февруари 2025 година

За строителни отпадъци  в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Парламентът разреши разширяването на обхвата на биогоривата, с които след 1..

публикувано на 05.02.25 в 18:00

Обвиняем за пренасяне на над 140 000 евро през Дунав мост 2 остава в ареста

Гражданин на Турция, обвинен в недекларирано пренасяне на 141 020 евро през Дунав мост Видин – Калафат , остава в ареста. Той е бил задържан на 1 февруари, след като митнически служители открили скритите пари в естествени кухини над волана и в арматурното табло на товарния автомобил, който шофирал. По искане на Районна прокуратура – Видин съдът..

публикувано на 05.02.25 в 16:40

Симфониета Враца е номинирана за "Ансамбъл на годината"

Симфониета Враца е сред номинираните в категория „Ансамбъл на годината“ в националната анкета „Музикант на годината“ , организирана от предаването „Алегро виваче“ на програма „Хоризонт“ по Българското национално радио. Ежегодната инициатива отличава най-значимите постижения в класическата музика у нас. Диригентът на Симфониета Враца Христо..

публикувано на 05.02.25 в 15:13

Кампания в Мездра насърчава рециклирането на текстил и електроуреди

Община Мездра провежда кампанията за безвъзмездно предаване на непотребни електроуреди, стари дрехи и текстилни изделия . Повече подробности за кампанията съобщи Георги Гергов , главен експерт "Опазване на околната среда" в Община Мездра: "Идеята на кампанията е да отклоним от депониране тези отпадъци, които подлежат на следващо..

публикувано на 05.02.25 в 14:29

Александър Пройнов - Апер представя изложба в Монтана

Скулпторът Александър Пройнов - Апер открива изложба с малки пластики под надслов "Българи - аз съм част от вас!" в град Монтана.  Експозицията е заключителен етап от 27-годишното ѝ представяне в различни градове на страната, казва творецът:  "Искам, макар и моето аристократично или елитарно изкуство да бъде близко до душите на моя народ...

публикувано на 05.02.25 в 14:16

Във Враца започват традиционните Зимни четения

За 36-и път в музея във Враца ще се проведат традиционните Зимни четения. В рамките на програмата е предвидено представяне на археологическите находки от местността Градище в прохода Вратцата. Етнографи ще представят резултатите от свое теренно проучване в Криводол. Народните престилки, българските народни танци от Северозападна България, Огнището са..

публикувано на 05.02.25 в 13:24

Премиера във Враца за Международния ден на кукления театър

С репетиции на новата детска постановка „Малка нощна приказка“ започна подготовката на Врачанския драматично-куклен театър за честването на Международния ден на кукления театър. Спектакълът, вдъхновен от приказките на Ханс Кристиан Андерсен, е авторски вариант на Дарко Ковачовски, който е и режисьор на продукцията. Сценографията и костюмите са..

публикувано на 05.02.25 в 11:43