Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

50 години от смъртта на Видинския митрополит Неофит

Снимка: Видинска света митрополия

На 26 февруари се навършват 50 години от смъртта на Видинския митрополит Неофит. По този повод утре в митрополитския храм "Свети Николай" ще бъде отслужена заупокойна молитва. Подготвена е и брошура с негови духовни наставления обясни Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Даниил и разказа за живота на митрополит Неофит, посветен на духовността в региона в продължение на 57 години:

"57 години от дядо Неофит е неразривно свързан с Видинска епархия. Оставя огромно духовно и материално наследство и е един от изключителните Архипастири на Видинска епархия и на родната ни Българска православна църква. 3 дни след въдворяването му, което става на 16 ноември 1914 г., се взема решение да се учреди и организира едно братство и да се учреди един фонд за милосърдна дейност. През 1920 г. се основава такова братство при митрополитският храм "Свети Николай". Това братство поема издръжката за един старчески дом в град Видин, като е имало 26 човека, за които са полагани грижи. Чрез фондовете, които се основават тогава, се построява административната сграда на Видинска митрополия, която и до днес е една от дълголетните и красиви сгради на град Видин. По-късно се построява мирополитският храм "Св. Николай Мириклийски Чудотворец" тук в митрополитския комплекс, мавзолейната гробница на първият български екзарх Антим и епархийското училище, което по-късно през атеистичната власт е използвано като пионерски дом. Във Видин, в следствие на неуморнитите грижи на дядо Неофит, се построява един детски дом, който и сега се използва по това предназначение - детската градина "Желязко Попниколов". Редица храмове са построени по негово време."

Видинска митрополияМитрополит Неофит се ражда в ескизаарското село Кум Дуванджии със светското име Никола Митев Караабов. Рождената му дата е неясна - различни източници сочат 29 юни 1868 г., 17 юли 1868 г., 20 октомври 1868 г. Според Българската патриаршия нови данни сочат, че той е роден в 1865 година. Първоначално образование получава в родното си село, а след това учи в третокласното училище в село Обруклии. След като завършва втори клас, през 1884 г. е назначен за писар на селската община, като същевременно е и певец при местната църква. На 12 януари 1889 година е ръкоположен в дяконски чин, а на следващия ден и за свещеник. Назначен е за енорийски свещеник на търновосейменските села Гючерлии и Пиринчлии. В 1889 или 1890 година съпругата му Желязка умира при раждане. С помощта на управляващия Старозагорската епархия архимандрит Максим от януари 1892 година свещеник Никола Караабов учи в Цариградската българска духовна семинария. По-късно се мести в Самоковското богословско училище и през 1896 г. завършва Санктпетербургската духовна семинария. От същата година учи в Санктпетербургската духовна академия, която завършва в 1900 година. След Деветосептемврийския преврат ръководството на фонда "Желязка презвитера и син Желязко" е овладяно от хора, които се опитват да откраднат приходите и митрополит Неофит е принуден с писмо от 5 февруари 1946 г. да се обърне към Епархийския духовен съвет да закрие фонда. В 50-те години натрупаните капитали в благотворителните фондове на митрополит Неофит са национализирани от комунистическата власт. През лятото на 1949 година заместник-министърът на вътрешните работи Йонко Панов го определя като "предан представител на реакцията в църквата" и предлага да бъде отстранен от Светия синод в рамките на кампания за "демократизация", но предложението е отхвърлено от Политбюро. Митрополит Неофит умира на 26 февруари 1971 година във Видин. Погребан е зад митрополитската църква в града. 

Заупокойната молитва ще започне утре (20.02.2021 г.) от 9 часа в митрополитската църква "Свети Николай Мириклийски Чудотворец“.

Повече за Видинския митрополит Неофит чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Шофьор пострада при катастрофа с електрическа триколка

Възрастен шофьор беше приет в болница след катастрофа с електрическа триколка, съобщиха от ОД на МВР във Враца . Сблъсъкът е станал в събота към 11 часа на пътя между козлодуйските села Бутан и Гложене . Докато униформени отбивали движението в едната пътна лента, от спряната колона с автомобили изникнал внезапно 78-годишен мъж с електрическа..

публикувано на 03.11.24 в 13:20

Членовете на секционни избирателни комисии във Враца ще получат възнагражденията си

От 11 до 15 ноември членовете на секционни избирателни комисии , участвали в парламентарните избори на 27 октомври, ще си получат възнагражденията. Това става ясно от график, изготвен от общинската управа на Враца. На 11 ноември /понеделник/ хонорарите си ще получат участвалите във вота от СИК-ове с номера от 1 до 23. На следващия ден, 12 ноември,..

публикувано на 03.11.24 в 08:52

Върнато е решение на ОС на Вълчедръм за отказ от референдум за изграждане на ветрогенераторен парк

Областният управител на Монтана върна решение на общински съвет във Вълчедръм, отказал провеждане на референдум за изграждане на ветрогенераторен парк в Златията. Близо 900 жители на Вълчедръм поискаха чрез референдум да се реши дали ще има ветропарк в местността Златията.  На последното си заседание общинските съветници отхвърлиха искането на..

публикувано на 02.11.24 в 15:07

Връчиха наградите за култура на името на д-р Хернани Цибрански

В Лом бяха връчени годишните награди за изкуство и култура на името на д-р Хернани Цибрански.  Наградата за журналистика и литература беше присъдена на Митко Митков, автор на книгата „С крилата на противника”. Творбата проследява историята на 20 пленени вражески самолета, използвани повторно от нашата авиация по време на Първата световна война...

публикувано на 02.11.24 в 13:20

В Лом почетоха подвизите на Втори конен полк

Венци и цветя на паметника на легендарния Втори конен полк поднесоха Община Лом, Военно окръжие – Монтана,  Военният клуб, Съюзът на офицерите и сержантите от запаса и резерва и граждани.  Денят на будителите, 1 ноември, е и празник на легендарния ломски полк, а на днешната Архангелова задушница се отдава почит към загиналите български воини...

публикувано на 02.11.24 в 07:56

Почитат будителите в Моравица днес

Днес  жителите на   мездренското село Моравица ще се съберат, за да почетат богатата история на България и наследството на великите будители , борили се да съхранят традициите, културата и идентичността ни. От сутринта до вечерта организаторите от кметството и местното читалище предлагат ден, изпълнен с дейности за всеки - доброволчески..

обновено на 02.11.24 в 07:50

Архангелова Задушница е днес

Днес е Архангелова Задушница.   Това е един от трите съботни дни в православния календар, които са определени за общ молитвен помен на починалите.  Нарича се така, защото се отбелязва в събота преди Архангеловден.  На Задушница утринните богослужения в храмовете са заупокойни. Врачанският митрополит Григорий. "Да се помолим за душите на..

публикувано на 02.11.24 в 07:39