11-окласничката Кристина Иванова взе участие в инициативата „Посланик за един ден“. Тя е от Оряхово, в момента учи в езиковата гимназия "Екзарх Йосиф Първи" в Ловеч. Това е вторият й опит за участие в инициативата, който тази година се оказва успешен, за разлика от първия.
Кристина впечатлява със своето владеене на английски език и със своето есе на тема, което е написано на английски,
"Всичко започна с един конкурс и писане на есе, след това на базата на тази информация Британското посолство избира победителките...Видях темата на есето, подготвих се...а темата е „Ако бяхте посланик за един ден, как щяхте да помогнете на България да се възстанови след пандемията от Covid-19 и по кои приоритетни области бихте работили?“ Бях посочила икономика, менталното здраве и туризма. Бях написала да се създадат програми, с които да промотират българския туризъм, второто нещо е безработицата, хората, които не могат да работят в своя сектор. Бях предложила да се създадат групи за преквалификация , които да помагат на хората да намерят нова работа...Менталното здраве на хората - да се реши с интернационални онлайн групи и така хората да си помагат и да получават безплатна психологическа помощ."
Инициативата „Посланик за един ден“ се организира за четвърта поредна година от Британското посолство в България и в нея участват момичета от цялата страна. Те се запознават с работата на посланика отблизо и споделят своите новаторски и младежки идеи на високо ниво. Този един ден е наситен с много срещи и дейности - казва Кристина Иванова:
"Първо отидох в Американското посолство, посрещна ме моята координаторка, после в МОН се срещнахме с посланичката и министъра на образованието..Върнахме се в Американското посолство, разведоха ме из цялото посолство.... Имах среща с посланик Херо Мустафа и последва задълбочен разговор...Най-много ме впечатли организацията на цялата дейност и изключителната работоспособност на посланичката, като в същото време работи с огромно желание.. Това ми помогна на мен да се организирам ...Бих казала на други момичета, които искат да участват в такава инициатива или други подобни, че е хубаво да се пробва, това е нещо полезно за тях.."
Кристина Иванова продължава да работи в момента с неправителствени организации, тя работи по темата "Децата и медиите" като за това й помагат от Европейската журналистическа организация в България.
На 11 март е заключителната официална онлайн среща, на която ще присъстват момичетата - посланички за един ден и ще се представят със своите доклади.
Излезе от печат нова книга за село Ракитница, община Брегово. Заглавието е "Ракитница - опит за историко-етнографски проучване". Автор е Анюта Борин. Какво съдържа книгата и какви са етапите на нейното създаване, разказва етнографът Анюта Борин: "Тази книга е идея на кмета на Брегово - Илиян Бърсанов , който дълго време е бил кмет на село..
Вторият по дължина второкласен път в България - II-11 , който преминава по цялата дължина на областите от северозападната част на страната , ще бъде модернизиран. Предстои изграждането на почти 10-километров обход около Оряхово , който е част от отсечката Мизия-Оряхово-Крушовене . Транспортната артерия ще осъществява връзка между населените..
Общински фестивал на българската народна и забавна песен "Златното петле" организират Община Бяла Слатина и Народно читалище "Развитие 1892" . В 23- ото издание на конкурса участниците са 59 от различни краища на България, каза Валентина Бобойчева, главен библиотекар в читалището: "Фестивалът, има отдавнашна традиция, но е и чакано..
Ана-Мария Миленова Дамянова, четвъртокурсничка в специалност "Медицина" в Медицинския университет в Плевен получи стипендия "Нели и Робърт Гипсън" за високи академични постижения. Стипендията ѝ бе връчена лично от Румен Петков, член на Управителния съвет на Международна фондация "Свети Свети Кирил и Методий" на тържествена церемония на..
13 -годишната Рая Симеонова от литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом - Враца е носителка на второ място в раздел "Проза" в 11-тото издание на Националния литературен конкурс "Стамен Панчев". Конкурсът се организира ежегодно от Община Ботевград, Сдружение "Орханиец", Дружеството на литературните творци "Стамен Панчев" и е..
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..