Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Равенство между половете и защита на правата на жените са сред приоритетите на Европейския съюз

Снимка: Радио Видин

Дискусия в Европейския парламент за равенството между половете по време и след COVID кризата за пореден път извади на преден план редица проблемни теми. Eдна от тях е тази за защита на правата на жените, жертви на домашно насилие. 

По време на пленарна сесия в края на януари евродепутатите обсъдиха въздействието на пандемията от COVID-19 върху жените и предложиха мерки за защита на правата им и насърчаване на равенството между половете по време и след кризата. Докладчик по темата беше Франсис Фицджералд, евродепутат от ЕНП. По думите ѝ COVID-19 несъмнено е имал различно въздействие върху жените - от увеличаването на домашното насилие и отговорностите за домашни грижи, до загубата на работни места, като тя не омаловажи факта, че  мъжете също са засегнати значително:

"Никой не остана незасегнат. Това е тъжната реалност в момента. Тази ужасна болест засяга отделни хора, общности, цели държави, както и двата пола", каза Франсис Фицджералд и допълни, че  са необходими нови видове услуги за защита на жертвите на домашно насилие: 

"Много често жените, които са затворени в домовете си по време на локдаун стават жертви на насилие. Трябва да им се предоставят съответните обществени услуги, като центрове за спешно настаняване и горещи телефонни линии, например. Не бива да се слага край на тези действия сега по време на пандемията. Европейският съюз трябва да ратифицира Истанбулската конвенция. Насилието спрямо жени трябва да стане наказуемо, трябва да има и стратегия за борба срещу всякакви форми на насилие на базата на пола."

COVID пандемията и въвеждането на локдауни задълбочи проблема с насилието върху жени, сочат данните на Фондация "Асоциация Анимус", която предлага и гореща телефонна линия, обясни психотерапевта Надежда Стойчева, директор на фондацията:

"Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2200 жени и хора, които са преживели насилие, които са се обърнали към нас в моментите на тази криза. Има по-тежки случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени е необходимо да се вземат по сериозни извънредни мерки. От една страна, тези услуги, да има и нови, които да се подпомогнат по-директно, да могат жените да потърсят помощ и от полицията, и чрез текстово съобщение, както е във Франция, например, има кодово такова, ако излезе една жена, иде до аптеката и може да подаде такова. В България също така има много места, на които няма услуги. Около 12 от областите нямат никакви директни услуги за жените, както и няма кризисни центрове. Може да се каже също така, че новото в призоваването е насилието върху жени да влезе в списъка като престъпление, т.е. да се криминализира, за което са предприети никаква мерки и в България по отношение на това, но не са предприети систематични мерки, за да се разкрият нови клинични звена, консултативни центрове по определените места, в които няма такива и едни по-гъвкави системи от грижа."

У нас предстои да бъде приета поредната Национална програма за за превенция и защита от домашно насилие, предвижда се да бъдат гласувани и предложения и допълнения в Закона за защита от домашното насилие, предложени от експерти и насочени към това да помогнат на жертвите, както и за създаването на информационна система, в която не само да се събира статистическа информация, а и тя да бъде анализирана. Като положителен факт може да се отчете, че се наблюдава увеличаване на сигналите за домашно насилие, подадени от близки, съседи или познати на жертвите.

"COVID-19 всъщност това промени - част от хората, които са загрижени за други се породи в тях и се прояви това желани е за  помощ и да бъдат наистина будни и активни граждани.", казва още Надежда Стойчева. Тя е убедена, че основната роля за създаване на инструменти в помощ на жертвите на домашно насилие е на държавата, а Европейският съюз може да подпомага това, което прави държавата. 

Членовете на Европейския парламент настояват Европейската комисия да разработи Общоевропейски протокол относно насилието над жени по време на криза, който да включва услуги за защита на жертвите. Евродепутата Франсис Фицджералд е убедена, че благодарение на ваксините светът ще се върне към предишния си начин на живот, но според нея това е и нова възможност:

"Трябва да изградим един по-добър живот, например, основаващ се на равенство между половете. Правата на жените са права на човека. Приносът на жените е принос за развитието на човечеството. И Съветът, и Комисията трябва да поемат ангажимент за това да наредят равенството между половете сред приоритетите си и след кризата с COVID-19."

Докладът бе приет, а евродепутатите подчертаха необходимостта от чувствителен по въпросите на половете отговор по всички аспекти на кризата с COVID-19, с цел насърчаване на равенството между половете и защита на правата на жените по време на пандемията и след нея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00
Венцислав Боянов, директор на РДСП Видин

Венцислав Боянов: Очакваме скоро да знаем размера на пенсията за енергийните помощи

Пенсионерите с ниски доходи ще запазят правото си на помощ за отопление за зимния сезон въпреки ръста на пенсиите. Това стана ясно след решение за актуализиране на корекционния коефициент, с който се намаляват доходите от пенсии при определяне на правото на целевата помощ. В новия коефициент е отчетено осъвременяването на пенсиите с 11%, съобщиха от..

публикувано на 05.07.24 в 16:56

Физическата активност като средство за превенция на остеопорозата

Упражненията са най-добрият начин да заздравиш костите и мускулите си и да влияеш на процесите на костна регенерация.  Това обясни в "Направление здраве" треньорът Катя Кирчева , която веднъж месечно в своето онлайн студио провежда остеопороза стоп тренировка.  "Натрупването на костна маса продължава до края на 20-те години и за мъжете, и..

публикувано на 05.07.24 в 14:25

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

публикувано на 05.07.24 в 14:02

Професия "сватбен агент"- предизвикателството да превръщаш приказките в реалност

В рубриката "Професия-хоби" ще ви срещнем с дама, която присъства в един от най-важните дни на всеки човек, а именно- в сватбения. Тя е Петя Богомилова-Кънчева от Видин и има сватбена агенция.  Задачата ѝ не е лека. Нейната работа е свързана с планирането и изработване на сватбени декори и въобще създаването на цялостната визия на този важен..

публикувано на 05.07.24 в 14:00

Михаил Александров: За животните- с любов!

Около 4000 млечни крави се отглеждат във фермите във Видинско. 24 са тези с над 100 животни, в 8 са заложили на породата Симентал. Една от тях, тази на Михаил Александров , е във видинското село Рупци.  За първи път Михаил се захваща с отглеждането на крави през 2000 година. Няколко години му трябват, за да осъзнае, че условията за..

публикувано на 05.07.24 в 10:30

Тереза Найденова- за пътя от любовта към природата до учителската професия

Тереза Найденова е млад учител - преподава специални предмети в Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. И макар и да изглежда като осмокласничка, тя се справя блестящо като преподавател.  Как любовта към гората и природата може да накара един млад човек да остане в България и да се обърне към учителската професия?  За възпитанието и..

обновено на 05.07.24 в 09:09