Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Равенство между половете и защита на правата на жените са сред приоритетите на Европейския съюз

Снимка: Радио Видин

Дискусия в Европейския парламент за равенството между половете по време и след COVID кризата за пореден път извади на преден план редица проблемни теми. Eдна от тях е тази за защита на правата на жените, жертви на домашно насилие. 

По време на пленарна сесия в края на януари евродепутатите обсъдиха въздействието на пандемията от COVID-19 върху жените и предложиха мерки за защита на правата им и насърчаване на равенството между половете по време и след кризата. Докладчик по темата беше Франсис Фицджералд, евродепутат от ЕНП. По думите ѝ COVID-19 несъмнено е имал различно въздействие върху жените - от увеличаването на домашното насилие и отговорностите за домашни грижи, до загубата на работни места, като тя не омаловажи факта, че  мъжете също са засегнати значително:

"Никой не остана незасегнат. Това е тъжната реалност в момента. Тази ужасна болест засяга отделни хора, общности, цели държави, както и двата пола", каза Франсис Фицджералд и допълни, че  са необходими нови видове услуги за защита на жертвите на домашно насилие: 

"Много често жените, които са затворени в домовете си по време на локдаун стават жертви на насилие. Трябва да им се предоставят съответните обществени услуги, като центрове за спешно настаняване и горещи телефонни линии, например. Не бива да се слага край на тези действия сега по време на пандемията. Европейският съюз трябва да ратифицира Истанбулската конвенция. Насилието спрямо жени трябва да стане наказуемо, трябва да има и стратегия за борба срещу всякакви форми на насилие на базата на пола."

COVID пандемията и въвеждането на локдауни задълбочи проблема с насилието върху жени, сочат данните на Фондация "Асоциация Анимус", която предлага и гореща телефонна линия, обясни психотерапевта Надежда Стойчева, директор на фондацията:

"Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2200 жени и хора, които са преживели насилие, които са се обърнали към нас в моментите на тази криза. Има по-тежки случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени е необходимо да се вземат по сериозни извънредни мерки. От една страна, тези услуги, да има и нови, които да се подпомогнат по-директно, да могат жените да потърсят помощ и от полицията, и чрез текстово съобщение, както е във Франция, например, има кодово такова, ако излезе една жена, иде до аптеката и може да подаде такова. В България също така има много места, на които няма услуги. Около 12 от областите нямат никакви директни услуги за жените, както и няма кризисни центрове. Може да се каже също така, че новото в призоваването е насилието върху жени да влезе в списъка като престъпление, т.е. да се криминализира, за което са предприети никаква мерки и в България по отношение на това, но не са предприети систематични мерки, за да се разкрият нови клинични звена, консултативни центрове по определените места, в които няма такива и едни по-гъвкави системи от грижа."

У нас предстои да бъде приета поредната Национална програма за за превенция и защита от домашно насилие, предвижда се да бъдат гласувани и предложения и допълнения в Закона за защита от домашното насилие, предложени от експерти и насочени към това да помогнат на жертвите, както и за създаването на информационна система, в която не само да се събира статистическа информация, а и тя да бъде анализирана. Като положителен факт може да се отчете, че се наблюдава увеличаване на сигналите за домашно насилие, подадени от близки, съседи или познати на жертвите.

"COVID-19 всъщност това промени - част от хората, които са загрижени за други се породи в тях и се прояви това желани е за  помощ и да бъдат наистина будни и активни граждани.", казва още Надежда Стойчева. Тя е убедена, че основната роля за създаване на инструменти в помощ на жертвите на домашно насилие е на държавата, а Европейският съюз може да подпомага това, което прави държавата. 

Членовете на Европейския парламент настояват Европейската комисия да разработи Общоевропейски протокол относно насилието над жени по време на криза, който да включва услуги за защита на жертвите. Евродепутата Франсис Фицджералд е убедена, че благодарение на ваксините светът ще се върне към предишния си начин на живот, но според нея това е и нова възможност:

"Трябва да изградим един по-добър живот, например, основаващ се на равенство между половете. Правата на жените са права на човека. Приносът на жените е принос за развитието на човечеството. И Съветът, и Комисията трябва да поемат ангажимент за това да наредят равенството между половете сред приоритетите си и след кризата с COVID-19."

Докладът бе приет, а евродепутатите подчертаха необходимостта от чувствителен по въпросите на половете отговор по всички аспекти на кризата с COVID-19, с цел насърчаване на равенството между половете и защита на правата на жените по време на пандемията и след нея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Включиха ли се видинчани в бойкота на магазините

Днес на територията на цялата страна беше организиран бойкот срещу големите хранителни магазини . Неговата цел е най-вече да се даде гласност на проблема, да събуди обществото и да покаже, че гражданите не са безразлични към цените на стоките. А надеждите тук са, правителството да вземе мерки и да подкрепи хората. Организатори са Федерацията на..

публикувано на 13.02.25 в 17:05

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс

Започна националният етап на 54-тия Международен епистоларен конкурс за млади хора на Всемирния пощенски съюз, на който са член "Български пощи". През 2025 г. темата е "Представи си, че си океанът. Напиши писмо до някого, като му обясниш защо и как трябва да се грижи за теб." Международният епистоларен конкурс на Всемирния пощенски съюз /ВПС/..

публикувано на 13.02.25 в 16:25

Съботно-неделни разходки на кучетата от приюта обмислят в Козлодуй

От приюта "Верен приятел" в град Козлодуй търсят доброволци, които да се включат в съботно-неделни разходки на кучетата, за които се грижат.  "Доста хора имат домашни любимци и знаят, че една разходка им подарява щастие образно казано или им подарява спокойствие, успокоява ги, социализира ги. Влияе им добре на общото поведение. И..

публикувано на 13.02.25 в 15:41

ОУ "Васил Левски" във Вълчедръм почита своя патрон с конкурс

Национален конкурс за есе, стихотворение и рисунка "Жива памет за Апостола" организира Първо основно училище "Васил Левски" в град Вълчедръм. Инициативата е посветена на 152 години от гибелта на Васил Левски и 147 години от Освобождението на България и се организира съвместно с Общината. Това е деветото издание на проявата, като с годините от областен..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Предложение: Необозначени автомобили да следят за пътни нарушения

Нови мерки срещу пътните нарушения предложиха от МВР. Една от тях предвижда служители с необозначени автомобили да извършват контрол по пътищата. Идеята бе анонсирана от министъра на силовото ведомство Даниел Митов по време на правителствено заседание. За осъществяване на идеята се разработват законодателни предложения, които да дадат възможност..

публикувано на 13.02.25 в 13:00

В "Музикална зона" на 13 февруари 2025 слушаме двойния албум "Светът на Ханс Цимер – част 2: Ново измерение" 2025

През 2019 г. излиза първа част на колекцията "Светът на Ханс Цимер – Симфонично тържество". Шест години по-късно, на 31 януари 2025 г. идва ред и продължението "Светът на Ханс Цимер – част втора: Ново измерение". Седемнайсет от най-емблематичните филмови композиции на композитора звучат над два часа, предимно под формата на сюити с музика от..

публикувано на 13.02.25 в 09:00

ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва патронния си празник

На 16 февруари ППМГ "Екзарх Антим I" във Видин отбелязва своя патронен празник . Това е денят, в който по време на Църковно-народния събор през 1872 г.  великият българин, духовник, патриот и дипломат Антим Първи е избран за  пръв екзарх на самостоятелната Българска екзархия.  Програмата за патронния празник започна още на 6-ти..

публикувано на 12.02.25 в 17:13