Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Равенство между половете и защита на правата на жените са сред приоритетите на Европейския съюз

Снимка: Радио Видин

Дискусия в Европейския парламент за равенството между половете по време и след COVID кризата за пореден път извади на преден план редица проблемни теми. Eдна от тях е тази за защита на правата на жените, жертви на домашно насилие. 

По време на пленарна сесия в края на януари евродепутатите обсъдиха въздействието на пандемията от COVID-19 върху жените и предложиха мерки за защита на правата им и насърчаване на равенството между половете по време и след кризата. Докладчик по темата беше Франсис Фицджералд, евродепутат от ЕНП. По думите ѝ COVID-19 несъмнено е имал различно въздействие върху жените - от увеличаването на домашното насилие и отговорностите за домашни грижи, до загубата на работни места, като тя не омаловажи факта, че  мъжете също са засегнати значително:

"Никой не остана незасегнат. Това е тъжната реалност в момента. Тази ужасна болест засяга отделни хора, общности, цели държави, както и двата пола", каза Франсис Фицджералд и допълни, че  са необходими нови видове услуги за защита на жертвите на домашно насилие: 

"Много често жените, които са затворени в домовете си по време на локдаун стават жертви на насилие. Трябва да им се предоставят съответните обществени услуги, като центрове за спешно настаняване и горещи телефонни линии, например. Не бива да се слага край на тези действия сега по време на пандемията. Европейският съюз трябва да ратифицира Истанбулската конвенция. Насилието спрямо жени трябва да стане наказуемо, трябва да има и стратегия за борба срещу всякакви форми на насилие на базата на пола."

COVID пандемията и въвеждането на локдауни задълбочи проблема с насилието върху жени, сочат данните на Фондация "Асоциация Анимус", която предлага и гореща телефонна линия, обясни психотерапевта Надежда Стойчева, директор на фондацията:

"Можем да кажем, че през изминалата година сме имали над 2200 жени и хора, които са преживели насилие, които са се обърнали към нас в моментите на тази криза. Има по-тежки случаи, по-трудно е на жените да потърсят помощ и е необходимо, както хората, които са загрижени, това е Европейският парламент, който обсъжда в момента отражението на пандемията върху жените и насилието върху жени е необходимо да се вземат по сериозни извънредни мерки. От една страна, тези услуги, да има и нови, които да се подпомогнат по-директно, да могат жените да потърсят помощ и от полицията, и чрез текстово съобщение, както е във Франция, например, има кодово такова, ако излезе една жена, иде до аптеката и може да подаде такова. В България също така има много места, на които няма услуги. Около 12 от областите нямат никакви директни услуги за жените, както и няма кризисни центрове. Може да се каже също така, че новото в призоваването е насилието върху жени да влезе в списъка като престъпление, т.е. да се криминализира, за което са предприети никаква мерки и в България по отношение на това, но не са предприети систематични мерки, за да се разкрият нови клинични звена, консултативни центрове по определените места, в които няма такива и едни по-гъвкави системи от грижа."

У нас предстои да бъде приета поредната Национална програма за за превенция и защита от домашно насилие, предвижда се да бъдат гласувани и предложения и допълнения в Закона за защита от домашното насилие, предложени от експерти и насочени към това да помогнат на жертвите, както и за създаването на информационна система, в която не само да се събира статистическа информация, а и тя да бъде анализирана. Като положителен факт може да се отчете, че се наблюдава увеличаване на сигналите за домашно насилие, подадени от близки, съседи или познати на жертвите.

"COVID-19 всъщност това промени - част от хората, които са загрижени за други се породи в тях и се прояви това желани е за  помощ и да бъдат наистина будни и активни граждани.", казва още Надежда Стойчева. Тя е убедена, че основната роля за създаване на инструменти в помощ на жертвите на домашно насилие е на държавата, а Европейският съюз може да подпомага това, което прави държавата. 

Членовете на Европейския парламент настояват Европейската комисия да разработи Общоевропейски протокол относно насилието над жени по време на криза, който да включва услуги за защита на жертвите. Евродепутата Франсис Фицджералд е убедена, че благодарение на ваксините светът ще се върне към предишния си начин на живот, но според нея това е и нова възможност:

"Трябва да изградим един по-добър живот, например, основаващ се на равенство между половете. Правата на жените са права на човека. Приносът на жените е принос за развитието на човечеството. И Съветът, и Комисията трябва да поемат ангажимент за това да наредят равенството между половете сред приоритетите си и след кризата с COVID-19."

Докладът бе приет, а евродепутатите подчертаха необходимостта от чувствителен по въпросите на половете отговор по всички аспекти на кризата с COVID-19, с цел насърчаване на равенството между половете и защита на правата на жените по време на пандемията и след нея.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05
Иво Вълов, председател на Клуб по спортен риболов

Иво Вълов: Риболовът е наука, която обединява всички останали в едно

По повод днешния Световен ден на риболова в студиото на Радио ВИДИН гостува Иво Вълов, председател на Клуба по спортен риболов "Дунав-Видин". За него риболовът е много повече от хоби. Още от дете има влечение към въдицата. От 15-16-годишен започва да се занимава по-сериозно с риболов. Често от клуба организират различни инициативи за деца...

публикувано на 21.11.24 в 16:11