Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарциса Микова от Шишенци: Най-важното е да уважаваш другите, да се раздаваш от все сърце

В "Калейдоскоп" ви срещаме с една истинска българка, която нито за миг не забравя откъде са нейните корени и която успява да  съхрани родовата памет и да я  предаде на следващите поколения с  родолюбивата си събирателска и  просветителска дейност. Това е Нарциса Микова. Тя е родена на 15 октомври 1955 година в село Шишенци, община Бойница.  Тя е изтърсаче, появява се,  когато нейните родители са на средна възраст, което според  тогавашните разбирания е било недопустимо. Когато се появява на бял свят, нейният брат е на 20 години. Кръстена е от най-малката сестра на майка ѝ, на името на главната героиня Нарциса в романа  "Тайната на Жълтите нарциси" от Едгар Уолъс. Детството на Нарциса минава в село Шишенци, сред природата, майка ѝ я води на полето, където работи. Учи в училище "Христо Ботев" в село Шишенци, тук завършва основното си образование. Училището е строено стабилно и здраво, с докарана от Румъния  дограма, която и до днес е здрава, споделя Нарциса. Сред любимите ѝ предмети са математиката, пеенето, физкултурата. Нарциса смята, че хубавия ѝ глас е по наследство, в нейния род са пеели хубаво, и баща ѝ, и майка ѝ. Те предават на малкото дете и обичта към народните песни.

Нарциса Микова днесНарциса Микова,  село ШишенциСредното си образование завършва в Селскостопанския техникум в град Дунавци. По време на ученето през лятото участва в задължителните селскостопански бригади и даже е  звеновод на групата младежи в Шишенци. След дипломирането си започва работа като телефонистка в пощата в село Бойница. Омъжва се и се връща в родното си село. На 15 юли 1975 година започва работа в НЧ "Поляна" като секретар. Работата ѝ е организационна и културно-масова. Започва да издирва народни песни, да ги разучава със  самодейците, да репетират и да  се подготвят  за предстоящите фолклорни фестивали, конкурси и участия. Така тя започва да организира и да води не само певчески групи, но и групи за народни танци, и за народни  обичаи и ритуали.

Има две деца, син Калоян и дъщеря Нели,  две внучки и един внук. Внучките ѝ от малки ходят на народни танци и така продължават традициите в семейството.

 
самодейци към читалището в село ШишенциНАРОДНОТО ТВОРЧЕСТВО

"Ето с певческите групи, които съм водила, ние никога не сме имали някой, който да дойде да ни обучава... и ние така се промушвахме, ходехме при баби, събирах песни, записвах ги, после ги учехме в читалището, бяхме самоуки. Имахме един кавалджия Йончо Вълчев и един тупанджия, с тях сме ходили на Копривщица на фестивали.  На много фестивали сме ходили и в Копривщица и на Рожен, и в Кюстендил, и в Рибарица... Спомням си на Рожен, председател на журито беше Валя Балканска и ние бяхме с автентични костюми, тя се възхити от нашите носии и ни дадоха на всички участници златен плакет, и ни дадоха 500 лв награда. Тези пари ги дадохме за издаване на книга за Шишенци, написана от Генади Вълчев... Нямаше човек, когото да поканиш за участие в самодейността и той да откаже да участва... На фестивали сме участвали само с автентични носии. Аз съм събирала от цялото село костюми и нищо не ми е изчезвало.
То това трябва да си го имаш отвътре, не можеш да го правиш това без да те влече народното, да не те влече песента и хореографията. Това си го имам отвътре, вродено ми е. И мама, Бог да я прости, пееше  и играеше, а за песни - пееха и двамата.
На мен най-много ми харесва да работя с хора. И когато имаш такива хора, които вървят след теб и те следват. "


самодейци към читалището в село ШишенциТРАДИЦИОНЕН БАЛ НА 3 МАРТ

"Имаме си един традиционен бал, на 3 март, тогава се обличаме в стари народни костюми. По мое време имаше възможност и купувахме награди. Наградите бяха за мъж - панталон,  а за жена - пола, това беше за белодрешковската носия, за абата, пояса, цървулите, всичко трябваше да бъде мо-та-мо. Миналата година проведохме бала. 37 човека се събрахме, облечени в народни носии, и възрастни, и по-млади, и дечицата, което ни радва, че ще се запази тази традиция. "


традиционен бал на 3 март, Шишенци




САМОДИВСКИТЕ ЗВУЦИ

"Никой не може да каже какво е това. Чуват се звуци от хоро, българско хоро, чува се тъпана и както се вика на сватба "И,иху"... Легендите са, че е имало в миналото сватба и тя е потънала... баба Яна разказваше, че това е било на чешмата в селото, под училището... и тук се е спуснал облак и погълнал сватбата и това съм го чула от баба Яна. Някои казват, че това са чакали, но ето един човек си остави умрялото магаре накрай село, десет дена така стои, толкова ли са сити тия чакали, та не го разкъсаха и не го изядоха? Значи има си нещо, което никой не може да каже. Ние сме имали и полтъргайст в една от къщите... какво е и що е - не мога да кажа."


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жители на Мездра искат достъп до имотите си. АПИ казва, че имат

Жители на Мездра настояват да се осигури достъп до два квартала и вилна зона при модернизацията на международния път Е-79 в района. Иван Георгиев е сред засегнатите граждани. По думите му стигането до имотите е затруднено заради изграждането на нов пътен възел в землището на Мездра и село Крета, който ще обслужва изграждащия се скоростен път..

публикувано на 21.11.24 в 13:00

"Кауза Северозапад" търси решения за проблемите на региона

Как едно гражданско сдружение може да помогне за съживяването на Северозапада? За мисията на „Кауза Северозапад“ говорим с Теменужка Цветкова и Боян Аврамов от неправителствената организация. Сдружението е учредено през август. Екипът е от експерти и професионалисти в различни области, каза председателят Теменужка Цветкова. Наскоро..

публикувано на 21.11.24 в 10:20

Вокална група "Пъстрeнец Jr." в Монтана отбелязва "пълнолетие" с концерт

Осемнайсет години от създаването на Вокална група "Пъстренец Jr." към Младежкия дом в Монтана се навършват днес, 21 ноември, в Деня на християнското семейство.  Подбраната програма е пъстра и включва изпълнения от най-малките певци, които са 7-8-годишни, през утвърдени солисти, печелили награди от престижни конкурси, до гост-изпълнители –..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

В "Музикална зона" на 21 ноември 2024 слушаме Куинси Джоунс – 3 част

През 1981 г. излиза албумът "The Dude" с участието на редица студийни музиканти. Номиниран е за 12 награди "Грами", спечелвайки три. Наистина Куинси Джоунс може да бъде наречен "обединител" сред музикантите и нациите, както казва за него Джо Байдън, визирайки супергрупата USA for Africa, която с протекцията на Джоунс създава благотворителния сингъл..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Рязък скок отбелязват цените на имотите във Видин

Брокери отчитат покачване на стойността на имотите в Северозапада. Цените на годишна база във Враца се покачват със 17.5%, във Видин - с 22.6 на сто,  в Монтана - с 20.6%. В София, където търсенето на жилища е най-голямо, годишният ръст е 6.9 на сто. Според едни експерти, поскъпването на имотите в Северозапада вероятно е следствие на..

публикувано на 20.11.24 в 17:20

Оряхово празнува

С различни инициативи в Оряхово отбелязват празника на града . Програмата започна с изложбата "Ретроспекция на рекламата за Оряхово". Заедно с нея бе представено и видео с добавена реалност към експозиция "Възраждане". Директорът на Историческия музея Евгения Найденова обясни, че рекламата винаги е важна за едно селище, за да представи своите..

публикувано на 20.11.24 в 15:34

Питат кмета за паркирани автомобили в училищен двор във Видин

Община Видин дала ли е съгласие в двора на Средно училище "Цар Симеон Велики" да се паркират леки автомобили? Въпросът е на председателя на Общинския съвет Светослав Славчев към кмета д-р Цветан Ценков и е едно от питанията, на които градоначалникът се очаква да отговори на следващото заседание на местния парламент.  Училищният двор е публична..

публикувано на 20.11.24 в 15:13