Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

8 март през погледа на жените

Снимка: Радио ВИДИН

8 март празнуваме с дами от Северозапада. Те са позитивни, вярват в себе си, в добрите думи и дела, радват се на малките жестове. 8 март е любим празник, не само на майката, но и на всяка жена. Днес е ден и за признание на постижения на жените в различните сфери на живота. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът стана част от културата на много страни. 

За празника, жените и подаръците, говорим с учителя от основно училище "Любен Каравелов" във Видин Красимира Иванова.

"Все още го чувствам като празник. Може би като жена, като майка на две дъщери, като баба вече и на внучка, все ми се иска поне един ден да има официален, в който ние да се почувстваме специални, по-красиви от друг път, по-уважавани от друг път почетени с цвете или по друг начин. Аз обичам този празник и го празнувам", каза Красимира Иванова.

Д-р Шакила Нури Попал -Димитрова е лекар ординатор в COVID отделението на ломската болница "Св. Николай Чудотворец". Тя стана известна с работата си като инфекционист по време на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и остана 3 месеца на работа с екипа си от медицински сестри и санитарки в отделението. Получи наградата "Почетен знак на община Лом" за самоотвержено и смело поведение по време на пандемията. Днес ви я представяме не само като отдаден на професията си човек, а и като жена, обичана от най- близките си и своите пациенти.

"8 март е едно историческо събитие в живота на жените, но иначе като празник, е хубаво, че има и такива празници, през които печелим повече уважение и внимание. Всеки ден би трябвало да получаваме внимание и симпатия", смята д-р Шакила Попал- Димитрова.

Мая Милова е от Враца. Работи в Търговско- промишлената палата. Усмихва деня на хората около себе си с позитивната си нагласа към света.

"Това е един много специален ден за майките и жените. В този ден наистина получаваме цветя, подаръци, но според мен така би трябвало да се чувстваме и през цялата година, а не само на 8 март", заяви Мая Милова.

Преподавателят по пиано и солфеж в музикалната школа към читалище "Постоянство- 1856" в град Лом е Росица Кръстева. Основател и дългогодишен ръководител на вокална група "Шоколадче" от град Лом. Само за миналата година групата участва в 24 конкурса, общо 106 призови награди, от които 51 първи места. И всичко това благодарение на неуморния труд на музикалния педагог. 

"Със сигурност е празничен ден. Усещам го като такъв. По отношението на много хора, които са близки около нас, по отношението на хората, които са в нашето обкръжение. Аз, специално в моята работа с децата го усещам наистина празнично. Като се върна назад в спомените си, имам по-друго усещане. То, разбира се, си има обяснение, едно е когато си бил дете да го усещаш като празник, друго е сега. Но, това е в кръга на нормалните неща", каза Росица Кръстева.

Михаела Марчева е родена в Берковица, живее в София. Интериорен дизайнер е. Завършила е университета Нейпиър в Единбург, сега ѝ предстои защита на дипломната работа в български университет. 

"Според мен не е отживелица, тъй като в историята на човечеството жените не са имали много равни права. Но, тъй като аз идвам от свещеническо семейство, ние вкъщи празнуваме и почитаме жената и майката на 25 март- Благовещение, когато архангел Гавраил известил благата вест за раждането на спасителя", изрази мнението си Михаела Марчева.

Каква трябва да е днешната жена, за какво трябва да се бори и отстоява, какво олицетворява жената- отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35