Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

8 март през погледа на жените

Снимка: Радио ВИДИН

8 март празнуваме с дами от Северозапада. Те са позитивни, вярват в себе си, в добрите думи и дела, радват се на малките жестове. 8 март е любим празник, не само на майката, но и на всяка жена. Днес е ден и за признание на постижения на жените в различните сфери на живота. Започнал само като политическо събитие на социалистите, празникът стана част от културата на много страни. 

За празника, жените и подаръците, говорим с учителя от основно училище "Любен Каравелов" във Видин Красимира Иванова.

"Все още го чувствам като празник. Може би като жена, като майка на две дъщери, като баба вече и на внучка, все ми се иска поне един ден да има официален, в който ние да се почувстваме специални, по-красиви от друг път, по-уважавани от друг път почетени с цвете или по друг начин. Аз обичам този празник и го празнувам", каза Красимира Иванова.

Д-р Шакила Нури Попал -Димитрова е лекар ординатор в COVID отделението на ломската болница "Св. Николай Чудотворец". Тя стана известна с работата си като инфекционист по време на ограничителните мерки, свързани с пандемията, и остана 3 месеца на работа с екипа си от медицински сестри и санитарки в отделението. Получи наградата "Почетен знак на община Лом" за самоотвержено и смело поведение по време на пандемията. Днес ви я представяме не само като отдаден на професията си човек, а и като жена, обичана от най- близките си и своите пациенти.

"8 март е едно историческо събитие в живота на жените, но иначе като празник, е хубаво, че има и такива празници, през които печелим повече уважение и внимание. Всеки ден би трябвало да получаваме внимание и симпатия", смята д-р Шакила Попал- Димитрова.

Мая Милова е от Враца. Работи в Търговско- промишлената палата. Усмихва деня на хората около себе си с позитивната си нагласа към света.

"Това е един много специален ден за майките и жените. В този ден наистина получаваме цветя, подаръци, но според мен така би трябвало да се чувстваме и през цялата година, а не само на 8 март", заяви Мая Милова.

Преподавателят по пиано и солфеж в музикалната школа към читалище "Постоянство- 1856" в град Лом е Росица Кръстева. Основател и дългогодишен ръководител на вокална група "Шоколадче" от град Лом. Само за миналата година групата участва в 24 конкурса, общо 106 призови награди, от които 51 първи места. И всичко това благодарение на неуморния труд на музикалния педагог. 

"Със сигурност е празничен ден. Усещам го като такъв. По отношението на много хора, които са близки около нас, по отношението на хората, които са в нашето обкръжение. Аз, специално в моята работа с децата го усещам наистина празнично. Като се върна назад в спомените си, имам по-друго усещане. То, разбира се, си има обяснение, едно е когато си бил дете да го усещаш като празник, друго е сега. Но, това е в кръга на нормалните неща", каза Росица Кръстева.

Михаела Марчева е родена в Берковица, живее в София. Интериорен дизайнер е. Завършила е университета Нейпиър в Единбург, сега ѝ предстои защита на дипломната работа в български университет. 

"Според мен не е отживелица, тъй като в историята на човечеството жените не са имали много равни права. Но, тъй като аз идвам от свещеническо семейство, ние вкъщи празнуваме и почитаме жената и майката на 25 март- Благовещение, когато архангел Гавраил известил благата вест за раждането на спасителя", изрази мнението си Михаела Марчева.

Каква трябва да е днешната жена, за какво трябва да се бори и отстоява, какво олицетворява жената- отговорите на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05