Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Литературна награда почита таланта на големия поет Иван Давидков

Снимка: РБ "Гео Милев"-Монтана

В несъществуващото вече монтанско село Живовци на 9 март през 1926 година се ражда Иван Давидков. Като малък, той работи като каменар по пътищата, за да припечели и да си купи учебници. Издържайки се сам, завършва начално училище, гимназия и славянска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Първите му стихове са публикувани през 1946 г. във в. "Септемврийче". Така започва пътя на един от най-изявените творци на Северозапада - поет, белетрист, есеист, преводач и художник.

Предложение за учредяване на Национална литературна награда на името на поета е внесъл в Община Монтана почетния гражданин на града и главен редактор на Алманах "Огоста" Мартен Калеев.

"По повод 95-годишнината на Иван Давидков - един поет, допринесъл много в националната съкровищница на България, в сферата на изящното слово. Този човек щеше да навърши 95 години на 9 март. Роден е в Живовци, в нашия мил Северозапад. Неговото присъствие в българската култура далеч надхвърля мащабите на т.нар провинциални поети. Той е поетично съвършенство, поетичното възвишеност. Иван Давидков е национално и дори световно явление, което може да мери ръст с най-добрите поети у нас и по света. За съжаление в днешно време не е много популярно да говориш за поезия, да четеш поезия или да споделяш, че поезията е нещо важно. За мен поезията е концентриран живот, концентрирана представа за човека в неговата красива страна, дори да има теми, които не са толкова очарователни заради това какво съдържат. Давидков, освен поет, е и преводач, и художник. Много свестен човек, който дълги години е определял облика на българската литература, защото близо 18 години е работил в издателство, което в голяма степен предопределя кои ще бъдат оповестени пред обществото".


За Давидков Йордан Радичков казва: "Живовци ще бъде потопено. Но Живовци ще живее и ние ще можем да се връщаме към селото, защото Иван Давидков е намерил брод и знае пътя, по който да ни заведе до него".

Негови произведения са превеждани на полски, руски, английски, френски и чешки език. Носител е на Национална литературна награда "Пейо Яворов" (1988) и на множество държавни награди.

В какъв формат ще бъде предложения литературен конкурс? 

"Воден от всички тези аргументи на миналото, бих искал да припомня делото на Иван Давидков. Аз внесох две докладни записки по моя инициатива като председател на Дружеството на писателите от област Монтана, а и като писател и човек. Аз познавах много добре хората от нашия Северозапад - Радичков, Давидков, Анастас Стоянов, Георги Алексиев - все хора, оставили невероятна следа в българската литература. Подразнен съм от една литературна карта, която беше разпространена, дори обявиха, че ще стигне до българските училища - за родния Северозапад бяха споменати 2-3 имена, не повече. Този регион без хора като Давидков, без неговото поетическо, преводаческо творчество, заниманията му като художник, някак изглежда празен. Внесох докладна до кмета на Монтана Златко Живков и председателя на ОбС-Монтана Иво Иванов, като ми съдейства и СБП, да бъде учредена Национална литературна награда за поетическо творчество. Очаквам да минат процедурите. Всеки ще може да кандидатства, стига да бъде прието предложението, със свои книги, написани в последните 2 години. Замисълът, който се надявам да се осъществи, Иван Давидков и подобни нему хора се нуждаят от напомнянане, да бъдат препрочитано тяхното творчество. Чрез техните творби ставаме по-благородни, по-съвършени", обясни още Калеев, който е автор e на сборници с разкази, новели, есета, стихосбирки, романи, сценарии, публицистика, а освен това е и учител.

Иван Давидков напуска този свят на 6 август 1990 г., оставяйки след себе си 56 книги и над 300 пейзажи, натюрморти и портрети.

Изложба в негова памет в подредена в монтанската РБ "Гео Милев".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10